Apple nevydržel silnou kritiku, která se na něj minulý týden snesla za odlišené vyobrazení hranic pro uživatele z Ruska a zbytku světa. Problém se týkal poloostrova Krym, který se uživatelům z Ruska ukazoval jako součást Ruské federace. Z Ukrajiny a zbytku světa byl však Krym na mapě zanesen jako ukrajinské území.
Poté, co se velmi ostře ozvala nejen ukrajinská vláda, firma začala slibovat, že sporné hranice bude ve svých aplikacích podrobněji řešit. Uvedla to mluvčí Applu pro britskou televizi BBC. Konkrétně řekla, že protože záležitost vyvolala takovou odezvu, společnost přehodnotí, jak ukazuje veškeré státní hranice, o které panují určité spory a nevylučuje, že zobrazování lehce pozmění.
Zároveň se mluvčí snažila obhájit, proč Apple jednal tak, jak jednal. Podle ní firma neměla na výběr a musela v Rusku následovat pravidla, která jasně praví, že Krym patří federaci. Zdůraznila, že nikde jinde na světě mapy neupravovali a že Apple se vždy snaží v každé zemi udělat pro své uživatele používaní jeho produktů příjemným.
Kritika zazněla od ministra i ambasády
Fakt, že Apple v Rusku ukazuje Krym jako součást federace, vyvolal minulý týden mezinárodní pozdvižení. Dolní komora ruského parlamentu tehdy informovala, že firma toto zobrazování začala vést v Mapách a aplikaci Počasí, Krym zde nově ukazuje jako Rusko.
To odporuje postoji většiny světových zemí (včetně Česka), které násilnou anexi poloostrova z roku 2014 neuznávají a území stále považují za Ukrajinu.
Nejostřejší reakce dle očekávání přišla od ukrajinské vlády. „Apple, radši se věnujte špičkovým technologiích a zábavě. Globální politika není vaší silnou stránkou,“ napsal ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. „Ukrajina Applu o letošním Díkůvzdání žádné díky nepošle. Pojďme si připomenout, že #KrymjeUkrajina a Rusko ho okupuje - není jeho součástí,“ přidala se ukrajinská ambasáda v USA.
Jak jsou na tom ostatní mapy? Podívejte se do galerie výše.