Apple | Historie

Apple Newton předběhl dobu a neuspěl, ale vyšlapal cestu iPhonu a iPadu. Dnes má 30. narozeniny

Ke konci minulého tisíciletí skončila výroba prvního PDA od Applu na světě - Newton MessagePad. Jaký byl a proč neuspěl, se dozvíte v článku.

Apple odstartoval vývoj platformy Newton v roce 1989. Cílem bylo uvést PDA (Personal Digital Asssistant), tedy jakýsi menší a přenosný notebook s dotykovou obrazovkou maximálně o velikosti listu papíru, ovládaný pomocí pera. Výroba byla po pěti letech prodeje ukončena 27. února 1998.

Apple Newton: MessagePad s inteligencí

Vývoj plánovaného a posléze zrušeného tabletu se nakonec vydal směrem k menšímu zařízení – PDA, které mělo poskytnout alespoň částečný komfort a možnosti jako stolní počítače, ale mělo vydržet na baterii dlouhou dobu. V roce 1993 byl uveden Apple Newton MessagePad, který brzy běžel na novějším operačním systému Newton OS 2.0 s podporou rozpoznávání psaného písma (technologie na bázi rozpoznání celého slova včetně postupného učení), které bylo v předchozí verzi velmi rozporuplné, chybové (a dostalo se do jednoho dílu seriálu The Simpsons). Psát se však dalo i na softwarové QWERTY klávesnici, kterou známe i z dnešních smartphonů.

AppleNewton (1).jpg

Tehdejší omezený výkon a paměť byly pro programátory omezující a naprogramovat rozpoznávání různých stylů písma byl oříšek. Vývoj zařízení postihla i sebevražda jednoho z programátorů, inženýři a programátoři totiž kvůli termínům pracovali obvykle 15 až 20 hodin denně, což se začalo projevovat na jejich psychice.

První verze přístrojů Apple Newton (MessagePad) obsahovaly procesor ARM 610 RISC s frekvencí 20 MHz, 640 kB RAM (4 MB ROM) a v Japonsku je vyráběl Sharp. Rozlišení monochromatického displeje bylo 336 × 240, novější modely měly 480 × 320 i s podsvícením a 16 odstíny šedé. Ostatní výrobci však uvedli i vlastní zařízení, které měly stejný operační systém Newton OS, který byl kompatibilní (synchronizace, kopírování či záloha dat) s tehdejším operačními systémy Mac OS, Amiga OS, Unix, Linux i Windows.

Apple_Newton-IMG_0454-cropped.jpgNewton_MessagePad_120_opened.JPGApple_Newton.jpg
Newton MP100, MP120 a MP2000

Systém byl na tu dobu velmi vyspělý a dokonce zvládal i „inteligentní“ úkony, mezi kterými bylo například rozeznání datum či času v emailu, které nabídl k uložení do kalendáře. Prostředí i ovládání systému bylo propracované, přirozené a v mnoha ohledech revoluční, nechyběly rychlá gesta pro rychlejší mazání textu, kopírování, kreslení přesných geometrických tvarů a podobně.

original-newton-apple-logo.gif 
Původní logo Apple, podle zobrazeného Newtona byl pojmenován i systém

Základní aplikací byly „Notes“ tedy takový poznámkový blok, který však disponoval řadou možnosti i pro plánování jednotlivých úkolů (podobně jako dnešní „To-Do“ plánovače). Nechyběly aplikace jako kalendář, kontakty, emailový klient a dokonce byl k dispozici i základní webový prohlížeč NetHopper.

2kopen.jpg
Ukázka uživatelského prostředí. K dispozici byl landscape mód, zásuvné paměťové karty nebo přídavná klávesnice

Systém si poradil s různými formáty dokumentů a podporoval i landscape mód zobrazení. K počítači se připojoval pomocí Mini-DIN 8 konektoru (série MessagePad 100), ve vylepšených modelech se pak objevil propertiální konektor „Newton InterConnect“, který byl však pohřben spolu s posledním modelem. Několik MessagePadů bylo možné propojit bezdrátově pomocí infračerveného portu IrDA, což bylo tehdy něco nevídaného.

Vestavěný PC Card slot zvládal ethernet karty, pomocí paralelních adaptérů zvládnul posílat faxy nebo tisknout. Základní MessagePad byl napájen čtyřmi AAA bateriemi (později AA), které byly schopny udržet přístroj v provozu až 30 hodin.

Apple_Newton_PCB.jpg
Pohled pod zadní kryt Newtonu Messagepad H1000

Pět let (ne)stačilo

Proč prodej a výroba slibného zařízení končí už po pěti letech? Velké počáteční problémy s novými technologiemi (špatná pověst z prvních verzí se pomalu napravovala), drahý vývoj a vysoká cena nakonec znamenaly velké mínus oproti konkurenci, tato divize tak byla pro Apple spíše ztrátovou záležitostí. Bylo to zařízení, které předběhlo svou dobu a neuspělo, ale Apple z něj čerpal o později při vývoji iPodů, iPhonů, iPadů a dalších.

apple_newton_and_iphone.jpg
Srovnání historie se současností

Drobná perlička závěrem: Když Apple připravoval iPad (tedy v jistém smyslu znovuzrození konceptu, který představoval Newton), vrátil se do firmy někdejší vývojáře Newton OS Michael Tchao.

Diskuze (31) Další článek: Ve zkušebních Windows 11 si můžete nastavit tapetu v HDR. Microsoft připravil několik kousků v JPEG XR

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,