Apple není firma jednoho muže, bez Jobse se obejde

Přes ikonu Steva Jobse není mnoho vidět na výkonný tým, který stojí za současným úspěchem Apple a často to vypadá, že se Apple bez Jobse ve vedení neobejde.

Hned úvodem si musíme přiznat, že mediálně nejznámější tváří společnosti Apple je bezesporu Steve Jobs. Člověk, který je zakladatelem firmy a uznávaným vizionářem, zdánlivě celou společnost řídí pevnou rukou. V poslední době však nejde bohužel přehlédnout fakt, že Steve Jobs je především starým a nemocným mužem, který již není tím dravcem, který před dvaceti lety firmu postavil na nohy.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Jobs (zdroj: Wikipedia)

Steve Jobs je tím, kdo navenek celou společnost reprezentuje a jeho prezentační schopnosti pomáhají při představování produktů. Tento pečlivě budovaný mediální obraz však není zcela přesný, pro chod Applu je více než kdy jindy důležitý výkonný tým. Pojďme si tedy společně zaspekulovat co by se stalo v případě, že by Steve Jobs svůj boj se zákeřnou nemocí prohrál, jak minulý týden předznamenala bulvární média.

Nevěřte panikařícím akcionářům

Tým okolo Steva Jobse, který se o faktický chod Applu stará již několik let, by zkrátka pokračoval ve své práci. Samozřejmě by akcionáři znejistěli a ceny akcií společnosti by začaly klesat, tento pokles by však netrval déle, než do dalšího oznámení finančních výsledků. V nich by se totiž projevil fakt, že tato skutečnost by se na koncových prodejích nijak výrazněji neprojevila, a že společnost šlape i nadále tak, jako před tím. Protože se nedá předpokládat, že by rázem všichni uživatelé přestali nakupovat nové Macy, iPhony, iPady i aplikace k nim jen proto, že ve vedení firmy došlo k této změně.

Je nutné si také uvědomit, že ne za všemi dobrými strategickými rozhodnutími v minulosti stál Steve Jobs. Není to pravda – například revoluční rotační kolečko používané na iPodech po dlouhá léta bylo nápadem Philipa Schillera, současného viceprezidenta pro světový produktový marketing.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Philip Schiller dal světu kolečko iPodu nebo Mac Mini • za Retinu můžete poděkovat Jeffu Williamsovi

Také zavedení malé řady počítačů Mac mini, která je velmi úspěšná a Apple jí dopřává pravidelný update, nebylo činem Jobse, ale výkonného týmu, který jej zkrátka přesvědčil, že na trhu je pro tento počítač místo. Být pouze na „vizionářství“ Jobse, Mac mini by se nikdy prodávat nezačal.

Nebo zůstaňme více v přítomnosti. Myslíte si, že za rozhodnutím osadit v nových iPhonech displej Retina je Jobs? Není, hlavní roli v tomto rozhodnutí má Jeff Williams – člověk odpovědný za to, jaká komponenta se v Apple produktech objeví a také za to, kdo ji pro Apple vyrobí.

Zajímavým člověkem je také Bob Mansfield, který vymyslel celý koncept MacBooku Air a současně dohlíží na celou současnou produkci. O použití toho kterého procesoru nebo grafiky v Apple produktech rozhoduje právě Mansfield a jeho úkolem je volit hardware tak, aby poskytl operačnímu systému Mac OS X maximum prostoru za přijatelné náklady. Vývoj nového typu SSD disku v aktuálních MacBoocích Air je také jeho prací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bob Mansfield. MacBook Air je jeho dílo. • Ron Johnson má pod palcem Apple Story

Byli jste někdy v některém z oficiální Apple Store obchodů a byli jste uchvácení jejich vzhledem, řešením, nápadem – no zkrátka vším? Tak to jste byli uchváceni prací Rona Johnsona. Ten je z pozice viceprezidenta pro retailový prodej otcem Apple Storů a tím, pod koho spadá více než 300 v současnosti provozovaných obchodů Applu. Známé Genius bary – pulty, u kterých vám odborníci poradí s vašimi problémy – jsou jeho nápadem.

Při představování nových produktů jsme mohli často vídat také Scotta Forstalla. Forstall vede tým, který rozhoduje o všem ohledně iOS a rozhoduje také o vzhledu a provedení uživatelského rozhraní, aplikací i dostupných frameworků. Časté nářky v diskusích nad „Proč nám Jobs nedá funkci XY“ by tak správně měla znít „Proč nám Forstall nedá funkci XY“.

Klepněte pro větší obrázek
Chybí vám něco v iPhonu či iPodu? Nadávky nesměřujte na Jobse, ale na tohoto muže

A v podobných příkladech bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho.

Více informací o „mužích Applu“ najdete na SuperApple.cz (web autora článku)

Pevné pojivo

Vše dohromady spojuje Tim Cook: špičkový manažer, který již mnohokrát dokázal, že je mužem na svém místě. Člověk, který v Apple pracuje dlouhých třináct let a společnost zná dokonale. Cook v současnosti Apple formálně vede a ve své podstatě ji vede již delší dobu.

Současná situace je již třetí v historii, kdy zastává Cook Jobsovu funkci a má tak na bedrech vedení celé společnosti. Poprvé řídil Apple po dobu dvou měsíců již v roce 2004, kdy Jobs prodělal operaci rakoviny slinivky břišní. Podruhé stanul v čele vpolovině roku 2009, kdy Jobs prodělal transplantaci jater.

Klepněte pro větší obrázek
Tři hlavní muži Applu: vlevo Tim Cook, vpravo Philip Schiller a uprostřed Steve Jobs

Dnes již není možné dohledat důvěryhodné prameny hodnotící Cookovo působení v čele Apple v roce 2004, máme však k dispozici čísla za půlroční období roku 2009. Za tuto dobu pod Cookovým vedením stoupla cena akcií společnosti o celých 67 %, za což mu byla vyplacena speciální a zasloužená odměna ve výši 22 milionů dolarů.

Historicky tedy již Tim Cook dokázal, že je více než schopen vést celou společnost a pokračovat tak v plnění dlouhodobých cílů. Byl to Tim Cook, který oznámil zahájení prodejů telefonu iPhone 4 u operátora Verizon. Byl to Cook, který zahajoval říjnovou akci Back to Mac.

Vyšlechtěný tým nástupců 

Ukazuje se, že tým vedoucích pracovníků, které v posledních letech kolem sebe Steve Jobs shromáždil, je schopna pokračovat v jeho práci a nastoupeném trendu společnosti Apple. Není tedy na místě žít v přesvědčení, že by Apple byl společností jednoho muže, ať již je osoba Steva Jobse jakkoli důležitá. Jistě, bez Jobse již nikdy nebude navenek Apple působit tak, jako působil doposud ale současně se Apple bez Jobse rozhodně nepoloží.

Přesto všechno přejeme Stevu Jobsovi zcela upřímně pevné zdraví a hodně elánu do další práce. Vždy je dobře, pokud má firma svého „otce zakladatele“ stále ve svých řadách.

Diskuze (111) Další článek: Klaus: Počítače nejsou technikou v pravém slova smyslu

Témata článku: Apple, Byznys, Steve Jobs, Bob Mansfield, Mac Mini, MacBook Air, Schiller, Odpovědný člověk, Scott Forstalla, APP, Mansfield, Muž, Dlouhá doba, Apple Macbook Air, Celá společnost, Produktový marketing, Častá operace, Jobs, Johnson, Zajímavý člověk, Jed, Cook, Dlouhá léta, MacBook Air 13, Častá diskuse, Macbook air na Mall.cz25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Cetin v síti VDSL zrychlí upload na dvojnásobek
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Ministerstvo vnutí datovou schránku každému, kdo použije eIdentitu

Ministerstvo vnutí datovou schránku každému, kdo použije eIdentitu

** Datové schránky jsou pro fyzické osoby pouze dobrovolné ** Stát je chce ale vnutit všem, kteří využijí eIdentitu ** Novela už je v Senátu, platit by měla od roku 2022

Lukáš Václavík
eIdentitaDatová schránkaeGovernment
Írán v tichosti buduje flotilu raketových katamaránů
Stanislav Mihulka
NámořnictvoLodě