Apple na historickém maximu a lednový Macworld za dveřmi

Akcionáři jásají nad vývojem ceny akcií a blížící se Macworld Expo oživil spekulace. Čím nás překvapí Jobsova keynote?

Akcie Applu lámou rekordy

Opožděný vánoční dárek si nadělil Apple ve středu 27. prosince 2007, kdy poprvé v historii cena jeho akcií překonala hranici 200 dolarů za kus. Krátce se dokonce dostala na cenu 202,66 dolarů za jednu akcii. Přitom před dvanácti měsíci se s akciemi obchodovalo za 84 až 85 dolarů. To značí, že jejich hodnota se za rok více než zdvojnásobila, přesněji vzrostla o 134 %. Přitom po celou tuto dobu se jednalo o kontinuální proces bez značných výkyvů.

Další zajímavou položkou v hospodaření společnosti je její kapitalizace na burze. Ta je v tuto dobu okolo 167 miliard dolarů. To je třikrát tak víc, než je kapitalizace firmy Dell, a zhruba polovina kapitalizace Microsoftu. Pro analytiky to nebylo žádné překvapení, naopak, dále věří v růst a očekávají v dohledné době pokoření hranice 225 dolarů za akcii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Za úspěchem Applu v loňském roce stojí především iPhone a nové iPody

Apple si úspěch zasloužil především uvedením iPhonu, který si získal oblibu a popularitu dávno před tím, než byl uveden, pak novým operačním systémem 10.5 Leopard, dále inovovaným iPod Nano třetí generace, ale i iPodem Touch – o telefon ořezaným iPhonem. Prodeje Maců jsou taktéž rekordní a podíl platformy stabilně stoupá. Za poslední fiskální čtvrtletí se firmě podařilo prodat na 2,16 miliónů macintoshů, 10,2 miliónů iPodů a neuvěřitelných 1,12 miliónů iPhonů (čtvrtletí skončilo 30. září a iPhone se začal prodávat 29. června).

Očekává se tenký, lehký a docela levný MacBook

Apple si přísně střeží veškeré své plány a nové produkty až do posledního okamžiku před oficiálním představením. To otevírá prostor stále novým a novým spekulacím, které vždy sílí před akcemi typu Macworld Expo. Na další takovou se můžeme těšit už tento měsíc, konat se bude v San Franciscu. Minulý rok se nesl převážně ve znamení iPhonu a mnozí se ptají, čím Steve Jobs na své tradiční Keynote překvapí tentokrát. Nejžhavějším kandidátem je subnotebook s tloušťkou pouhého jednoho centimetru. Velikostně má jinak odpovídat současným 13palcovým MacBookům. Displej by měl být vybavený moderním LED podsvícením, dále výbava dle spekulantů bude obsahovat SSD disky a optická mechanika bude zřejmě externí. To vše při docela agresivní ceně 1500 dolarů za kus. Zajímavé přístroje kovových vzhledů a neobvyklé tenkosti byly přitom spatřeny přímo ve vývojovém centru Applu. Nechme se tedy překvapit.

Každopádně po přechodu na procesory Intel Apple naštval mnohé své zákazníky, když z dřívějších PowerBooků inovoval pouze dva největší modely a kompaktní 12“ PowerBook nechal bez následníka. Přitom segment subnotebooků začíná nabírat na oblibě, tudíž je jen v zájmu Applu obsadit i tuto oblast.

Klepněte pro větší obrázek 
MacBooku přibude tenký příbuzný

Mac Pro s novým Penrynem?

Mac Pro, nejvýkonnější sestava, kterou Apple nabízí, již dlouhou dobu neprodělala podstatný upgrade. Poslední byl 4. dubna 2007. Díky více než dobrým vztahům Applu s Intelem je možné, že plánované uvedení procesorů Intel Penryn bude mít něco společného i s jablečnými počítači. Už dříve se stalo, že Apple dostal od Intel nové procesory dříve, než zbytek trhu. A tentokrát tomu zřejmě nebude jinak.

S uvedením nových procesorů Intel Penryn počátkem ledna 2008 (oficiální uvedení se plánuje na 6. ledna) se s velkou pravděpodobností očekává, že prvními macintoshy s touto novinkou budou právě pracovní stanice Mac Pro. Ta by měla jako doposud dostat variantu Xeon. Spolu s procesory se očekává upgrade i grafických karet, které si to určitě také zaslouží, a nově by měl být Mac Pro nabízen i s vypalovací mechanikou podporující média Blu-Ray. Tím Apple jasně dává najevo, na kterou stranu v probíhající válce formátů se přiklonil. Postupem času se nové procesory dostanou do dalších řad počítačů, jako jsou MacBooky Pro či iMacy.

Již druhý upgrade Leoparda na obzoru

Po říjnovém představení systému 10.5 Leopard se k vývojářům dostává již druhé vylepšení s označením 10.5.2. Hlavní důvod vydání, které se očekává během lednové akce Macworld Expo, má být právě podpora nových procesorů Intel. Tudíž další indicie, podporující domněnky z předchozího odstavce. Samozřejmě v aktualizaci najdeme také poslední bezpečnostní úpravy a další servisní zásahy do systému, zvyšující jeho stabilitu – těch má být údajně přes sedmdesát. Vývojáři byli Applem požádání o zaměření se na Dock, Mail, iChat, Finder, Quick Look, Rosettu, Time Machine, implementaci standardu 802.11 a pár dalších dílčích částí.Balíček má 362 MB.

Klepněte pro větší obrázek 
Šelma podle Applu 

I Kanada si dopřeje TV pořady z iTunes Store

V polovině prosince se i Kanada dočkala možnosti nákupu a stažení televizních pořadů přímo z iTunes Store. Zatím této vymoženosti mohou využívat lidé v USA a Velké Británii. Jelikož je Kanada země zaslíbená hokeji, není divu, že hlavní položku zaujímají zápasy a pořady o NHL. Další obsah zabezpečují pořady stanic CBC, CTV, Comedy Central a MTV Networks. Jmenovitě z pořadů se jedná například o populární South Park, The Hills či Robson Arms. Za jednotlivé díly zaplatíte 1,99 kanadských dolarů. Můžete si je pustit jak v Macu, tak i na PC, v iPodech schopných přehrávání videa, samozřejmě v iPhone, nebo na Apple TV. Další zemí, která bude následovat a poskytovat TV obsah z iTunes, bude s největší pravděpodobností Austrálie.

Příští díl našeho seriálu o novinkách ze světa Apple bude věnován Macworld Expo.

Diskuze (23) Další článek: Vaše údaje byly uloženy

Témata článku: Software, Apple, Linux, Open source, Max, Levný MacBook, Macworld, The Hill, APP, Intel Apple, Apple Macbook, Expo, Finder, Apple iPhone, Selma, NHL, Poslední procesor, Hills, Obliba, iPod Nano, Poslední doba, Druhé vylepšení, Arms, South Park, Kanadský dolar, Apple macbook pro na Mall.cz