Microsoft | Apple | Bill Gates | Steve Jobs

Před 25 lety skončila válka Microsoftu a Applu. Jobs přijal pomoc Gatese

  • Deset let před uvedením iPhonu byl Apple na hranici bankrotu
  • Firmu oživily návrat Steva Jobse a spolupráce s Microsoftem
  • Jobs škrtal a s otevřenou náručí přivítal Office a IE

Klíčovým rokem v jablečné historii je 2007, kdy na svět přišel první iPhone, který dnes z Applu dělá nejhodnotnější společnost světa. Velké věci se ale děly již o deset let dříve. V srpnu 1997 totiž odstartovala nová éra Applu.

Začátkem 90. let se v Cupertinu snažili rozšířit do všech stran, ale až na Macintoshe se jim nedařilo. Bylo to experimentální období prvních PDA (Newton), digitálních foťáků (Quicktake), ale též herních konzolí (Pippin). Jenže i s těmi počítači měli nakonec problém. Nastal boom PC, komercionalizoval se internet a Microsoft uvedl superúspěšné Windows 95.

Apple měl pořád sílu u profesionálů, ale do běžných domácností se mu proniknout nedařilo. I kvůli ceně. Firma proto sáhla k nečekanému kroku a začala licencovat Mac OS 7 a mezi roky 1995 a 1997 vznikaly levnější oficiální klony Macintoshů od firem jako Motorola, Pioneer nebo Umax.

a46372bd-7628-4f18-99da-73c8965070e5
Jmenuje se SuperMac S900. Nestojí za ním Apple, ale Umax (foto: Angelgreat / Wikipedia)

Za fiskální rok 1996 se Apple poprvé propadl do ztráty. Při celoročních tržbách 9,8 miliardy dolarů činila čistá ztráta 816 milionů dolarů. O rok dřív přitom ještě vydělal 424 milionů. Firma byla těsně před bankrotem a čekala ji velká restrukturalizace, která začala tím, že hned na začátku roku 1997 propustila 3000 zaměstnanců z celkových 13 000. A vedle toho za 429 milionů koupila konkurenční NeXT vedený Stevem Jobsem.

Počítače NeXTu a systém NeXTSTEP měly udělat tlustou čáru za minulostí a stát se základem nové generace počítačů Applu. Firma tak sice dokončovala vlastní Mac OS 8, ale naděje upínala k budoucímu Mac OS X. Věci vzaly spád, když se do vedení po 12 letech vrátil Jobs.

Po akvizici NeXTu vystupoval jen coby poradce tehdejšího šéfa Applu Gila Amelia, ale v červenci 1997 se mu povedlo přesvědčit představenstvo firmy a to donutilo Amelia rezignovat. Jobs se stal dočasným výkonným ředitelem, o tři roky později pak trvalým.

A začal okamžitě škrtat. Poslal k ledu komunikátor Newton, zařízl vývoj vlastního internetového softwaru a nechal upravit licence Mac OS 8 tak, že se tím efektivně zbavil klonů Macintoshů. Umax, nejvýznamnější z partnerských výrobců, s produkcí SuperMaců skončil v roce 1998.

Z největšího rivala největší partner

Coby staronový šéf Applu vystoupil Jobs na veřejnost poprvé na bostonském Macworldu dne 6. srpna 1997. Tehdy ještě bez typického roláku promluvil o tom, jak jsou pro firmu důležité ekosystémy a že partnerství je výhodnější než rivalita. Tehdy totiž oznámil důležitou spolupráci s Microsoftem a telemostem se spojil s bývalou nemesis, Billem Gatesem.

Obě firmy za sebou nechaly dlouholeté soudní spory kvůli intelektuálnímu vlastnictví. Applu se vážně nelíbilo, že Windows vypadaly jako Mac OS. Ale po Macworldu nechaly půtky za sebou a domluvily se na křížovém licencování patentů.

Microsoft se dále zavázal pro příštích pět let vydávat Office pro Mac OS ve stejné frekvenci jako pro Windows. A nejen to, v Redmondu přislíbili vývoj Internet Exploreru pro Mac OS 8, který se navíc stal výchozím webovým prohlížečem. To provázelo mohutné bučení z publika, které ale Jobs uklidnil tím, že pro systém budou i jiné prohlížeče a výchozí půjde změnit. Obě firmy také začaly spolupracovat na podpoře Javy.

Gates a jeho firma ale nepomáhali Applu jen prostřednictvím softwarových inženýrů, ale také účetních. Microsoft totiž koupil 100 tisíc akcií v hodnotě 150 milionů dolarů. Tržní hodnota Applu v té době byla asi 1,5 miliardy dolarů, Microsoft tedy ovládl zhruba desetinu firmy. Nezískal však hlasovací práva a akcie nemohl prodat dřív než za tři roky. Nakonec se jich zbavil v roce 2003 a zhodnotil asi trojnásobek.

Apple ještě za celý fiskální rok 1997 prodělal miliardu dolarů, protože s nákupem NeXTu a restrukturalizací měl nemalé náklady. Ale již o rok později vydělal 309 milionů dolarů a od té doby se do mínusu nikdy nedostal a dlouhodobě ve všech finančních ukazatelích pouze roste.

V další kapitole najdete kompletní český přepis Jobsova vystoupení z Macworldu 2007…

Diskuze (15) Další článek: Vědci vytvořili zombie pavouka. Pracuje i po smrti, stačila jehla, lepidlo a injekční stříkačka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,