Microsoft | Apple | Bill Gates | Steve Jobs

Před 25 lety skončila válka Microsoftu a Applu. Jobs přijal pomoc Gatese

  • Deset let před uvedením iPhonu byl Apple na hranici bankrotu
  • Firmu oživily návrat Steva Jobse a spolupráce s Microsoftem
  • Jobs škrtal a s otevřenou náručí přivítal Office a IE

Klíčovým rokem v jablečné historii je 2007, kdy na svět přišel první iPhone, který dnes z Applu dělá nejhodnotnější společnost světa. Velké věci se ale děly již o deset let dříve. V srpnu 1997 totiž odstartovala nová éra Applu.

Začátkem 90. let se v Cupertinu snažili rozšířit do všech stran, ale až na Macintoshe se jim nedařilo. Bylo to experimentální období prvních PDA (Newton), digitálních foťáků (Quicktake), ale též herních konzolí (Pippin). Jenže i s těmi počítači měli nakonec problém. Nastal boom PC, komercionalizoval se internet a Microsoft uvedl superúspěšné Windows 95.

Apple měl pořád sílu u profesionálů, ale do běžných domácností se mu proniknout nedařilo. I kvůli ceně. Firma proto sáhla k nečekanému kroku a začala licencovat Mac OS 7 a mezi roky 1995 a 1997 vznikaly levnější oficiální klony Macintoshů od firem jako Motorola, Pioneer nebo Umax.

Klepněte pro větší obrázek
Jmenuje se SuperMac S900. Nestojí za ním Apple, ale Umax (foto: Angelgreat / Wikipedia)

Za fiskální rok 1996 se Apple poprvé propadl do ztráty. Při celoročních tržbách 9,8 miliardy dolarů činila čistá ztráta 816 milionů dolarů. O rok dřív přitom ještě vydělal 424 milionů. Firma byla těsně před bankrotem a čekala ji velká restrukturalizace, která začala tím, že hned na začátku roku 1997 propustila 3000 zaměstnanců z celkových 13 000. A vedle toho za 429 milionů koupila konkurenční NeXT vedený Stevem Jobsem.

Počítače NeXTu a systém NeXTSTEP měly udělat tlustou čáru za minulostí a stát se základem nové generace počítačů Applu. Firma tak sice dokončovala vlastní Mac OS 8, ale naděje upínala k budoucímu Mac OS X. Věci vzaly spád, když se do vedení po 12 letech vrátil Jobs.

Po akvizici NeXTu vystupoval jen coby poradce tehdejšího šéfa Applu Gila Amelia, ale v červenci 1997 se mu povedlo přesvědčit představenstvo firmy a to donutilo Amelia rezignovat. Jobs se stal dočasným výkonným ředitelem, o tři roky později pak trvalým.

A začal okamžitě škrtat. Poslal k ledu komunikátor Newton, zařízl vývoj vlastního internetového softwaru a nechal upravit licence Mac OS 8 tak, že se tím efektivně zbavil klonů Macintoshů. Umax, nejvýznamnější z partnerských výrobců, s produkcí SuperMaců skončil v roce 1998.

Z největšího rivala největší partner

Coby staronový šéf Applu vystoupil Jobs na veřejnost poprvé na bostonském Macworldu dne 6. srpna 1997. Tehdy ještě bez typického roláku promluvil o tom, jak jsou pro firmu důležité ekosystémy a že partnerství je výhodnější než rivalita. Tehdy totiž oznámil důležitou spolupráci s Microsoftem a telemostem se spojil s bývalou nemesis, Billem Gatesem.

Obě firmy za sebou nechaly dlouholeté soudní spory kvůli intelektuálnímu vlastnictví. Applu se vážně nelíbilo, že Windows vypadaly jako Mac OS. Ale po Macworldu nechaly půtky za sebou a domluvily se na křížovém licencování patentů.

Microsoft se dále zavázal pro příštích pět let vydávat Office pro Mac OS ve stejné frekvenci jako pro Windows. A nejen to, v Redmondu přislíbili vývoj Internet Exploreru pro Mac OS 8, který se navíc stal výchozím webovým prohlížečem. To provázelo mohutné bučení z publika, které ale Jobs uklidnil tím, že pro systém budou i jiné prohlížeče a výchozí půjde změnit. Obě firmy také začaly spolupracovat na podpoře Javy.

Gates a jeho firma ale nepomáhali Applu jen prostřednictvím softwarových inženýrů, ale také účetních. Microsoft totiž koupil 100 tisíc akcií v hodnotě 150 milionů dolarů. Tržní hodnota Applu v té době byla asi 1,5 miliardy dolarů, Microsoft tedy ovládl zhruba desetinu firmy. Nezískal však hlasovací práva a akcie nemohl prodat dřív než za tři roky. Nakonec se jich zbavil v roce 2003 a zhodnotil asi trojnásobek.

Apple ještě za celý fiskální rok 1997 prodělal miliardu dolarů, protože s nákupem NeXTu a restrukturalizací měl nemalé náklady. Ale již o rok později vydělal 309 milionů dolarů a od té doby se do mínusu nikdy nedostal a dlouhodobě ve všech finančních ukazatelích pouze roste.

V další kapitole najdete kompletní český přepis Jobsova vystoupení z Macworldu 2007…

Diskuze (19) Další článek: Vědci vytvořili zombie pavouka. Pracuje i po smrti, stačila jehla, lepidlo a injekční stříkačka

Témata článku: Microsoft, Windows, Apple, Internet, Microsoft Office, Wikipedia, iPhone, Bill Gates, Válka, Internet Explorer, Steve Jobs, Java, Redmond, Motorola, Adobe, Adobe Photoshop, Umax, Urovnání, Kalifornie, PDA, Jobs, Potlesk, Steve, Newton, Rolák, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vyznejte se v normách odolnosti. Voděodolné vs. vodotěsné a co navíc slibují vojenské certifikáty

Vyznejte se v normách odolnosti. Voděodolné vs. vodotěsné a co navíc slibují vojenské certifikáty

Výrobci elektronických zařízení se často chlubí, jak moc jsou jejich produkty odolné vůči vodě či prachu. Dá se jim věřit? A jaký je třeba rozdíl mezi označením IP16 a IP61?

Jan Spěšný
SmartphoneHodinky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony