Apple, Microsoft a Google chtějí standardizovat displeje pro nevidomé

Apple, Microsoft a Google chtějí standardizovat displeje pro nevidomé

  • Nevidomí používají k práci s výpočetní technikou braillské displeje
  • Velké společnosti se nyní snaží tento hardware standardizovat
  • Zprovoznění této komponenty bude jednoduché, jako připojení myši

Organizace USB Implementers Forum, jejímiž členy je například Apple, Microsoft a Google, ve čtvrtek oznámila nový standard USB HID (Human Interface Device) displeje pro nevidomé. Možná to na první pohled nevypadá, ale jde o zásadní krok ve zpřístupnění počítačů slepým či slabozrakým uživatelům.

Dosavadní stav je v tomto segmentu takový, že existují různé typy takzvaných „braillských displejů“. Kvůli chybějící standardizaci však jednotlivé čtečky vyžadují své vlastní ovladače a obslužný software pro každý podporovaný operační systém.

Pointa oznámení tkví tedy v nastavení standardu, kterému by se výrobci takových výstupních zařízení v zájmu svém i zákazníků podvolili. Braillský displej bude klasickým zařízením plug-and-play, které stačí připojit k USB portu počítače. Systém ho automaticky detekuje, stáhne a nainstaluje vše potřebné. Co je v tomto případě zásadní - zvládne to bez nutnosti jakékoli interakce s uživatelem. Vše by mělo fungovat stejně jednoduše, jako připojení klávesnice nebo myši.

„Braillovo písmo je klíčem ke gramotnosti, vzdělávání, zaměstnanosti a úspěchu pro nevidomé po celém světě,“ uvedl Mark Riccobono, prezident americké Národní federace nevidomých. „Standard HID umožní bezproblémovou integraci braillských displejů, díky níž bude možné používat tento důležitý nástroj doma, ve škole, v práci nebo na cestách.“ Světová zdravotnická organizace přitom odhaduje, že nějakou formu poruchy zraku je postiženo 253 milionů lidí.

Uvedený standard by měl fungovat napříč všemi hlavními operačními systémy, včetně Windows, MacOS i Androidu. Po dokončení standardu budou výrobci zařízení a poskytovatelé operačních systémů muset připravit aktualizace hardwaru a softwaru. Se zahájením podpory by se mělo začít již v příštím roce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud