Software | Apple | Bezpečnost | iPhone

Apple měl děravé iPhony. Telefony šlo ovládnout i bez fyzického přístupu

Jeden z výzkumníku v rámci Google Project Zero zveřejnil chybu, skrze kterou bylo možné napadnout cizí iPhone a získat z něj data. Chyba byla v protokolu, který zařízení používá k bezdrátové komunikaci. Ke zveřejnění došlo teď, když už byla chyba bezpečně opravena.

Aktuální odhalení chyby je tak spíše jen pro ukázku, že podobné chyby se nevyhýbají žádnému produktu a ani iPhone není výjimkou. Zajímavá je také tím, že pro napadení zařízení nebyl nutný žádný fyzický přístup, ani speciální nastavení. Pokud ale iPhone používáte, nemusíte se bát – Apple chybu opravil již v květnu a nyní se tak o ní dozvídáme až v momentě, kdy by měla být na všech zařízeních opravená prostřednictvím systémové aktualizace.

To je ostatně standardní postup v případě nalezení takovýchto chyb od různých výzkumníků, kdy dají výrobci dostatek času na opravu chyby. Zde Ian Beer přišel na to, jak využít protokol Apple Wireless Direct Link (AWDL), který napříč zařízeními od Applu vytváří meshovou síť a umožňuje vzájemnou komunikaci a snadné posílání třeba souborů. To využívá například funkce AIrDrop a další.

K odhalení chyby bylo zapotřebí půlročního snažení, nebylo ale nutné získat jakékoliv vyloženě speciální zařízení a čistě teoreticky tak mohl chybu zneužít kdokoliv. Naštěstí ale nejsou žádné informace o tom, že by byla tato zranitelnost někdy využita.

Po úspěšném napojení na telefon bylo možné jej restartovat, či získat například naposledy vyfocené fotografie, číst e-maily či využít kameru a sledovat tak okolí telefonu. Na napadeném zařízení přitom nešlo nic rozpoznat a chovalo se naprosto standardně. Samotná chyba je tak poměrně závažná a připomíná akční filmy, kdy se hrdinové/padouši napojí na cizí zařízení na dálku, aby s ním prováděli co se jim zlíbí.

Podobně závažná chyba byla naposledy nalezena v Chromu a Windows, i zde jsme se ale již dočkali oprav. Nejednalo se ale o osamocené případy – v listopadu bylo na čínské soutěži hackerů odhaleno mnoho chyb napříč všemi oblíbenými produkty. Jako vždy se tak ukazuje důležitost pravidelné aktualizace zařízení. A také toho počítat s tím, že nic není 100% bezpečné.

Zdroj: The Verge

Diskuze (31) Další článek: Asus Zenbook Flip 13: lepší notebook, než by měl být [test]

Témata článku: Software, Windows, Apple, Bezpečnost, Chrome, iPhone, Šifrování, Oprava, The Verge, AWD, Chyba, Protokol, Odhalení, Google Project Zero, Přístup, IAN, Telefon, Zařízení, Apple iPhone na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Montblanc ukázal Wear OS 3 bez dodělávek od Samsungu. Čisté hodinkové prostředí se povedlo

Montblanc ukázal Wear OS 3 bez dodělávek od Samsungu. Čisté hodinkové prostředí se povedlo

** Montblanc se pochlubil čistým Wear OS v hodinkách Summit 3 ** Přesně tak budou vypadat každé běžné hodinky s Wear OS 3 ** S ovládáním pomáhá korunka a dvě boční tlačítka

Martin Chroust
Chytré hodinkyWear OS
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware