Apple Magic Mouse: test kouzelné myši

Nová “kouzelná” myš od Applu slibuje malou revoluci mezi počítačovými hlodavci. Jak se její senzorové ovládání osvědčilo v praxi?

Vyzkoušeli jsme nedávno uvedenou novinku od Applu – nástupce známé myši Mighty Mouse. Přestože Apple u svých produktů drží jednotné označení, u nové myši opustil kvůli právním sporům název Mighty Mouse a novou generaci myši představil pod názvem Magic Mouse (tedy doslova “kouzelná myš”).

Původní Mighty Mouse mnoha lidem nevyhovovala kvůli neergonomickému tvaru. Na samotné myši, jež připomínala tvarem mýdlo, nebyly viditelné téměř žádné ovládací prvky kromě kuličky sloužící jako prostřední tlačítko a pro scrollování ve všech směrech.

Nová Magic Mouse má však ještě “extrémnější” provedení, neboť nemá vůbec žádné viditelné ovládací prvky a ergonomicky je na tom na první pohled ještě hůře než starší Mighty Mouse.

Jablko na lyžích

Samotná myš je vyrobena z hliníku, pouze její horní část je z materiálu připomínajícího sklo, samozřejmě v bílém provedení. Barevně tak ladí s Apple klávesnicemi, jenž jsou taktéž v bílo-stříbrném provedení. Dojem z provedení je opravdu perfektní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Magic Mouse, to je především elegance

Magic Mouse je také (stejně jako její předchůdce) souměrná, a tak ji mohou bez problémů používat praváci i leváci. Oproti starší Mighty Mouse má však výrazně nižší profil a ostré hrany, což nemusí každému vyhovovat.

Na spodní straně myši nalezneme snímač s rozlišením 1300dpi, který je umístěn až téměř úplně vpředu. Ve středu myši se nachází kryt, pod nímž jsou schované dvě tužkové (AA) baterie. Ty by měly vystačit na několik měsíců užívání. Posledním prvkem na spodní straně jsou dotykové plošky – ty v tomto případě připomínají tvarem dvě umělohmotné lyže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nová Magic Mouse • po stole neklouže tak lehce jako běžná konkurence, protože je vybavena dvěma dlouhými třecími plochami • a takto nějak se s ní pracuje...

Právě poměrně velké styčné plochy odhalily první problém, na který jsem u Magic Mouse narazil. Myši se totiž nechce příliš klouzat po některých podložkách a mnohem více jí vyhovuje plocha stolu. Uživateli bych tedy doporučil používat myš spíše bez podložky, což ovšem může představovat problém, pokud má váš stůl nějaký hrubší povrch, případně je-li z lesklého či průhledného materiálu.

Myš je bezdrátová, a jak má Apple zvykem, není k myši dodáván USB přijímač. Místo toho bude Magic Mouse s vaším počítačem komunikovat prostřednictvím Bluetooth.

Video:

Klepněte pro větší obrázek

Něco navíc, něco chybí...

Horní dotyková plocha je v přední části klasicky klikatelná, a tudíž pro použití standardního “levého tlačítka” stačí myš v přední části zmáčknout (libovolným počtem prstů). Docela mě překvapilo, že je třeba opravdu kliknout a nestačí se pouze dotknout plochy myši, jako je tomu třeba u touchpadu. Při důkladnějším zamyšlení je to logické, neboť by myš vnímala dotyk jako kliknutí pokaždé, co byste si na ni položili (nebo si jen přesunuli) prsty.

Podobně funguje také “pravé tlačítko”. Zmáčknete dotykovou plochu myši v její pravé části. Opět je třeba (z výše zmiňovaných důvodů) opravdu kliknout a nestačí pouhý dotyk. Zde je však ještě problém v tom, že záleží, kolik máte položených prstů. Je totiž třeba kliknout na pravé straně pouze jedním prstem. Bude-li na dotykové ploše prstů více, vyhodnotí myš tento úkon jako “levý” klik.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nejsilnější zbraní Magic Mouse je pravděpodobně scrollování. To funguje podobným způsobem jako třeba na iPhonu. Stačí tedy položeným prstem jezdit po dotykové ploše v libovolném směru. Tento způsob scrollování je velmi návykový, protože není třeba nikam přesouvat prst mezi fázemi, kdy chcete klikat a kdy chcete scrollovat.

S chybějícím kolečkem se však dostáváme k dalšímu problému a tím je absence prostředního tlačítka. Zatímco starší Mighty Mouse měla jako prostřední tlačítko scrollovací kuličku, zde nenajdete ani tu. Pokud jste tedy zvyklí tímto způsobem například otevírat odkazy ve webovém prohlížeči v nové záložce, budete si muset zvyknout na podržení klávesy Command (v Mac OS X) při kliknutí.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti senzorového ovládání

Scrollování samozřejmě není jediné využití dotykové plochy. Lze využít také více prstů, bohužel v tomto případě maximálně dvou naráz. Při “scrollování” dvěma prsty do stran lze například přepínat ve webovém prohlížeči o stránku zpět/vpřed, či procházet položkami v programech iPhoto nebo iTunes.

Budete-li myš používat na střídačku s multi-touch trackpadem na některém z MacBooků, může být ovládání Magic Mouse poměrně zmatečné. Zatímco například na zmiňované přepínání stránek v prohlížeči potřebujete na touchpadu tři prsty, u této myši jsou to pouze dva. Stejně tak při scrollování použijete na touchpadu dva prsty, kdežto zde vám stačí jen jeden.

Klepněte pro větší obrázek 
Držení není jako u klasické ergonomické myši, spíše je to klouzání mezi prsty

Co chybí už poměrně znatelně, je možnost spouštění Exposé (tj. aplikace pro přepínání mezi okny v systému Mac OS X) přímo pomocí myši, jako tomu bylo u starší Mighty Mouse. Pro využití této funkce pro přepínání mezi okny, bude třeba namapovat si ji na některý roh obrazovky vašeho Macu.

Jestli něco odradí zákazníka od koupě, pak je to především tvar myši. Ta opravdu není nijak zvlášť ergonomická. Ideální držení jsem musel hledat několik desítek minut. Nakonec se jako optimální jeví držení myši palcem a prsteníkem po stranách uprostřed a s položeným ukazovákem a prostředníkem na dotykové ploše. Dlaň ruky se tedy povrchu myši vůbec nedotýká. To však nemusí každému vyhovovat a záleží také, jakým způsobem jste zvyklí mít položenou ruku na stole.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti nastavení

Tvarování vyzývající k podobnému držení je opět logickým důsledkem použití multidotykové plochy, jenž zaujímá asi 2/3 povrchu horní části. Při ergonomičtějším tvarování a s ním spojeným položením celé ruky na dotykovou plochu by se objevily problémy při používání “pravého tlačítka” a podobně.

Pod okny zatím neběhá

Magic Mouse je standardně dodávána ke všem novým modelům stolních počítačů iMac a její ovladače jsou součástí updatu 10.6.2 pro Snow Leopard. Pro použití s jinými verzemi Apple systému je nutné doinstalovat ovladače (stáhnete zde). Myš však podporuje pouze aktuální systém Snow Leopard a starší verzi Leopard.

Tím se dostáváme také k tomu, zda lze Magic Mouse používat i pod Windows. Prozatím pod systémem od Microsoftu novou Magic Mouse nevyužijete, neboť Apple neuvolnil potřebné ovladače.

Co však Apple před nedávnem vydal je Bluetooth Update 1.0 for Windows, jenž by měl vylepšovat použití periferií ve Windows nainstalovaných z Boot Campu. V tomto updatu se však nachází i ovladače k Magic Mouse a nové bezdrátové klávesnici, a tak pro nadšence z webu Uneasy Silence nebyl problém neoficiální ovladače pro Windows extrahovat a vydat. Pokud byste měli zájem Magic Mouse pod Windows používat, neoficiální ovladače lze v 32bit i 64bit verzi stahovat zde.

Myš by měla s těmito ovladači fungovat nejen ve Windows XP a Vista, ale také v nových Windows 7, které zatím nejsou v Boot Campu oficiálně podporovány.

Krásná, moderní, ale...

Magic Mouse neoplývá přehnanou ergonomií, a tak vsází zejména na kvalitní zpracování a na multi-touch technologii, která je módní. Stejně jako v případě starší Mighty Mouse bude platit, že uživatelé vyžadující ergonomickou myš přesně padnoucí do ruky se porozhlédnou u konkurence, ale i přesto si Magic Mouse své uživatele najde, a to zejména díky přítomnosti v jednom balení s novými iMacy.

Klepněte pro větší obrázek 
S iMacem jí to sluší
Diskuze (44) Další článek: Novinka v Gmailu: přistupujte do schránky v off-line režimu

Témata článku: Apple, Myši, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Mys, Magic Mouse, Prostřední tlačítko, Campus, Mág, Pravé tlačítko, Apple M, Pravá ruka, Jediné využití, Pravé okno, Horní strana, Mýdlo, Lyže, Levá ruka, Položený prst, Spodní strana, Mag, Třecí plocha, Ergonomická klávesnice, Nový iMac, Apple systém, Mouse, Apple macbook pro levně na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk