Apple Macworld 2008: laptop z dopisní obálky

Steve Jobs vytáhl z obálky nejtenčí notebook na světě a předvedl toho ještě mnohem víc. 2×VIDEO!
Kapitoly článku

Apple Macworld Conference & Expo se zpravidla koná druhý lednový týden v San Franciscu v Moscone Center. Je to prezentační akce společnosti Apple, na které vždy představí dávku novinek. Nejočekávanější událostí celé výstavy je přednáška zakladatele a stávajícího výkonného ředitele společnosti Apple, Inc. Steva Jobse. Ta proběhla včera o čtvrt na sedm večer našeho času. A jaké novinky představil vizionář Steve letos?

Video – notebook z obálky:

Vzdušný MacBook Air

Nejočekávanější a nejpravděpodobnější novinkou byl bezesporu ultrapřenosný laptop, který měl zaplnit dvouletou díru v segmentu, ve kterém měl Apple svého koně naposledy v podobě 12" PowerBooku. Po internetu se šířily všelijaké „zaručené“ zprávy, jaké parametry bude nový Apple subnotebook mít. Od fenomenálních desetihodinových výdrží na baterii, dvojice dotekových displejů, kde druhý supluje klávesnici ve stylu iPhonu, po hliníkové tělo a tloušťku pouhých jeden centimetr. V novém a světově ojedinělém laptopu MacBook Air (MBA) najdeme ale kupodivu z každé spekulace něco.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový MacBook Air

Procesor na míru

Steve Jobse představil nový notebook vskutku neotřele. V dopisní obálce by nikdo laptop nečekal. Při otevření obálky a vysunutí se dlouhou dobu ozýval celým sálem skandování a jásot. Parametrem, kterým ultrapřenosný počítač Applu jasně vévodí světu je „tloušťka“. Ve spojení s MBA je ovšem použití tloušťky poměrně pejorativní označení, když v nejtenčím místě naměříme neuvěřitelné 4 milimetry. V nejširším místě má laptop stále výborných 19 milimetrů. Notebook z applovské nejvyšší řady – MacBook Pro, který je taktéž vyroben z hliníku, má přitom tloušťku jednoho palce – cca 2,5 cm. V dalších rozměrech narazíme na limitující faktor a tím je 13,3 palcový displej – stejná velikost, kterou nalezneme u základní řady laptopů MacBook. Tím pádem již nejsou ostatní rozměry tak revoluční, ovšem nijak mobilitě neupírají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylový a hlavně tenký

Na šířku novinka měří 32,5 cm s hloubkou 22,7 cm. To vše při hmotnosti 1,36 kilogramů. Díky tomu si ovšem Apple mohl dovolit klávesnici plné velikosti, kterou dokonce podsvítil jako u nejvyššího modelu. Podsvícení je opět automaticky řízené pomocí světelného senzoru. A stejně jako u ostatních MacBooků, i MacBook Air v zavřením stavu drží pomocí magnetů – žádné háčky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej tenký jako papír

Apple při návrhu MBA pečlivě prostudoval trh a snažili se z nich vzít to nejlepší. Rozměry jsou fundamentálním parametrem, ovšem co výkon? U nejlehčích notebooků nalezneme povětšinou procesor Core 2 ze segmentu ULV, tedy s velmi malým napájecím napětím, kvůli kterým tyto procesory běží na výrazně nižší taktovací frekvenci tím pádem mají nižší výkon, leč nenáročné práci dostačují. Apple chtěl notebook, který nemusí být postižen tímto handicapem jen proto, že má být ultrapřenosný. Druhou zajímavou vlastností, kterou nalezneme jen u MBA a Applu, je na objednávku u Intelu upravený procesor Core 2 Duo. Opět se potvrdily více než výborné vztahy mezi těmito dvěma společnostmi. Aby bylo dosaženo co nejmenší velikosti, Apple požádal Intel o zmenšení celého procesoru (myšlena je ona zelená destička, nikoliv jádro), což se podařilo o ctihodných 60 %. Intel v osobě Paula Otelliniho, který vystoupil při keynote na pódium, prohlásil, že zprvu nevěřili, že se to podaří, ale byla to pro ně výzva, kterou zvládli. Díky Intelu tak MBA pohání Core 2 Duo procesor na základní frekvenci 1,6 GHz, v případě silnějšího modelu pak 1,8 GHz.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání běžného mobilního Core 2 Duo a speciální verze pro Apple
Další očekávanou novinkou mělo být uvedení SSD disků namísto klasických HDD. Uspokojeny budou nakonec oba tábory. Kdo chce ušetřit, spokojí se s 1,8 palců velkým diskem o kapacitě 80 GB (úplně stejný nalezneme v iPodech). Náročnější zákaznící, kteří nemají hluboko do kapsy, připlatí 1299 dolarů a získají rychlejší variantu procesoru (Core 2 Duo 1,8 GHz), ale především superrychlý 64GB SSD disk. Za rychlost a větší odolnost (SSD disky neobsahují žádnou pohyblivou součástku) se holt tučně platí.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice bude díky své velikosti pohodlná • nechybí podsvícení

Již delší dobu přicházejí z Applu náznaky širšího použití Multi-touch technologie, která byla poprvé plně použita u Apple iPhonu (ještě předtím jsme se setkali s touchpadem chovajícím se jinak při jednom položeném prstu a dvěma prsty). Tak, jako u iPhonu, můžete na velkém touchpadu nového MacBooku účelně pracovat dvěma prsty, například při zoomování nebo otáčení fotek, pohybu v mapě apod.

Klepněte pro větší obrázek
Zapojte více prstů...

Silně bezdrátový

Vraťme se ještě k displeji. O něm už víme, že je třináctipalcový. Je lesklý (glossy), což jistě některé uživatele nepotěší, ovšem tak velí poslední trendy nejen u Applu, ale i u konkurence. O grafiku se stará intelovský čip GMA X3100, který si vezme maximálně 144 MB z kapacity RAM. Webová kamera iSight je u všech nových počítačů Apple standardem. Možná někoho překvapí designově upravený bezpečný MagSafe konektor napájecí šňůry vycházející z 45W adaptéru. Akumulátor je typu Li-Pol. Sám Jobs sklonil poklonu inženýrům, kteří dokázali do značně malého prostoru vše „nacpat“. Podíváme-li se na obrázek vnitřku notebooku, poznáme, že hluché místo nenajdeme. Jak vidno, baterie zaměstnává více než polovinu půdorysu. Její kapacita je 37 Wh a pracovat s laptopem vydrží až 5 hodin. V porovnání s konkurencí opět výborná hodnota. Nepříjemným faktem ovšem bude nemožnost uživatelské výměny baterie. U subnotebooků se očekává časté přenášení, tudíž i dobíjení, což životnosti akumulátoru nijak neprospívá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice v zavedeném stylu

Nyní se zaměřme na konektivitu tohoto střízlíka. Apple se snaží o co největší záběr bezdrátové konektivity. Nádherně to je vidět na následujícím příkladu. Kvůli tenkosti celého přístroje je absence optické mechaniky logická. Kdo ji přesto potřebuje, může ji přikoupit za 99 dolarů. U Applu má označení SuperDrive, dovoluje zápis i čtení dvouvrstvých DVD disků, je napájena přímo z USB portu a má hmotnost 495 gramů. Zajímavou novinkou je ovšem řešení použití jiné optické mechaniky v samostatném počítači. Tu totiž bude možné dálkově použít, respektive vypůjčit, přičemž se bude chovat úplně stejně, jako mechanika interní (externí). Z bezdrátových technologií je použito WiFi ve specifikaci 802.11n a Bluetooth 2.1 včetně EDR. Samotný výčet konektorů bude velmi krátký. Jeden USB 2.0 konektor, micro-DVI a audio výstup. Tyto tři konektory nalezneme vedle sebe a dají se skrýt zasunutím. V těle subnotebooku ještě nalezneme mono reproduktor a mikrofon.

Video – kompletní, téměř osmiminutová prezentace:

Jelikož poslední měsíce Apple, Inc. častokrát čelil kritice za své neekologické chování, novými produkty si snaží napravit reputaci a ani MBA nebude v tomto směru výjimkou. Hliníkové šasi je snadno recyklovatelné, poprvé u Applu se setkáváme s displejem bez jediné známky rtuti nebo arzenu. Taktéž zbytek přístroje neobsahuje PVC nebo bromidy.

Klepněte pro větší obrázek
A všechno se to tam vejde...

A kolik to vše stojí? Základní model s HDD diskem a pomalejším procesorem pořídíte za 1799 dolarů nebo 1699 eur. Dražší model s SSD řešením vyjde na 3098 dolarů, respektive 2868 eur. U obou variant je napevno bez možnosti upgradu přimontovaných 2 GB RAM. MacBook Air tak uzavírá nabídku notebooků Applu. Zastoupeny jsou všechny kategorie. Základním, ovšem přesto velmi výkonným modelem je MacBook, pro náročnější uživatele hledající především grafický výkon je tu MacBook Pro s 15,4“ a 17“ displejem a nový ultrapřenosný laptop MacBook Air může být dobrou volbou pro cestovatele.

Témata článku: Video, Apple, Apple M, Studio Fox, Milión dolarů, Stejná velikost, Oficiální zastoupení, Dopis, Air, Lednový týden, Nový iPhone, Upravený procesor, Výborný notebook, Lions, Plasma, Apple Store, Apple TV, Laptop, Paul Otellini, Nejočekávanější událost, Apple Macbook Air, MacBook Air 13, Spousta novinek, APP, Mba, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz