MacBook Pro dostane Penryn a nový touchpad, chystají se nové grafické karty a Safari sahá na šest procent.
MacBook Pro s Penryny a multi-touchpadem
Koncem února se chystá hned několik událostí. Jednou z nich bude bezpochyby uvolnění SDK – vývojového prostředí pro iPhone a iPod Touch, druhou má být chystaný upgrade laptopové řady MacBook Pro. Měli jsme se ho dočkat již při akci Macworld, ale nakonec byla tato „one-more-thing“ zrušena. Někteří spekulují nad hardarovými potížemi nových notebooků, jiní v tom vidí záměr neodpoutávat pozornost od žhavé novinky – nejtenčího laptopu světa MacBook Air.
Každopádně MacBooky Pro se dočkají nových Intel procesorů architektury Penryn, které kromě vyššího výkonu díky taktovací frekvenci (začínat se bude na 2,5 GHz), ale i větší cache paměti (6 MB) nabídnou i menší spotřebu. Další významné vylepšení bude použití stejného touchpadu, jaký najdeme v novém MacBook Air. Ten je schopen rozeznávat a zpracovávat více dotyků na ploše, podobně jako iPhone. U prodejní ceny laptopu se neočekávají žádné změny.
10.5.2 za dveřmi
Poslední dobou lze pozorovat indicie napovídající o brzkém uvolnění updatu operačního systému Mac OS X s označením Leopard. Čím dál více se totiž zkracuje perioda mezi jednotlivými sestaveními uvolněná mezi vývojáře a testery. V případě minulého updatu byla poslední testovací verze uvolněna pouhý jeden den před oficiálním vypuštěním mezi běžné uživatele. Oproti minulým testovacím setům je nyní balíček cca o 100 MB menší. Nyní je velikost updatu zhruba 360 MB. A na co se nyní vývojáři zaměřují? Stále je co kontrolovat a opravovat na Docku, Safari a Finderu, ale také na Time Machine nebo AirPortu. Počet opravených dokumentovaných chyb již překročil číslovku 120. Výraznější změny nebo nové možnosti úprav se očekávají v uživatelském prostředí. Taktéž se tvrdí, že některé novinky použité v operačním systému MacBook Air (nejedná se o standardní systém Leopard, je vylepšen o jisté prvky) by se měli v připravovaném updatu objevit.
Dočkáme se GPGPU karet v Macintoshích?
Grafické karty se vyvíjejí. Poslední technologická novinka – General Purpose computing on Graphics Processing Units (GPGPU) – by se podle nVidie měla objevit i v počítačích Apple. Práce na tomto řešení jsou již v nVidii rozběhnuty. GPGPU karty jsou vytvořeny tak, aby mohly převzít část negrafických výpočtů hlavního procesoru. Společnost nVidia používá proprietární technologii CUDA, která je kompatibilní s grafickými kartami GeForce série 8. Umožňuje vývojářům psát programy v jazyce C, které se pak provedou na GPU. Jejich využití najdeme především u velkoobjemových úloh, vědeckých výpočtů, databázových operacích, v kryptografii nebo při simulaci fyzikálních jevů a taktéž při zpracování obrazu či zvuku. S těmito GPGPU (řada Tesla) kartami bychom se měli setkat především v pracovních stanicích Mac Pro.
Safari třetí v žebříčku prohlížečů
Podle posledního průzkumu společnosti Net Applications z ledna, ve kterém se měří podíl prohlížečů a platforem na internetu, si Apple opět polepšil, a to na novou rekordní hodnotu 7,6 % podílu. Roční nárůst oproti minulému roku je 21,7 %. Zatímco podíl Applu roste, Microsoftu jeho dominance pomalu, ale jistě, klesá. Z 93,3 % na letošních 91,5 %.
Na poli prohlížečů stále vede Internet Explorer s taktéž kontinuálně klesajícím podílem 75 %, druhý je pak Firefox s 17 % a na bronzové příčce nalezneme Safari s podílem 5,82 %. Safari se tak stává prohlížečem, který je již nutné brát v potaz při optimalizaci webových stránek i webových aplikací.

GUI Leopardu tak a nikdy jinak
Ke konci ledna Apple aktualizoval a vydal své směrnice pro návrh grafického uživatelského prostředí v operačním systému Leopard. Dokument s názvem Human Interface Guidelines (HIG) naleznete na tomto odkazu. V něm je přesně popsané a definované, jak má která aplikace či okno aplikace vypadat, jak má být tvořeno menu, jaké mají být popisky, jaké rozdělovníky kdy, kde a jak použít, taktéž například umístění a typ tlačítek (semaforu) pro maximalizaci, minimalizaci či uzavíraní okna. Pokud jste vývojář, stává se pro vás HIG biblí, ale i pro ostatní může být zajimavé nahlédnout, čím si udržuje Mac OS X svoji konzistentnost napříč všemi aplikacemi.
Absolutní MacBook AirCraft
Při vydání kteréhokoliv produktu se vždy najdou tací, kteří ihned začnou novinku hanit. Ti, co se zaměřili na nový MacBook Air a vytýkali mu kdejakou chybku (například nedostatek portů), byli asi hodně hlasití. Steve Jobs proto pro zklidnění rozvášněného davu okamžitě připravil nový laptop, k němuž unikli první zmínky i obrázek. Nový a jedinečný MacBook AirCraft obsahuje jak 3 USB 2.0 porty, tak i několik FireWire 800 konektorů, dále ethernet i DVI výstup na LCD. Notebook je vybaven dokonce i ovládáním ala iPod Shuffle! Jelikož na macích jako jediných počítačích spustíte všechny operační systémy včetně Mac OS X (legálně), nový AirCraft jde ještě dál a nabídne i Floppy mechaniku. Pokud máte ještě diskety s DOSem, měl by jít nainstalovat. Bravo, Apple!
Chybí vám u MacBooku Air více portů a mechanika?
Poznámka: MacBook AirCraft neberte vážně, jedná se o sarkastický vtípek kritiků MacBooku Air