Apple: MacBookem Air to neskončilo

MacBook Pro dostane Penryn a nový touchpad, chystají se nové grafické karty a Safari sahá na šest procent.
Apple: MacBookem Air to neskončilo

MacBook Pro s Penryny a multi-touchpadem

Koncem února se chystá hned několik událostí. Jednou z nich bude bezpochyby uvolnění SDK – vývojového prostředí pro iPhone a iPod Touch, druhou má být chystaný upgrade laptopové řady MacBook Pro. Měli jsme se ho dočkat již při akci Macworld, ale nakonec byla tato „one-more-thing“ zrušena. Někteří spekulují nad hardarovými potížemi nových notebooků, jiní v tom vidí záměr neodpoutávat pozornost od žhavé novinky – nejtenčího laptopu světa MacBook Air.

Každopádně MacBooky Pro se dočkají nových Intel procesorů architektury Penryn, které kromě vyššího výkonu díky taktovací frekvenci (začínat se bude na 2,5 GHz), ale i větší cache paměti (6 MB) nabídnou i menší spotřebu. Další významné vylepšení bude použití stejného touchpadu, jaký najdeme v novém MacBook Air. Ten je schopen rozeznávat a zpracovávat více dotyků na ploše, podobně jako iPhone. U prodejní ceny laptopu se neočekávají žádné změny.

10.5.2 za dveřmi

Poslední dobou lze pozorovat indicie napovídající o brzkém uvolnění updatu operačního systému Mac OS X s označením Leopard. Čím dál více se totiž zkracuje perioda mezi jednotlivými sestaveními uvolněná mezi vývojáře a testery. V případě minulého updatu byla poslední testovací verze uvolněna pouhý jeden den před oficiálním vypuštěním mezi běžné uživatele. Oproti minulým testovacím setům je nyní balíček cca o 100 MB menší. Nyní je velikost updatu zhruba 360 MB. A na co se nyní vývojáři zaměřují? Stále je co kontrolovat a opravovat na Docku, Safari a Finderu, ale také na Time Machine nebo AirPortu. Počet opravených dokumentovaných chyb již překročil číslovku 120. Výraznější změny nebo nové možnosti úprav se očekávají v uživatelském prostředí. Taktéž se tvrdí, že některé novinky použité v operačním systému MacBook Air (nejedná se o standardní systém Leopard, je vylepšen o jisté prvky) by se měli v připravovaném updatu objevit.

Dočkáme se GPGPU karet v Macintoshích?

Grafické karty se vyvíjejí. Poslední technologická novinka – General Purpose computing on Graphics Processing Units (GPGPU) – by se podle nVidie měla objevit i v počítačích Apple. Práce na tomto řešení jsou již v nVidii rozběhnuty. GPGPU karty jsou vytvořeny tak, aby mohly převzít část negrafických výpočtů hlavního procesoru. Společnost nVidia používá proprietární technologii CUDA, která je kompatibilní s grafickými kartami GeForce série 8. Umožňuje vývojářům psát programy v jazyce C, které se pak provedou na GPU. Jejich využití najdeme především u velkoobjemových úloh, vědeckých výpočtů, databázových operacích, v kryptografii nebo při simulaci fyzikálních jevů a taktéž při zpracování obrazu či zvuku. S těmito GPGPU (řada Tesla) kartami bychom se měli setkat především v pracovních stanicích Mac Pro.

Safari třetí v žebříčku prohlížečů

Podle posledního průzkumu společnosti Net Applications z ledna, ve kterém se měří podíl prohlížečů a platforem na internetu, si Apple opět polepšil, a to na novou rekordní hodnotu 7,6 % podílu. Roční nárůst oproti minulému roku je 21,7 %. Zatímco podíl Applu roste, Microsoftu jeho dominance pomalu, ale jistě, klesá. Z 93,3 % na letošních 91,5 %.

Na poli prohlížečů stále vede Internet Explorer s taktéž kontinuálně klesajícím podílem 75 %, druhý je pak Firefox s 17 % a na bronzové příčce nalezneme Safari s podílem 5,82 %. Safari se tak stává prohlížečem, který je již nutné brát v potaz při optimalizaci webových stránek i webových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

GUI Leopardu tak a nikdy jinak

Ke konci ledna Apple aktualizoval a vydal své směrnice pro návrh grafického uživatelského prostředí v operačním systému Leopard. Dokument s názvem Human Interface Guidelines (HIG) naleznete na tomto odkazu. V něm je přesně popsané a definované, jak má která aplikace či okno aplikace vypadat, jak má být tvořeno menu, jaké mají být popisky, jaké rozdělovníky kdy, kde a jak použít, taktéž například umístění a typ tlačítek (semaforu) pro maximalizaci, minimalizaci či uzavíraní okna. Pokud jste vývojář, stává se pro vás HIG biblí, ale i pro ostatní může být zajimavé nahlédnout, čím si udržuje Mac OS X svoji konzistentnost napříč všemi aplikacemi.

Absolutní MacBook AirCraft

Při vydání kteréhokoliv produktu se vždy najdou tací, kteří ihned začnou novinku hanit. Ti, co se zaměřili na nový MacBook Air a vytýkali mu kdejakou chybku (například nedostatek portů), byli asi hodně hlasití. Steve Jobs proto pro zklidnění rozvášněného davu okamžitě připravil nový laptop, k němuž unikli první zmínky i obrázek. Nový a jedinečný MacBook AirCraft obsahuje jak 3 USB 2.0 porty, tak i několik FireWire 800 konektorů, dále ethernet i DVI výstup na LCD. Notebook je vybaven dokonce i ovládáním ala iPod Shuffle! Jelikož na macích jako jediných počítačích spustíte všechny operační systémy včetně Mac OS X (legálně), nový AirCraft jde ještě dál a nabídne i Floppy mechaniku. Pokud máte ještě diskety s DOSem, měl by jít nainstalovat. Bravo, Apple!

Klepněte pro větší obrázek 
Chybí vám u MacBooku Air více portů a mechanika?

Poznámka: MacBook AirCraft neberte vážně, jedná se o sarkastický vtípek kritiků MacBooku Air

Témata článku: Apple, Internet Explorer, Laptop, Technologická novinka, Mako, Leopard, Poslední update, Aircraft, Air, Floppy, Apple Macbook Air, MacBook Air, Finder, Poslední aplikace, Apple iPod Shuffle, Bravo, iPod Shuffle, Apple iPod Touch, MacBook Air 13, Bible, Nový iPhone

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje