Apple | Notebooky | MacBook

Apple MacBook Pro dostal 16" displej. Patnáctka z nabídky úplně zmizela

Apple dnes představil a rovnou začal prodávat nový vrcholný notebook ve své nabídce - MacBook pro s 16" obrazovkou. Je to moderní přenosný počítač cílený na profesionály a jeho základní verze vyjde na 70 tisíc korun. V nabídce zcela nahrazuje dosavadní 15" model. 

S vylepšeným displejem a klávesnicí

Hlavní změnu představuje displej, který má nově úhlopříčku 16" oproti původnímu rozměru 15,4". Zvedlo se také rozlišení, a to na 3072 × 1920 bodů. Stejně jako u dosavadní patnáctky se IPS panel chlubí jasem 500 nitů, pokrytím barevného prostoru DCI-P3 a technologií True Tone. 

Ačkoli by se díky tenkým rámečkům mohlo zdát, že se Applu povedlo vměstnat větší displej do dosavadního těla, bohužel tomu tak není. Novinka je tlustší, větší a těžší. Konkrétně rozměry narostly z dosavadních 34,93×24,07×1,55 cm na 35,79×24,59×1,62 cm a hmotnost vyskočila z 1,83 kg na rovné 2 kg.

Zajímavá vylepšení jsou také na klávesnici. Problematickou konstrukci tlačítek dosavadní verze nahradila osvědčená nůžková klasika. Nahoře nad klávesnicí je stále dotykový touchbar, nově ho však na levém konci doplňuje hardwarové tlačítko Esc. Samozřejmostí je podsvícení a také velký touchpad s rozpoznáváním síly přítlaku. 

Výkonnější grafiky a větší SSD

Procesory zůstávají v podobě šestijádrového Intel Core i7 deváté generace taktovaným v základu na 2,6 GHz a v turbu až na 4,5 GHz a příplatková verze nabídne osmijádrový Intel Core i9 se základním taktem 2,3 GHz a maximem na 4,8 GHz. Do individuální konfigurace lze osadit i model se zvýšeným taktem na 5 GHz. 

Vylepšen byl ale grafický výkon. Apple nasadil nové mobilní verze profesionálních grafik od AMD, konkrétně AMD Radeon Pro 5300M se 4 GB paměti GDDR6 do základní verze a AMD Radeon Pro 5500M se 4 GB paměti GDDR6 do příplatkové verze. Do individuální konfigurace je možné přidat paměti na 8 GB. 

Operační paměť zůstává na 16 GB v podobě modulů DDR4, ale takt se zvýšil na 2 666 MHz oproti původním 1 400 MHz. V individuální konfiguraci je možné zvolit až 64 GB RAM, doposud bylo maximem jen 32 GB. 

Zvyšovala se také kapacita úložiště. Nově je základem půlterabajtové SSD a v lepší verzi dostanete celý terabajt. Opět jsou tu ale možnosti individuálního vylepšení, a to až na 8TB SSD - za to se mimochodem připlácí 70 400 Kč. 

Základ za sedmdesát, příplatkově až 188 tisíc

Konektivitu zajišťují čtyři konektory USB-C zajišťující podporu pro rozhraní Thunderbolt, USB 3.1 Gen 2, DisplayPort a také nabíjení. Zajímavostí je, že k notebooku tak můžete připojit až čtyři 4K displeje na 60 Hz. Bezdrátově se pak notebook dokáže párovat přes Bluetooth 5.0 nebo Wi‑Fi 802.11ac. Ale ani v tomto směru se nejedná o nic nového, stejné možnosti konektivity měl i dosavadní 15" model. 

Inovací tedy v součtu není mnoho. Zásadní změnou je o něco málo větší displej a s tím související vnější rozměry, jinak je to jen drobná evoluce. Také proto Apple nepořádal žádné velké představení a novinka se bez velké slávy objevila v Apple Storu. Objednat si ji můžete už teď. 

Základní model stojí 69 990 Kč. Je ale velmi dobře vybavený a na poměry MacBooků je to cena celkem odpovídající. Lépe vybavená alternativa má Intel Core i9, lepší grafiku a terabajtové SSD, přičemž stojí 82 990 Kč. Pak tu ale máme příplatkové individuální volby konfigurace, které dokážou cenu notebooku vytáhnout až na 188 590 Kč (Core i9 na 5 GHz, 64 GB RAM a 8TB SSD).

Uvedení novinky se nijak nedotklo nabídky 13" modelů MacBooků Pro. Ty zůstávají v nabídce beze změny jako menší alternativa k 16" modelu.

Diskuze (30) Další článek: Indové chtějí prozkoumat Venuši. Zajímá je atmosféra i podzemí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,