Apple MacBook dostane hliníkový háv

MacBook bude z hliníku, Psystar bude vyrábět jablečné klony OpenMac a iTunes možná začne prodávat v Rusku.

Hliník se odstěhuje i do MacBooků?

Vody spekulací rozvířily obrázky nalezené na webu, které měly ukázat chystané hliníkové MacBooky. Již dříve se šířil internetem šum o chystané nové generaci MacBooků, která nahradí bílou barvu za stříbrný hliník. Tím by se završil přechod k hliníku u všech počítačů Apple – MacBook Pro i MacBook Air hliníkové již jsou, z desktopů Mac Pro a iMac taktéž. Mac Mini je z velké části také hliníkové. Obrázky se sice prokázaly jako podvrh, nikoliv ovšem fakt, že budou vyhotoveny z aluminia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MacBook
Klepněte pro větší obrázek
Údajně designový facelift MacBook Pro
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stránka s podvrhy

Server AppleInsider díky svému zdroji přímo v jedné z taiwanských továren zjistil, že Apple již dojednal zakázku na dodávku hliníkových pouzder pro nové MacBooky. Kromě potvrzení této skutečnosti tak vyvstávají další otázky – bude nový MacBook obsahovat nejnovější platformu Intel Centrino 2, známou pod kódovým označením Montevina? A bude základní řada přenosných počítačů Apple vybavena multi-touchpadem, obdobně jako Air a Pro verze? Odpovědi se možná dočkáme 10. června, kdy se koná vývojářská konference WWDC. Toto datum se objevilo také na inkriminované stránce s podvrhy společně s dalšími zmínkami o 32GB iPhonu či chystaném iTunes ve verzi 8.

OpenMac není Apple Mac

Na válku právníku se schyluje v případě klonů počítačů Apple floridské firmy Psystar. Již více než dva roky všechny Macintoshe běží na platformě Intel. Poté, co byl uvolněn operační systém Mac OS X na tyto procesory, vyrojily se snahy tento systém hacknout a zprovoznit na jakémkoliv běžném „pécéčku“. Nejdále v tomto směru zašla iniciativa Hackintosh, která upravila systém natolik, že po jistých peripetiích skutečně lze takto systém Mac OS X provozovat.

Problém ovšem spočívá v licenčních podmínkách Mac OS X. Ty zakazují systém instalovat a spouštět na všech „nejablečných“ strojích. Pomineme-li snahy jednotlivců, kteří na uvedených postupech nijak neprofitují, je případ firmy Psystar ovšem mnohem zajímavější. Prakticky přes noc si získala pozornost všech světových Apple magazínů a servery Psystaru pod náporem zvědavých čtenářů kolabovaly. Floridská firma nabízí svůj vlastní poskládaný počítač, na který vám předinstaluje Linux Ubuntu, Windows XP či Vista, ale i Mac OS X Leopard. Nejdříve své řešení pojmenovala OpenMac, kvůli jistým peripetiím s registrovanou značkou Mac a Macintosh ovšem záhy přejmenovala počítač na Open Computer. I to ovšem od soudní bitvy s Applem společnost zřejmě nezachrání. Zaměstnanec Psystaru se ale vyjádřil, že licenční ujednání Applu jsou v rozporu s antimonopolním zákonem a že nemá právo toto vyžadovat. Přirovnal situaci k Windows schopných běžet pouze na počítačích Dell. Psystar si je tedy velmi dobře vědoma svého počínání a zdá se, že se i na soudní proces těší. Sledovat tuto kauzu bude jistě zajímavé, nezávislí pozorovatelé ale jasně favorizují v této při Apple. Samotný Apple ovšem dosud nevydal prohlášení.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání OpenMac a MacMini

A co nám Psystar nabízí? Na obrázku vidíte srovnání Open Computeru s nejnižší řadou Mac Mini. Kromě toho ještě nabízí vybavenější model OpenPro. Samotný Leopard na těchto počítačích běží díky emulátoru EFI v8, který vznikl v rámci projektu OSx86. Autoři zodpovědní za EFI emulátor se již ohradili a chování Psystaru neschvalují. Psystar tak porušuje nejen licenci Mac OS X, ale i OSx86 projektu, který zakazuje komerční využití svých kódů. Celé to ovšem svědčí o díře v produktové nabídce Applu. Už delší dobu je poptávka po Apple počítači, který by byl zařaditelný mezi Mac Mini a Mac Pro. Mini je pro mnohé málo výkonné, Mac Pro na druhé straně pro běžného uživatele příliš předimenzované. Takový iMac bez vestavěného LCD by si jistě své zákazníky našel.

iTunes Store bude otevřen v Rusku

Dnes, 21. 4., se dozvíme, zda Apple oficiálně otevřel svůj obchod nejen s hudbou v Rusku. Ač tomu nasvědčují mnohé indicie – například v Moskvě se objevili billboardy proklamující stejné datum, oficiální Apple místa jako obvykle mlčí. Bude mít AppleInsider pravdu?

Klepněte pro větší obrázek

Na adrese iTunes-store.ru přitom najdete i data ohlášení jiných produktů – iPhonu 3G, iTunes 8, které se předpokládají pravděpodobně na 10. 6. Jiné weby zase udávají odlišné informace. V době vydání tohoto článku ale již odpověď budeme znát.

Uvedení iTunes Storu v Rusku by ovšem pro Apple byla výzvou. V této krajině se nachází několik poskytovatelů hudebních souborů, ovšem s minimálními cenami za ně. Otázkou zůstává návratnost peněz autorům hudby, což se nelíbí mnoha hudebním organizacím, to ovšem neupírá nic na faktu, že tito provozovatelé jsou celosvětově velmi úspěšní.

Diskuze (3) Další článek: Master buduje nové datacentrum v Praze

Témata článku: Windows, Apple, MacBook, iPhone 3G, Stříbrný hliník, Základní řada, Jistý směr, Uvedený postup, Apple Mac, Floridská firma, HAV, Apple M, Aluminium, Leopard, DOS, Mini počítač, Minimální cena, Hliník, APP, Antimonopolní zákon, Apple Macbook, Základní rada, Mac Mini, Apple společnost, Apple Macbook Air, Apple macbook air levně na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky