Apple | Čína | Čipy

Apple Mac mini s čipem M1 můžete upgradovat na větší paměť i úložiště. Budete ale muset riskovat a umět to s pájkou

Když si vybíráte zařízení s čipem M1 od Applu, musíte si zvolit 8 GB, nebo 16 operační paměti. Před nákupem si musíte zvolit i kapacitu SSD – 256 GB až 2 TB. Konfiguraci už posléze nelze změnit, protože operační paměti jsou integrované přímo v čipu Apple M1 a SSD je připájeno přímo na základní desce.

Čínští hardwaroví inženýři jsou ale schopni všeho možného a poradili si i s tímto problémem. Na twitteru se objevily první snímky úspěšného upgradu Macu mini s čipem M1, kdy se podařilo jak zvětšit operační paměť, tak i úložiště.

V případě operační paměti byla situace složitější – bylo nutné velmi precizně odříznout vrchní rozvaděč tepla, pod kterým se nachází jak hlavní výpočetní část čipu M1, tak i paměti GDDR4X. Místo dvou pamětí s kapacitou 4 GB se podařilo napájet dva 8GB čipy, takže celková kapacita operační paměti byla 16 GB. Nutno podotknout, že piny jsou opravdu miniaturní a chce to nejen přesné nástroje, ale i velkou zkušenost.

V případě NAND flash čipů pro SSD byla situace jednodušší, protože se zkrátka jen ohřály všechny kontakty, čipy se vyměnily za větší kapacity (z 256 GB na 1 TB) a pak stačilo znovu nahřát a připájet v rámci všech pinů.

Při těchto úpravách pochopitelně vzniká velké riziko poškození a automaticky přicházíte o záruku. Důležitou informací ale je, že tato procedura jde uskutečnit a výsledek při úspěšném provedení funguje.

Kompletní tiskovka z představení M1 a nových Maců:

Diskuze (53) Další článek: Končí služba Yahoo Answers – počátkem května bude veškerý obsah smazán

Témata článku: Apple, Procesory, Čína, Čipy, SSD, Úložiště, Velká paměť, Mac, Paměť, Operační paměť, Pájka, Čip25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Cetin v síti VDSL zrychlí upload na dvojnásobek
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
15 nejočekávanějších elektromobilů roku: Budoucnost je tu, má fantastický design a delší dojezd

15 nejočekávanějších elektromobilů roku: Budoucnost je tu, má fantastický design a delší dojezd

** Elektromobily bojují o své místo na slunci ** Letos čeká tento segment celá řada novinek ** Vybrali jsme 16 nejzajímavějších elektrických aut

Karel Kilián
DopravaElektromobily