Apple | Finanční výsledky

Apple má už dvě miliardy aktivních zařízení a téměř miliardu předplatných

Také na Apple dolehla krize. Cupertinská společnost včera oznámila, že během prvního fiskálního čtvrtletí utržila 117,2 miliardy dolarů, o 5 % méně než loni. Čistý zisk klesl o téměř 14 % na 30 miliard. Podle Tim Cooka je na vině covid řádící v čínských továrnách, což v posledních třech měsících kalendářního roku 2022 ovlivnilo výrobu a dodávky iPhonů.

Tržby z klíčového produktu tak meziročně klesly o 8 % na 66,8 miliardy dolarů. Macy spadly o bezmála 29 % na 7,7 miliardy. Hodinky, sluchátka a další příslušenství si pohoršily na 8 % na 13,5 miliardy dolarů. O 6 % ale vyrostly tržby ze služeb, které již s 20,8 miliardy dolarů jsou jasně druhým nejsilnějším segmentem v účetnictví Applu.

Přes Vánoce se pak velmi dařilo tabletům, které zaznamenaly 9,4 miliardy dolarů (30% nárůst). Apple totiž na podzim uvedl základní iPad 10. generace a výkonné iPady Pro 6. generace.

Nepřesvědčivé finanční výsledky se Apple snažil vyvážit chválou dlouhodobých úspěchů. Lidé na světě již aktivně používají více než dvě miliardy zařízení. Firma už ale jaksi zapomněla dodat, jak definuje „aktivní“ a co všechno počítá mezi zařízení. Loni jich ale přibylo 150 milionů

Vágní je též oznámení 935 milionů předplatných. Apple sečetl One, Music, TV+, Arcade, iCloud, News+ a Fitness+, ale neupřesnil, kolik která služba má uživatelů. Jen dodal, že 35 milionů přidal během samotného prosince.

Finanční šéf Luca Maestri už kvůli krizím nezveřejňuje odhady pro příští kvartály. Začátek roku by ale měly být silný. Apple uvedl výkonnější MacBooky Pro a stolní Macy mini. A po pěti letech aktualizoval HomePod.

Diskuze (28) Další článek: Vodafone překopal ceník kabelového internetu. Zrychlil a zlevnil

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,