Apple má nový systém macOS Sierra. Počítač si s vámi bude povídat a více se skamarádí s mobilem

  • Apple se po patnácti lety vrací k označení macOS
  • I do desktopového systému míří hlasová asistentka Siri
  • Ekosystém Applu bude opět provázanější

macOS – to je nový název operačního systému, který budeme potkávat na počítačích Mac. Apple se vrací k názvu, který se poprvé objevil před patnácti lety, kdy Mac OS X nahradil klasický OS 9. Důvod přejmenování je jasný – název teď koresponduje s mobilními iOS a watchOS a stejně tak s televizním tvOS.

První verze s tímto označením bude nazývána jako Sierra. Apple tedy nadále se svým názvosloví zůstává v Kalifornii a po národním parku Yosemite, skalní stěně El Capitan se nyní dostala řada také na kalifornské pohoří Sierra Nevada.

Siri na desktopu

Největší novinku v operačním systému macOS si příliš neužijeme, protože se jí stala hlasová asistentka Siri v češtině stále nedostupná. Ta se z iOS, watchOS a tvOS rozšiřuje i na poslední zbývající platformu a Apple pro ni připravil vlastní ikonu v systémovém docku a také v systémové liště vedle notifikačního centra. Zároveň by také měla jít spustit klávesovou zkratkou. Ačkoliv se o ní Apple oficiálně nezmínil, s největší pravděpodobností půjde Siri vyvolat dvojím stisknutím klávesy Fn. Právě tímto postupem lze aktuálně aktivovat hlasové diktování.

siri.jpg
Stiskněte ikonu v docku nebo na systémové liště a mluvte. Alternativně potom půjde použít pro aktivování Siri také dvoji stisknutí klávesy Fn

Siri v macOS bude vybavena velmi podobnými funkcemi, jako známe z iOS. Bude umět vyhledat aktuální počasí, odeslat zprávu pomocí iMessage nebo hledat na Googlu. Podobně snadno bude moci plánovat schůzky v kalendáři nebo vypsat všechny zápasy oblíbeného sportovního týmu.

Vedle toho se však naučí věcem, které jsou typické pro používání desktopového systému. Bude mít přístup k souborovému systému a také metadatům samotných souborů. Podobně jako je nyní možné napsat do vyhledávacího pole Spotlightu větu „dokumenty z minulého měsíce“, nyní bude podobně se soubory pracovat také Siri.

OS1012-SiriDocSearch_PR-PRINT.jpg
Siri má přístup k souborům, takže jednoduše můžete vyhledat dokumenty, které jste otevřeli tento týden

Další novinkou, kterou bude umět hlasová asistentka pouze v desktopovém systému, je uchování výsledků z vyhledávání pro pozdější použití. V případě, že se zeptáte Siri na nejbližší zápasy svého týmu, vypíše vám je v podobě jednoduchého widgetu se seznamem utkání. Jednoduchým kliknutím na ikonu se symbolem + však můžete widget připnout do notifikačního centra a kdykoliv se k němu vrátit. To stejné lze provést s jakýmkoliv výsledkem vyhledávání se Siri. Vždy tak můžete mít po ruce třeba seznam souborů, které jste obdrželi e-mailem za poslední týden.

Posledním větším rozdílem v počítačové Siri bude možnost přetáhnout výsledky do dalších aplikací. Vyhledáte-li fotky, lokalitu v mapách nebo kus textu, lze jej uchopit a přenést do otevřené aplikace.

Provázanější zařízení

Microsoft pracuje na rozšíření systému Windows Hello, Google umí odemknout Chrome OS díky telefonu s Androidem. Apple nyní macOS naučil odemykat systém hodinkami Apple Watch. Pokud uživatel toto rozšíření systému Continuity povolí, nebude muset při probuzení počítače zadávat heslo. Systém zkrátka rozpozná, že je uživatel poblíž a nebude jeho psaní vyžadovat. Chytré odemykání však bude dostupné pouze s hodinkami, prozatím se nerozšíří ani na iPhony ani iPady.

Minimálně u publika na WWDC sklidila velký ohlas další funkce, která rozšíří Continuity – univerzální systémová schránka. Pokud do ní na iPadu zkopírujete text, fotku nebo video, bude ihned k dispozici pro vložení na Macu nebo iPhonu. Tím pro mnohé odpadnou záležitosti jako posílání e-mailů sobě samému nebo instalace aplikací jako je Pushbullet.

obrázek 140.jpg
Text může být napsán v Pages a fotka pochází z iPhonu. Přenesení proběhlo tou nejjednodušší metodou Kopírovat + Vložit

Velkých změn se dočkal také iCloud Drive, který je často terčem kritiky pro svoji nepřehlednost. Ten nyní však přestane fungovat v rámci tradičního sdíleného úložiště jako je v případě Dropboxu, ale bude se skrze něj na dalších zařízeních přistupovat i k hlavním systémovým složkám – Dokumentům a Ploše. V případě dvou Maců mohou být tyto složky stoprocentně synchronizovány – pokud na jednom počítači uložíte soubor na plochu, stáhne se ihned i na druhou plochu. Přistupovat k nim však půjde i na zařízeních s iOS – stejně jako aktuálně k běžné složce iCloud Drive v rámci aplikace.

OS1012-iCloudDrive_PR-PRINT.jpg
Soubory v Dokumentech a na Ploše mohou být synchronizovány napříč všemi zařízeními - Macích i těch s iOS

Úložiště optimalizovaná pro SSD

Kapacita úložišť v Macích je zkrátka problém – Apple má totiž v nabídce stále Macbooky Air, které obsahují pouze SSD s kapacitou 128 GB. I z toho důvodu se rozhodl do nového macOS integrovat funkci Optimized Storage. Ta se bude starat o průběžné optimalizování úložiště hned několika způsoby. Ten nejpodstatnější je velmi podobný tomu, co již známe z iOS. Soubory, které nejsou používané, se zkrátka přesunou do cloudu a když jsou náhodou potřeba, zkrátka se stáhnou.

Mezi soubory, které se budou přesunovat do cloudu, patří napříkald fotky v plném rozlišení, filmy z iTunes, které již byly zhlédnuty, staré přílohy e-mailů, zálohy iOS zařízení, staré screenshoty, knihy v iBooks, jež již byly přečteny, ale třeba tak aplikace, které uživatel nevyužívá.

Do macOS také přibude funkce pro čištění disku obsahující několik funkcí, které známě jak ze stejnojmenného nástroje ve Windows nebo aplikací typu CCleaner. Postará se o smazání duplicitních souborů, dočasných souborů, logů nebo uživateli bude připomínat promazání instalačních souborů již nainstalovaných aplikací. Zároveň také bude soubory v koši mazat po třiceti dnech.

Taby pro všechny

Karty, záložky, taby – pod několika názvy se skrývá jediná funkce, kterou známe ze všech prohlížečů, kdy pro otevření více stránek nemusíme využívat více oken. Apple již před dlouhou dobou stejnou funkci přidal také do Finderu, kde lze v rámci jednoho okna otevřít více složek. Nyní však taby velkou měrou rozšíří – budou totiž dostupné ve všech aplikacích. A to nejen těch interních, ale také třetích stran. Vývojáře, které o ně ve svých programech budou mít zájem, přitom nečeká žádné upravování, Apple je připravil tak, aby byly zpětně kompatibilní se stávajícími aplikacemi.

obrázek 141.jpg
Taby nově přibudou i do dalších aplikací - jednou z nich bude také textový editor Pages

Poslední drobností, kterou si macOS opět vypůjčí z iOS, je Obraz v obraze. Videa na webu budou moci být přesunuty do vlastního okna bez rámečků a to bude vždy zobrazeno nad všemi dalšími aplikacemi.

Apple Pay i na webu

Ačkoliv nejde zcela o systémovou funkci – Apple zařadil novinky v rámci platebního systému právě do prezentace desktopového macOS. Obchodníci budou moci začít využívat Apple Pay jako další platební bránu přímo na webu – doposud se týkala pouze aplikací pro iOS. Pokud na svůj e-shop přidají tlačítko s logem Applu, zákazník na něj bude moci zaplatit jediným kliknutím a přidržením prstu na senzoru Touch ID na svém iPhonu či iPadu. Na hodinkách Apple Watch potom bude stačit transakci odsouhlasit.

Apple by tím nenápadně mohl vytvořit poměrně silnou konkurenci pro platební brány jako je PayPal. Zaplacení jen díky tomu, že přiložíte prst na telefon, je opravdu lákavé a především bezpečnější než v případě zadávání hesla.

Beta v létě, na podzim všem

Systémem macOS Sierra pohřbil další Macy, které již nebudou podporovány. V případě plastového Macbooku půjde Sierra nainstalovat na poslední generaci z roku 2009. Ten stejný rok potom bude posledním podporovaným mezi iMacy. U dalších strojů potom Apple odříznul všechny s procesory Intel Core 2 Duo. Nový macOS tedy půjde nainstalovat na Macbook Air 2010 a novější, MacBook Pro 2010 a novější, to stejné potom u Maců Mini a Maců Pro.

macbook mid 2009.jpg
Macbook z roku 2009 - nejstarší stroj, na kterém půjde oficiálně spustit macOS Sierra

Veřejnost bude moci poprvé otestovat macOS Sierra v rámci betaverze v červenci. Přihlásit do testu se můžete na webu Applu. Finálně bude potom systém uvolněn na podzim.

Diskuze (25) Další článek: Sony PlayStation VR přijde na trh v říjnu a bude nejlevnější

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,