Apple má 51 miliard dolarů, na koupi Facebooku mu to stačí

Úspěšný Apple trhá rekordy a cena jeho akcií neustále stoupá. V hotovosti disponuje jměním přes 51 miliard dolarů, za které si může koupit i několik velkých firem, třeba Facebook.

Společnost Apple zažila vzestupy i pády, před opětovným návratem Steva Jobse na pozici CEO v roce 1997 však její hodnota pomalu a jistě klesala. Po příchodu Steve Jobs zrušil výraznou část všech projektů, mezi kterými byl i známý Newton. Po odkoupení jeho společnosti NeXT začal Apple s vývojem nového operačního systému Mac OS X. S cílem zjednodušit nabídku počítačů byl v roce 1998 představen první počítač iMac z nové generace, přesně podle znovuzrozeného stylu Applu. A tehdy cena akcií začala opětovně stoupat.

Jablko za 300 miliard dolarů

Minulý týden Apple oznámil své ekonomické výsledky za poslední fiskální čtvrtletí, které opět překonaly většinu odhadů. Za jedno čtvrtletí měl Apple čistý zisk 4,3 miliard dolarů, přičemž celkový obrat překonal hranici 20 miliard dolarů.

Akciový trh je na tom je s rekordy ještě lépe. Raketový vzestup cen akcií Applu začal přibližně v roce 2004, což byla doba, kdy Apple oficiálně přešel z architektury PowerPC na procesory Intel. Před dvěma týdny navíc akcie dosáhly rekordní hranice 300 dolarů, přičemž počet těchto akcií je téměř 916 milionů.

Klepněte pro větší obrázek 
Akcie Applu za poslední rok

Celková hodnota všech akcií firmy na trhu (takzvaný Market Cap, představuje jeden z hlavních ukazatelů velikosti společnosti) se tak pomalu a jistě blíží k hodnotě 300 miliard dolarů, v současné chvíli se jedná přesně o 282 miliard dolarů. Pro srovnání, takový Google má hodnotu „pouze“ 197 miliard dolarů, Microsoft kolem 219 miliard dolarů, Dell například jen 28,35 miliard dolarů a RIM pak také kolem 28 miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
 Technologické společnosti a jejich hodnota v miliardách dolarů

Apple má na rozdíl od jakékoli konkurenční technologické společnosti v záloze velmi „strategické eso“, a to 51 miliard dolarů v hotovosti, které jsou volné k jakémukoli využití. To samozřejmě nabízí obrovské možnosti. Sám Steve Jobs se vyjádřil ve smyslu, že takto vysoká hodnota okamžitě dostupných prostředků dává Applu výborné strategické možnosti a obrovský pocit jistoty i v horších časech, ať už budou mít jakýkoli důvod. Navíc nenápadně dodal, že se do budoucna rýsují slibné možnosti.

K dispozici samozřejmě nejsou žádné detaily, o jakých příležitostech Steve Jobs mluvil, vyřazovacím způsobem lze však narazit na několik zajímavých oblastí, které by se Applu mohly zamlouvat. Před několik dny internetem prolétl vtip, který tvrdí, že pokud bude příští čtvrtletí Apple podobně úspěšný jako v tom současném, může si koupit Dell. Dvakrát. Vzhledem k hodnotě Dellu na akciovém trhu, která se pohybuje kolem 28 miliard dolarů, to se současnými 51 miliardami dolarů v „peněžence“ Applu nezní vůbec nadneseně.

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka s přehledem, čím se kdo zabývá. Největšími konkurenty Applu jsou bezesporu Google a Microsoft.

Z hlediska strategie to však pochopitelně nedává smysl, Apple již své počítače vyrábí a raději si jistě dopřeje možné a potupné poražení Dellu klasickým prodejním způsobem. Vyřadit můžeme i drahé společnosti jako Google nebo Microsoft.

Facebook za drobné

Jak je vidět z tabulky, Apple již disponuje takřka většinou důležitých technologií, chybí mu tak především tak specifické hledání, kde dominuje Google a Microsoft, a také samostatný herní přístroj. Tím se však možná v budoucnu stane Apple TV, která disponuje stejným hardwarem jako iPhone, teoreticky tak dovoluje hraní všech dostupných her, jež jsou zatím určeny pouze pro mobilní přístroje Applu. Žádné hardcore hráče sice obraz s nízkým rozlišením a jednodušší grafikou nevytrhne, ale stačí se podívat na úspěch Wii, které bylo i přes jednoduché, ale zábavné hraní až nečekaně úspěšné.

Klepněte pro větší obrázek

Nedávno si Apple částečně „odškrtnul“ i oblast sociálních sítí, leč ve specifickém hudebním stylu se službou Ping. Facebook je s více než 500 miliony uživatelů největší sociální sítí na světě a zatím to nevypadá, že by se růst výrazně zpomaloval. Facebook sice zatím není na oficiálním akciovém trhu, jeho hodnota je však odhadována na přibližně 30 miliard dolarů.

Facebook je takový internet v internetu, obsahuje řadu technologií, které konkurují Googlu, ať už se jedná o komunikaci, reklamy, sdílení fotografií, ve většině případů velmi podrobné informace o uživatelích a také úspěšný prostor pro onlinové hry. Pro Apple by tak bylo jistě výhodné vlastnit takovou část trhu, na kterou nemůže ani Googlu. Nedávno unikla také zpráva, že Mark Zuckerberg byl pozván na večeři přímo do domu Steva Jobse, co tam projednávali, zatím není známo, spekulace však samozřejmě hovoří o propojení služeb Applu, včetně jeho nové síti Ping.

Klepněte pro větší obrázek
Apple má nyní větší hodnotu než Microsoft

I pokud by Apple zaplatil vyšší cenu za akcii, stále by mu zbylo dostatek peněz v hotovosti, případná koupě Facebooku tak není nemožná.

Strategické volby

Další adpet na koupi je společnost ARM, která se zabývá návrhem nových mobilních procesorů na této architektuře a patří mezi nejrychleji rostoucí technologické společnosti. Její architekturu totiž využívá obrovská spousta výrobců. Cena ARMu není taktéž příliš vysoká, pohybuje se kolem 8 miliard dolarů. Apple u mobilních čipů používá zmíněnou architekturu ARM, kterou jeho inženýři ještě „vylepšují“, dostupnost tolika inženýrů by mu mohl umožnit velký náskok v návrhu mobilních procesorů.

Klepněte pro větší obrázek

Nabízí se i jiný známý výrobce čipů – AMD (procesory, grafické čipy – 4,86 miliard dolarů), které v budoucnu mohou znamenat velké hráče mezi hybridními čipy, ať už v oblasti notebooků a počítačů, tak i na poli superpočítačů a cloudů.

Některé spekulace hovoří o případné koupi společností jako Electronic Arts (hodnota 5,24 miliard dolarů), Universal Pictures, Disney nebo jiné společnosti z hudebního, filmového nebo herního segmentu, což by mohlo znamenat významný náskok v těchto oblastech, alespoň z pohledu konkurence.

Na začátku roku 2011 by měl Apple mít k dispozici přes 60 miliard dolarů v hotovosti, nemá žádné půjčky ani dluhy. To mu dává možnost takřka okamžitě koupit jakoukoli potřebnou technologii či rovnou celé a nadějné startupy, které mohou v budoucnu hrát různě důležitou roli. Jak už je ale u Apple zvykem, snaží se dělat to, co má opravdu smysl. Proto nákup jakékoli společnosti obvykle představuje nějaké významné využití.

Flash nebo Walkmany zaválcovány jablky

Vzhledem k zaměření lze i přes „nenáviděný“ Flash uvažovat také o Adobe. Koupí Adobe by tak získal přehled nad vývojem a mohl by si Flash přizpůsobit dle svého gusta. Zároveň by Apple získal kontrolu nad platformou Air, která nyní proniká například na iPad, ale také do Mac OS X. Profesionální grafický software se pochopitelně také hodí.

Tržní hodnota Adobe je stanovena na zhruba 14 miliard dolarů, po finanční stránce by to tedy pro Apple neznamenalo nic hrozného. Šéf Adobe ale pro Reuters řekl, že aktuálně nad žádným prodejem neuvažuje a soutředí se na vývoj nových technologií. Reagoval tak na nedávné spekulace o tom, že by Adobe mělo spadnout pod Microsoft, tedy významného konkurenta Applu. Akcie Adobe se ale od dob této spekulace pořád drží na historicky vysoké hranici, nic tedy není vyloučeno.

Podle posledních informací serveru Apple Insider v Cupertinu údajně zvažují koupi japonského výrobce elektroniky Sony. Zpráva se rozšířila do několika renomovaných médií a akcie Sony okamžitě poskočily o 3 % nahoru. Nikdo ze zúčastněných stran však takové zprávy přímo nepotvrdil a také někteří analytici jsou spíše skeptičtí. Podle jejich slov by akvizice takových gigantů znamenala násilné převztetí, což by v Japonsku nemuselo projít.

 Klepněte pro větší obrázek
Steve Jobs Walkmany miloval, pak ale přišel s iPodem a sláva Walkmanů se začala vytrácet. Teď si Apple možná koupí celé Sony i s jeho novodobými Walkmany.

Spekulacím ohledně koupě Sony nahrává i Jobsův obdiv této světoznámé společnosti. Před více než 20 lety se netajil tím, že chtěl Apple posunout blíže k Sony a nechtěl ze své firmy další Microsoft. Fascinovalo ho, jak v Japonsku dokáží řídit výrobu, jak jsou kreativní a umí prodávat. Doslova ho uchvátil tehdější Sony Walkman, první přenosný přehrávač Sony. Jenže doba se posunula a kde je dnes Walkman a kde je Apple se svými iPody...

Co přesně by Apple se Sony dělal, není jasné. Mnoho produktů si je sice hodně podobných, od byznysu Applu se ale liší poměrně hodně. Jobs by se ale určitě zbavil silné konkurence v mnoha oblastech (třeba stylové notebooky, multimediální přehrávač atp.) a získal by velké mozky. Zajímavě se jeví také hudební divize, z Applu by se rázem stav významný vydavatel.

Jobsovo impérium prozatím příliš nenakupovalo. V lednu Apple koupil Quattro Wireless, jehož technologie pak přetavil do reklamní platformy iAd. Další nákupy prozatím nijak zhodnoceny nebyly, například Lala.com, služba pro streamování hudby po internetu. Apple zatím nikdy neutratil za jeden subjekt více než 500 milionů dolarů, ale to se zjevně brzy změní. Steve Jobs totiž naznačil, že by rád uskutečnil jisté významné akvizice.

Diskuze (78) Další článek: Lupa v Googlu zobrazí náhled stránky. Ale jenom někomu

Témata článku: Apple, Sociální sítě, Byznys, Adobe Flash, Dolar, Pingu, Adobe Air, Klasický prodej, Sony Walkman, Nový inženýr, Známá akvizice, Návrh nových, Disney, Wii U, Hotovost, Vysoká hodnota, Miliarda dolarů, Obrovská spousta, Velký smysl, Ping, Jobs, Významná cena, Významný hráč, Walkman, Dol, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czKvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

** Vivo X70 Pro+ je špičkový telefon s prvotřídní výbavou i fotoaparátem ** Ten se kromě značky Zeiss může chlubit i gimbalovou stabilizací ** Telefon se u nás bohužel neprodává

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátZeissPreviewVideo
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys