Nad čipem Apple M1 kroutí hlavu řada odborníků a testerů hlavně kvůli tomu, jaký výkon poskytuje i přes nízkou spotřebu. Apple využívá několik desítek vlastních akcelerátorů uvnitř čipu a unikátně zapracoval i operační paměť, díky čemuž dokáže přenášet data bezkonkurenčně rychle s extrémně nízkou odezvu. Nyní se objevil další speciální test.
Na stránkách jott.live programátor popsal test výkonu čipu Apple M1 v prohlížeči Safari s experimentální verzí WebGPU, která dokáže k akceleraci výpočtů použít grafický čip. Ten si Apple rovněž vyvíjí sám a je uvnitř procesorů M1.
Poměrně jednoduchý program zahrnuje násobení matic, což se používá pro umělou inteligenci a strojové učení. Právě pro tyto účely má čip Apple M1 rovněž specializované obvody, které Apple označuje jako Neural Engine.

Na MacBook Air s čipem M1 bylo v rámci testu dosaženo výkonu 900 GFLOPS, což už je kousek k jednomu teraflopu výpočetního výkonu. S další optimalizací v dalších testech uživatelů ale byl překonán i 1 TFLOPS. Pro srovnání - „výkonný“ a drahý 16palcový MacBook Pro s procesorem Intel Core i9 z roku 2019 v tomto testu dosáhl pouhých 100 GFLOPS.
Jak vývojář upozorňuje, největší překvapením je, že máte výkon téměř 1 TFLOPS uvnitř prohlížeče. Při běhu přímo nativně v systému je obecný výkon grafického čipu v M1 v oblasti 2,6 TFLOPS (FP32). Zároveň je ale nutné připomenout, že finální verze WebGPU s WSL kernely bude pravděpodobně o něco pomalejší, protože se dopracují různé bezpečnostní části, které výkon mírně sníží
Na druhou stranu zase vyjdou novější generace čipu, takže výkon i přes to stále poroste. Díky tomu by mohly být webové aplikace komplexnější a hlavně rychlejší, tedy pokud vývojáři zapracují nové technologie.
Týden Živě: Apple přechází na ARM