Apple kupuje NeXT

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že Apple přesně potřebovala vůbec nějaké jasné, jednoznačné a tvrdé příkazy.
Zemětřesením nejvyššího kalibru byl ukončen rok plný událostí u firmy Apple Computer - pohlcením firmy Next Software a oznámením, že operační systém Next bude skutečně oním "příštím" (Next = příští) operačním systémem pro všechny počítače firmy Apple. Událost doprovází několik dalších faktů z rodu téměř senzací (návrat vyhoštěného Stevena Jobse, procesory Intel coby srdce počítačů Macintosh) a proto si celá historie zaslouží náš podrobný komentář.

Rok zpět: kulminace všeho zlého

Přelom toku 1995/96 znamenal pro Apple kulminaci snad všeho nepříjemného, co se může počítačové firmě stát. Apple se pustila do řady prapodivných softwarových projektů a zapomněla vyvíjet pořádný operační systém. Šéf firmy Spindler neprokázal ani velké organizační schopnosti, ani čich na správnou strategii. Čip PowerPC se - bez viny Apple - nestal trumfem, ale velice slabounkou náplastí na totálně zastaralou řadu 68k od Motoroly. Přijetí Windows 95 a střemhlav padající ceny počítačů PC způsobují, že se počítače Apple stávají velmi nekonkurenčními v poměru cena/výkon - řada "levných Applů" byla neúspěšná a znamenala jen hromadu vyhozených peněz. Přechod na nový operační systém přináší neuvěřitelné problémy a zatím loajální vývojáři jsou - slušně řečeno - enormně naštvaní. Tradiční rivalové Microsoft a Intel se hřejí na tom největším výsluní a zdá se, že znají správné odpovědi na všechny otázky. Rigidní obchodní model Applu je drahý a firma utrpěla obrovskou kvartální ztrátu, největší v celé své historii; akcie padají na polovinu.

Ne za všechno Apple může a chyby se stávají i v lepších rodinách. Téměř fatální časová shoda však způsobila, že se o Apple začíná hovořit jako o "mrtvé firmě" - což je samozřejmě nesmysl, bohužel typický pro průměrného, jemností oboru neznalého malého amerického akcionáře.

1996: lepší špatná rozhodnutí nežli žádná

Počátku loňského roku vévodil jeden odchod applovské špičky za druhým a chaotické manévrování Spindlerovo ohledně fúze s firmou Sun Microsystems. Fúze se zatím nekonala, resp. byla z obou stran poměrně příkře odmítnuta, ale neztraťme ji úplně z paměti.

Záhy poté byl Spindler "odejit" správní radou firmy a až po kratší době byl nalezen nový ředitel, Gilbert Amelio. Ten má za sebou kariéru úspěšného vytahovače několika firem z bryndy a ukázal, že mu energie nechybí ani u Apple. Prakticky všechna další rozhodnutí (velká propuštění, velké zúžení produktové řady, zlikvidování řady neplodných vývojařin a nakonec i koupě NeXTu) jsou jeho rozhodnutími. Ještě vůbec není jasné, zda to byla perfektní rozhodnutí, ale jsem naprosto přesvědčen o tom, že Apple přesně potřebovala vůbec nějaké jasné, jednoznačné a tvrdé příkazy. Těžko bychom nalezli více učebnicové potvrzení toho, že lepší jsou i možná špatná rozhodnutí nežli žádná.

Kdo je to NeXT?

Je známé, že Apple založili v garáži pánové Wozniak a Jobs, oba samorostlí géniové, kteří však během let firmu opustili. Jobs prodal svůj podíl a trošku natruc založil firmu NeXT Computer, se kterou chtěl vytvořit cosi neslýchaného: nejlepší osobní počítač na světě a zároveň nejlepší operační systém, který jej osedlá. Podivuhodné je, že se mu obojí zřejmě podařilo a nejzajímavější je, že o nic z toho nebyl zájem.

Počítače NeXT byly odpískány brzo a s velkou ztrátou, Jobs ale pokračuje coby osamělý bojovník pod značkou Next Software s vývojem a prodejem operačního systému (OpenStep a rozhraní NeXTStep) skvělé úrovně pro některé speciální trhy.

V prosinci 96 je mu hozeno lano, které možná už ani nečekal. Firma Apple jej bere znovu na palubu a Jobs může nyní dokázat, že byl vyhozen neprávem a bude záchranou. A už není žádný zelenáč a hipík z garáže - coby osoba s mimořádnou pověstí, charismatem a vizí je např. poradcem prezidenta Clintona v řadě otázek týkající se problematiky výpočetní techniky.

Váš názor Další článek: BeOS na Intelu

Témata článku: Software, Apple, Clinton, Nejzajímavější fakt, Gilbert, Neúspěšný počítač, Kup, APP, Next, Jednoznačná odpověď, Pořádný software, Jobs, Charisma, Nex Computer, Podrobný komentář


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní