Apple kupuje NeXT

Jsem naprosto přesvědčen o tom, že Apple přesně potřebovala vůbec nějaké jasné, jednoznačné a tvrdé příkazy.
Zemětřesením nejvyššího kalibru byl ukončen rok plný událostí u firmy Apple Computer - pohlcením firmy Next Software a oznámením, že operační systém Next bude skutečně oním "příštím" (Next = příští) operačním systémem pro všechny počítače firmy Apple. Událost doprovází několik dalších faktů z rodu téměř senzací (návrat vyhoštěného Stevena Jobse, procesory Intel coby srdce počítačů Macintosh) a proto si celá historie zaslouží náš podrobný komentář.

Rok zpět: kulminace všeho zlého

Přelom toku 1995/96 znamenal pro Apple kulminaci snad všeho nepříjemného, co se může počítačové firmě stát. Apple se pustila do řady prapodivných softwarových projektů a zapomněla vyvíjet pořádný operační systém. Šéf firmy Spindler neprokázal ani velké organizační schopnosti, ani čich na správnou strategii. Čip PowerPC se - bez viny Apple - nestal trumfem, ale velice slabounkou náplastí na totálně zastaralou řadu 68k od Motoroly. Přijetí Windows 95 a střemhlav padající ceny počítačů PC způsobují, že se počítače Apple stávají velmi nekonkurenčními v poměru cena/výkon - řada "levných Applů" byla neúspěšná a znamenala jen hromadu vyhozených peněz. Přechod na nový operační systém přináší neuvěřitelné problémy a zatím loajální vývojáři jsou - slušně řečeno - enormně naštvaní. Tradiční rivalové Microsoft a Intel se hřejí na tom největším výsluní a zdá se, že znají správné odpovědi na všechny otázky. Rigidní obchodní model Applu je drahý a firma utrpěla obrovskou kvartální ztrátu, největší v celé své historii; akcie padají na polovinu.

Ne za všechno Apple může a chyby se stávají i v lepších rodinách. Téměř fatální časová shoda však způsobila, že se o Apple začíná hovořit jako o "mrtvé firmě" - což je samozřejmě nesmysl, bohužel typický pro průměrného, jemností oboru neznalého malého amerického akcionáře.

1996: lepší špatná rozhodnutí nežli žádná

Počátku loňského roku vévodil jeden odchod applovské špičky za druhým a chaotické manévrování Spindlerovo ohledně fúze s firmou Sun Microsystems. Fúze se zatím nekonala, resp. byla z obou stran poměrně příkře odmítnuta, ale neztraťme ji úplně z paměti.

Záhy poté byl Spindler "odejit" správní radou firmy a až po kratší době byl nalezen nový ředitel, Gilbert Amelio. Ten má za sebou kariéru úspěšného vytahovače několika firem z bryndy a ukázal, že mu energie nechybí ani u Apple. Prakticky všechna další rozhodnutí (velká propuštění, velké zúžení produktové řady, zlikvidování řady neplodných vývojařin a nakonec i koupě NeXTu) jsou jeho rozhodnutími. Ještě vůbec není jasné, zda to byla perfektní rozhodnutí, ale jsem naprosto přesvědčen o tom, že Apple přesně potřebovala vůbec nějaké jasné, jednoznačné a tvrdé příkazy. Těžko bychom nalezli více učebnicové potvrzení toho, že lepší jsou i možná špatná rozhodnutí nežli žádná.

Kdo je to NeXT?

Je známé, že Apple založili v garáži pánové Wozniak a Jobs, oba samorostlí géniové, kteří však během let firmu opustili. Jobs prodal svůj podíl a trošku natruc založil firmu NeXT Computer, se kterou chtěl vytvořit cosi neslýchaného: nejlepší osobní počítač na světě a zároveň nejlepší operační systém, který jej osedlá. Podivuhodné je, že se mu obojí zřejmě podařilo a nejzajímavější je, že o nic z toho nebyl zájem.

Počítače NeXT byly odpískány brzo a s velkou ztrátou, Jobs ale pokračuje coby osamělý bojovník pod značkou Next Software s vývojem a prodejem operačního systému (OpenStep a rozhraní NeXTStep) skvělé úrovně pro některé speciální trhy.

V prosinci 96 je mu hozeno lano, které možná už ani nečekal. Firma Apple jej bere znovu na palubu a Jobs může nyní dokázat, že byl vyhozen neprávem a bude záchranou. A už není žádný zelenáč a hipík z garáže - coby osoba s mimořádnou pověstí, charismatem a vizí je např. poradcem prezidenta Clintona v řadě otázek týkající se problematiky výpočetní techniky.

Váš názor Další článek: BeOS na Intelu

Témata článku: Software, Apple, Neúspěšný počítač, Clinton, APP, Pořádný software, Gilbert, Podrobný komentář, Kup, Charisma, Jednoznačná odpověď, Next, Nejzajímavější fakt, Jobs


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu