Apple | iPad | Tablety

Před 10 lety Apple poprvé ukázal iPad. A opět ukázal, jak se to má dělat

  • Apple iPad byl představen 27. ledna 2010
  • Tablet z produkce Applu vzbudil rozporuplné reakce
  • iPad se stal nejprodávanějším tabletem a prvenství si drží doteď

Byla středa 27. ledna 2010 a Apple na ten den svolal velkou prezentační akci. V džínách a černém roláku vystoupil na pódiu Steve Jobs a po několika úvodních minutách se pochlubil novým výrobkem - svět poprvé uviděl tablet iPad.

Reakce byly tradičně dvojí. Příznivci Applu hýřili nadšením, zatímco skeptici poukazovali na fakt, že Apple přichází s tabletem pozdě a je to vlastně jen zvetšený iPod Touch. Zprvu to opravdu vypadalo, jakoby zařízení vůbec nevyužilo potenciálu většího displeje. Jenže nakonec se z iPadu stal nejprodávanější tablet a podobně jako s telefonem se Applu podařilo zaujmout vůdčí pozici a určovat směr vývoje. 

Užitečný parťák k malému iPhonu

Tehdejší tablety postavené na operačním systému Android byly různorodé. Ty levnější za moc nestály, ale když jste si připlatili, dostali jste zařízení s dostatečným výkonem a kvalitním displejem. Zatímco s iPhonem Apple ve své době překvapil použitím mimořádně kvalitního dotykového displeje a revolučním přístupem k ovládání, v případě iPadu už technicky nijak nepřekvapil. A systém byl převzatý právě z iPhonu. 

Apple však ukázal, že síla iPadu vynikne až při používání. Všechno působilo jednoduše, přehledně, rychle. Vyřídit poštu, prohlédnout internet nebo si zahrát hru zvládne s takovým zařízením každý. Netřeba widgetů a více aplikací na obrazovce. K jednoduchosti ovládání přispělo i jediné tlačítko na přední straně, které uživatele vždy vrátilo na úvodní obrazovku, nebo tlustší okraje, za které bylo možné tablet jednoduše vzít, aniž by prsty zasáhly do obrazovky. 

Ačkoli některé z tehdejších vlastností vzaly po deseti letech vývoje za své, iPad zůstává nejprodávanějším tabletem a dokáže už v mnohém zastat i klasický notebook. Dostal klávesnici, pero, plnohodnotný multitasking a hlavně hromadu pokročilých aplikací. 

Na začátku byl iPad jediný. Měl 9,7" displej, byl tlustý 1,3 cm a vážil 700 g. Uvnitř pracoval 1GHz procesor Apple A4 a prodával se s kapacitami úložiště 16 GB, 32 GB a 64 GB. Konektivitu zajišťovala WiFi 802.11n a k dispozici byla i verze 3G. Tablet se stal ve své době skvělým doplňkem pro tehdejší iPhone 3GS, protože ten měl tenkrát jen malý 3,5" displej. 

Větší, tenčí, výkonnější

Dnes už je situace jiná, protože iPhony mají displeje s úhlopříčkou až 6,5" a zastanou tak i roli tabletu. Na tak velkém displeji už se celkem pohodlně prohlíží web, čte nebo sleduje video. Tablet se proto posunul jak co se týče velikosti, tak ohledně možného využití. Dříve to byl nástroj především na konzumaci obsahu, teď už se více soustředí na jeho tvorbu. K iPadům se proto dodává stylus na přesné kreslení nebo hardwarová klávesnice na pohodlnější psaní.

V současnosti se iPad nabízí ve čtyřech variantách. Nejmenší a nejlevnější iPad Mini se 7,9" displejem nalézá uplatnění především u dětí. Klasický iPad má dnes 10,2" displej a už je to tablet, který můžete ovládat i perem nebo k němu připojit klávesnici. Modernější verze iPad Air nabídne 10,5" displej a výkonnější hardware tělo tenké jen 6,1 mm při hmotnosti 456 g. 

Klepněte pro větší obrázek 
Aktuálně nabízené varianty iPadu

Vrcholem nabídky je pak dvojice tabletů iPad Pro. Jeden je větší s 12,9" displejem, druhý o něco menší s 11" displejem. Oba nabízejí největší výkon, nejvyšší kapacitu úložiště, nejnovější generaci dotykového pera a také nejkvalitnější displeje. Hodí se i na profesionální grafické práce. 

Vydrží iPad dalších 10 let? Těžko odhadovat. Možná už se bude jmenovat jinak a postupně splyne s nabídkou notebooků. Možná se vyvine v ideálního společníka chytrých brýlí, které budeme nosit místo telefonu. Anebo vše zůstane při starém, jen budou tablety ještě výkonnější lépe vybavené. 

Diskuze (62) Další článek: „Každý infikovaný nakazil 2-3 další.“ Vědci odhadli rychlost přenosu koronaviru 2019-nCoV z člověka na člověka

Témata článku: YouTube, Apple, Internet, Android, iPhone, iPad, Klávesnice, Steve Jobs, Tablety, iPod, iPad Mini, Displej, Nejprodávanější tablet, Správa


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor