Apple iPad Pro: 12,9 palců přesné dotykové plochy

Apple představil zcela nový iPad Pro, který má velký 12,9palcový displej a poprvé podporuje i nový typ stylusu. Bude to revoluce v produktivitě?

Na včerejší prezentaci Apple ukázal spoustu novinek v čele s novým iPhonem 6S a iPhone 6S Plus, novou Apple TV a také novým iPadem. Přitom neukázal jen další iteraci stávajících modelů, ale zcela nový druh iPadu, který je zaměřen na lepší produktivitu – iPad Pro.

Už při uvedení prvního iPhonu Steve Jobs prezentoval stylus jako něco, co je na obtíž a zbavit se ho podařilo pomocí technologie multitouch. Na mobilních telefonech. Stejný přístup, tedy ovládání pouze pomocí prstu, zůstal zachovaný i s prvním iPadem, který měl desetipalcovou úhlopříčku.

Apple možnosti ovládání prstem posunul ještě dál a snímá i tlak, se kterým pracuje i samotný operační systém iOS 9. U nového velkého iPadu Pro ale jako dodatečné příslušenství poprvé představil i speciální stylus.

iPad Pro: velký a přesný displej

Nový iPad Pro má displej s úhlopříčkou 12,9 palců a rozlišením 2 732 × 2 048 pixelů (celkem 5,6 milionů pixelů) s jemností 264 ppi. Displej je tak o 78 % větší než nabízí iPad Air 2. Apple stále používá LED podsvícení, ale vylepšil jak zobrazování (Oxide TFT), tak i spotřebu.

Klepněte pro větší obrázek

Nový displej totiž používá variabilní obnovovací frekvenci. Standardně je sice 60 Hz, ale jakmile není tak rychlé obnovování potřeba – obraz stojí, dokáže se okamžitě přizpůsobit a snížit obnovování obrazu na 30 Hz. Tím se dá dosáhnout nižší spotřeby obzvláště pokud s obrazem nějakou dobu nic neděláte – typicky čtení, prohlížení fotografie nebo třeba odložení iPadu, než dojde k vypnutí obrazovky.

Klepněte pro větší obrázekDisplej má i vylepšený řadič, který dokáže obstarávat pixely rychle a efektivně, což je u většího počtu pixelů výrazně těžší.

Aby nedocházelo k různým druhům trhání obrazu, musí se zpracovat větší množství dat stejně rychle, jako u displejů s menším rozlišením a menším počtem pixelů.

Povrch displeje sice podporuje multitouch technologii zaměřenou na prsty, ale překvapivě nemá nové přesné snímání tlaku –3D Touch, které bylo uvedeno u nových iPhonů 6S a 6S Plus.

Apple Pencil – chytrá tužka

Zůstaneme ještě u samotného displeje, respektive interakce s ním. Apple poprvé představil i samostatnou formu speciálního aktivního stylusu – Pencil, který designem vychází z klasické tužky. Nutno podotknout, že Pencil se prodává zcela samostatně, není součástí balení iPadu Pro. Pencil je určený pro náročnější uživatele, kteří chtějí vyšší přesnost při některých úkolech nebo v některých vybraných aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek
Apple Pencil vypadá jako běžná tužka

Při používání Pencilu se snímání plochy přepne do přesnějšího režimu, kdy snímá pozici stylusu 240x za sekundu a odezva je tak extrémně nízká. Elektronika v samotném stylusu měří nejen tlak, ale i úhel natočení, díky čemuž lze dosáhnout velmi přesné reprezentace reálné tužky či štětce.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí Pencilu je integrovaný Lightning konektor pro nabíjení přímo z iPadu Pro

Integrovaná baterie vydrží až 12 hodin použití a na druhém konci „tužky“ je ukrytý konektor Lightning, který lze zapojit přímo do iPadu Pro a stylus tak nabít. Nabíjení je velmi rychlé, Apple uvádí, že za 15 sekund získáte 30 minut výdrže.

Kryt s chytrou klávesnicí

Dalším dodatečným příslušenstvím přímo od Applu je i nová forma krytu s integrovanou klávesnicí, která nese označení Smart Keyboard. Připojení k iPadu Pro probíhá magneticky, přes nové konektory se přenáší i data a napájení.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má běžné rozložení a novou konstrukci kláves, kterou Apple představil například u nového tenkého MacBooku.

Klepněte pro větší obrázek
Detail klávesnice, která je součástí nastavitelného krytu

V režimu připojené klávesnice fungují i známé klávesové zkratky pro rychlou a efektivní práci s aplikacemi a obsahem. Apple se chlubí i třemi vrstvami povrchu a velmi kvalitním zpracováním. Kryt lze skládat do několika nastavení pro dva různé úhly posazení iPadu Pro. Zároveň ale slouží i jako ochrana displeje při přenášení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výkonný čip Apple A9X a čtyři reproduktory

Apple iPad Pro je postavený na novém výkonném 64bitovém čipu A9X, který je po procesorové stránce 1,8× rychlejší než čip u iPadu Air 2 a z hlediska grafického výkonu pak dvakrát rychlejší. Díky tomu lze přímo na iPadu Pro přehrávat až tři videostreamy s rozlišením 4K a vše střihat pomocí iMovie. Čip Apple A9X také poprvé integruje pohybový čip M9 přímo v sobě.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj procesorového a grafického výkonu u iPadů

Značně vylepšený byl také zvuk, o který se nyní starají čtyři reproduktory, přičemž vše funguje chytře – dle natočení tabletu se automaticky srovná levý a pravý kanál a dle naklonění se přizpůsobí i hlasitost v jednotlivých reproduktorech, aby bylo dosaženo co nejlepšího zvuku.

Klepněte pro větší obrázek
Detail vnitřního rozložení komponent a baterie. Výpočetní část je uprostřed tabletu

iPad Pro má rychlou Wi-Fi 802.11ac s podporou MIMO (až 866 Mb/s) a ve verzi s mobilním připojením podporuje LTE (20 frekvencí) s rychlostí až 150 Mb/s. Bluetooth je už v nejnovější verzi 4.2.

Zadní kamera iSight má rozlišení 8 MPix a umožňuje nahrávání videa v rozlišení Full HD s 30 snímky za sekundu. Přední FaceTime kamera má rozlišení 1,2 MPix a zvládne nahrávat video v 720p. Pro snímání zvuku slouží dva mikrofony. Nechybí kompas, akcelerometr, gyroskop, touch ID, barometr, snímač jasu a verze s LTE má i GPS.

Použitá 38,5Wh baterie udrží tablet v provozu až deset hodin a dle předchozích zkušeností můžeme říci, že to bude hodnota při reálném použití – přehrávání videa, prohlížení internetu přes Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek
Dostupné barevné varianty iPadu Pro

V prodeji se objeví pouze dva modely s kapacitou 32 GB nebo 128 GB, verze s LTE bude jen v 128GB variantě. Na výběr jsou tři barvy – stříbrná, tmavě šedá a zlatá.

Parametry iPadu Pro

 • Displej: 12,9" (2 732 × 2 048  bodů), IPS, 264 ppi, multitouch
 • Procesor: Apple A9X, integrovaný M9
 • Grafický čip: neznámý, integrovaný v čipu
 • Operační paměť: neznámá
 • Flash: 32 GB nebo 128 GB
 • Výbava: Wi-Fi 802.11ac (MIMO), Bluetooth 4.2, iSight (12 MPix), Facetime (1,2 MPix)), 4 x reproduktor, Lightning, LTE (GPS), touch ID, senzory
 • Rozměry, hmotnost: 30,57 × 22,06 × 0,69 cm, 713 g
 • Baterie, výdrž: 38,5 Wh, až 10 hodin
 • Barvy: stříbrná, tmavě šedá, zlatá
 • Software: iOS 9, iWork, iLife
 • Příslušenství: Pencil (99 dolarů – 3 000 Kč s DPH)), Smart Keyboard (169 dolarů – 5 000 Kč s DPH)
 • Cena: 32 GB – 799 dolarů (přibližně 24 000 Kč s DPH), 128 GB – 949 dolarů (přibližně 28 500 Kč s DPH), 128GB+LTE – 1 079 dolarů (přibližně 32 400 Kč s DPH)

Drahý počítač budoucnosti

Nový iPad Pro ukazuje směr, kam chce Apple posunout produktivitu na tabletech. Má k tomu několik prvků – větší displej, pokročilejší iOS 9 s multitaskingem, chytrý stylus i kryt s klávesnicí. Jak ale bývá u prvních nových produktů, má to své ale.

Klepněte pro větší obrázek
Přesné kreslení bude na iPadu Pro s Pencilem parádní

Apple totiž nezapracoval novou technologii 3D Touch pro snímání tlaku prstů, což znamená, že se s ní setkáme až u modelu iPad Pro 2 nejspíše příští rok. Můžeme namítat, že při použití se stylusem není potřeba, je to ale určitě zásadní nedostatek při ovládání iOS 9 pouhými prsty.

Klepněte pro větší obrázek

Druhá zásadní věc je univerzálnost. Zatímco Microsoft už s technologií Continuum tak nějak počítá, že budeme mít jedno výkonné zařízení, které připojíme k větším displejům a externím příslušenstvím, Apple v tomto směru stále mlčí. Bylo by určitě skvělé, kdyby šlo iPad Pro připojit k velkému monitoru a velké klávesnici, protože jinak je to zase pouze úzce zaměřené výkonné zařízení uvězněné v jedné velikosti displeje.

Třetí připomínka je samozřejmě zaměřená na cenu, i když se dala poměrně předpokládat. iPad Pro má šanci postupně nahradit malé MacBooky, čemuž odpovídá cena v základní verzi bez příslušenství - 24 000 Kč s DPH. Zatímco software iOS 9 už ukazuje, že může být v některých úlohách produktivní podobně jako starý dobrý OS X, produkt jako takový nenabízí podobně široké možnosti rozšíření a využití.

Klepněte pro větší obrázek

Bude zajímavé sledovat, zda si iPad Pro najde větší počet uživatelů. Stylus Apple Pencil je určitě skvělým řešením pro ty, co chtějí kreslit a dělat si poznámky, je přesný a nádherný, ale v běžném použití není tolik důležitý jako prst.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se vám iPad Pro líbí, ale nejste si jistí, jestli ho potřebujete, počkejte si raději na druhou generaci. A snad se pomalu i dočkáme toho, že se další generace iPadu Pro stanou univerzálnějším počítačem i pro běžnou desktopovou práci s velkým monitorem.

Oficiální video

Témata článku: Hardware, Apple, Tablety, iPad, iPad 2, iPad Pro, Apple iPad, Lightning, Facetime, iPad Air, iPad Air 2, iPhone 6 Plus, LED TV, 4K TV, Příslušenství pro mobilní telefony

77 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Martin Levy 11. 9. 2015 6:41:32
  za 400 usd vcetne klavesnice a pera by to byl prodejni trhak, za 1200 usd...
 • Dr.No64 10. 9. 2015 21:19:30
  STEVE ( BLOW-) JOBS :-D:-D TAK presne tohle mel MS nebo Archos uz pred...
 • .Hardy 10. 9. 2015 20:10:34
  Když už to je "Pro" pro firmy, tak nechápu proč tam rovnou nemrskli OSX....
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky