Apple iPad Pro: 12,9 palců přesné dotykové plochy

Apple představil zcela nový iPad Pro, který má velký 12,9palcový displej a poprvé podporuje i nový typ stylusu. Bude to revoluce v produktivitě?

Na včerejší prezentaci Apple ukázal spoustu novinek v čele s novým iPhonem 6S a iPhone 6S Plus, novou Apple TV a také novým iPadem. Přitom neukázal jen další iteraci stávajících modelů, ale zcela nový druh iPadu, který je zaměřen na lepší produktivitu – iPad Pro.

Už při uvedení prvního iPhonu Steve Jobs prezentoval stylus jako něco, co je na obtíž a zbavit se ho podařilo pomocí technologie multitouch. Na mobilních telefonech. Stejný přístup, tedy ovládání pouze pomocí prstu, zůstal zachovaný i s prvním iPadem, který měl desetipalcovou úhlopříčku.

Apple možnosti ovládání prstem posunul ještě dál a snímá i tlak, se kterým pracuje i samotný operační systém iOS 9. U nového velkého iPadu Pro ale jako dodatečné příslušenství poprvé představil i speciální stylus.

iPad Pro: velký a přesný displej

Nový iPad Pro má displej s úhlopříčkou 12,9 palců a rozlišením 2 732 × 2 048 pixelů (celkem 5,6 milionů pixelů) s jemností 264 ppi. Displej je tak o 78 % větší než nabízí iPad Air 2. Apple stále používá LED podsvícení, ale vylepšil jak zobrazování (Oxide TFT), tak i spotřebu.

Klepněte pro větší obrázek

Nový displej totiž používá variabilní obnovovací frekvenci. Standardně je sice 60 Hz, ale jakmile není tak rychlé obnovování potřeba – obraz stojí, dokáže se okamžitě přizpůsobit a snížit obnovování obrazu na 30 Hz. Tím se dá dosáhnout nižší spotřeby obzvláště pokud s obrazem nějakou dobu nic neděláte – typicky čtení, prohlížení fotografie nebo třeba odložení iPadu, než dojde k vypnutí obrazovky.

Klepněte pro větší obrázekDisplej má i vylepšený řadič, který dokáže obstarávat pixely rychle a efektivně, což je u většího počtu pixelů výrazně těžší.

Aby nedocházelo k různým druhům trhání obrazu, musí se zpracovat větší množství dat stejně rychle, jako u displejů s menším rozlišením a menším počtem pixelů.

Povrch displeje sice podporuje multitouch technologii zaměřenou na prsty, ale překvapivě nemá nové přesné snímání tlaku –3D Touch, které bylo uvedeno u nových iPhonů 6S a 6S Plus.

Apple Pencil – chytrá tužka

Zůstaneme ještě u samotného displeje, respektive interakce s ním. Apple poprvé představil i samostatnou formu speciálního aktivního stylusu – Pencil, který designem vychází z klasické tužky. Nutno podotknout, že Pencil se prodává zcela samostatně, není součástí balení iPadu Pro. Pencil je určený pro náročnější uživatele, kteří chtějí vyšší přesnost při některých úkolech nebo v některých vybraných aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek
Apple Pencil vypadá jako běžná tužka

Při používání Pencilu se snímání plochy přepne do přesnějšího režimu, kdy snímá pozici stylusu 240x za sekundu a odezva je tak extrémně nízká. Elektronika v samotném stylusu měří nejen tlak, ale i úhel natočení, díky čemuž lze dosáhnout velmi přesné reprezentace reálné tužky či štětce.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí Pencilu je integrovaný Lightning konektor pro nabíjení přímo z iPadu Pro

Integrovaná baterie vydrží až 12 hodin použití a na druhém konci „tužky“ je ukrytý konektor Lightning, který lze zapojit přímo do iPadu Pro a stylus tak nabít. Nabíjení je velmi rychlé, Apple uvádí, že za 15 sekund získáte 30 minut výdrže.

Kryt s chytrou klávesnicí

Dalším dodatečným příslušenstvím přímo od Applu je i nová forma krytu s integrovanou klávesnicí, která nese označení Smart Keyboard. Připojení k iPadu Pro probíhá magneticky, přes nové konektory se přenáší i data a napájení.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má běžné rozložení a novou konstrukci kláves, kterou Apple představil například u nového tenkého MacBooku.

Klepněte pro větší obrázek
Detail klávesnice, která je součástí nastavitelného krytu

V režimu připojené klávesnice fungují i známé klávesové zkratky pro rychlou a efektivní práci s aplikacemi a obsahem. Apple se chlubí i třemi vrstvami povrchu a velmi kvalitním zpracováním. Kryt lze skládat do několika nastavení pro dva různé úhly posazení iPadu Pro. Zároveň ale slouží i jako ochrana displeje při přenášení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výkonný čip Apple A9X a čtyři reproduktory

Apple iPad Pro je postavený na novém výkonném 64bitovém čipu A9X, který je po procesorové stránce 1,8× rychlejší než čip u iPadu Air 2 a z hlediska grafického výkonu pak dvakrát rychlejší. Díky tomu lze přímo na iPadu Pro přehrávat až tři videostreamy s rozlišením 4K a vše střihat pomocí iMovie. Čip Apple A9X také poprvé integruje pohybový čip M9 přímo v sobě.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj procesorového a grafického výkonu u iPadů

Značně vylepšený byl také zvuk, o který se nyní starají čtyři reproduktory, přičemž vše funguje chytře – dle natočení tabletu se automaticky srovná levý a pravý kanál a dle naklonění se přizpůsobí i hlasitost v jednotlivých reproduktorech, aby bylo dosaženo co nejlepšího zvuku.

Klepněte pro větší obrázek
Detail vnitřního rozložení komponent a baterie. Výpočetní část je uprostřed tabletu

iPad Pro má rychlou Wi-Fi 802.11ac s podporou MIMO (až 866 Mb/s) a ve verzi s mobilním připojením podporuje LTE (20 frekvencí) s rychlostí až 150 Mb/s. Bluetooth je už v nejnovější verzi 4.2.

Zadní kamera iSight má rozlišení 8 MPix a umožňuje nahrávání videa v rozlišení Full HD s 30 snímky za sekundu. Přední FaceTime kamera má rozlišení 1,2 MPix a zvládne nahrávat video v 720p. Pro snímání zvuku slouží dva mikrofony. Nechybí kompas, akcelerometr, gyroskop, touch ID, barometr, snímač jasu a verze s LTE má i GPS.

Použitá 38,5Wh baterie udrží tablet v provozu až deset hodin a dle předchozích zkušeností můžeme říci, že to bude hodnota při reálném použití – přehrávání videa, prohlížení internetu přes Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek
Dostupné barevné varianty iPadu Pro

V prodeji se objeví pouze dva modely s kapacitou 32 GB nebo 128 GB, verze s LTE bude jen v 128GB variantě. Na výběr jsou tři barvy – stříbrná, tmavě šedá a zlatá.

Parametry iPadu Pro

 • Displej: 12,9" (2 732 × 2 048  bodů), IPS, 264 ppi, multitouch
 • Procesor: Apple A9X, integrovaný M9
 • Grafický čip: neznámý, integrovaný v čipu
 • Operační paměť: neznámá
 • Flash: 32 GB nebo 128 GB
 • Výbava: Wi-Fi 802.11ac (MIMO), Bluetooth 4.2, iSight (12 MPix), Facetime (1,2 MPix)), 4 x reproduktor, Lightning, LTE (GPS), touch ID, senzory
 • Rozměry, hmotnost: 30,57 × 22,06 × 0,69 cm, 713 g
 • Baterie, výdrž: 38,5 Wh, až 10 hodin
 • Barvy: stříbrná, tmavě šedá, zlatá
 • Software: iOS 9, iWork, iLife
 • Příslušenství: Pencil (99 dolarů – 3 000 Kč s DPH)), Smart Keyboard (169 dolarů – 5 000 Kč s DPH)
 • Cena: 32 GB – 799 dolarů (přibližně 24 000 Kč s DPH), 128 GB – 949 dolarů (přibližně 28 500 Kč s DPH), 128GB+LTE – 1 079 dolarů (přibližně 32 400 Kč s DPH)

Drahý počítač budoucnosti

Nový iPad Pro ukazuje směr, kam chce Apple posunout produktivitu na tabletech. Má k tomu několik prvků – větší displej, pokročilejší iOS 9 s multitaskingem, chytrý stylus i kryt s klávesnicí. Jak ale bývá u prvních nových produktů, má to své ale.

Klepněte pro větší obrázek
Přesné kreslení bude na iPadu Pro s Pencilem parádní

Apple totiž nezapracoval novou technologii 3D Touch pro snímání tlaku prstů, což znamená, že se s ní setkáme až u modelu iPad Pro 2 nejspíše příští rok. Můžeme namítat, že při použití se stylusem není potřeba, je to ale určitě zásadní nedostatek při ovládání iOS 9 pouhými prsty.

Klepněte pro větší obrázek

Druhá zásadní věc je univerzálnost. Zatímco Microsoft už s technologií Continuum tak nějak počítá, že budeme mít jedno výkonné zařízení, které připojíme k větším displejům a externím příslušenstvím, Apple v tomto směru stále mlčí. Bylo by určitě skvělé, kdyby šlo iPad Pro připojit k velkému monitoru a velké klávesnici, protože jinak je to zase pouze úzce zaměřené výkonné zařízení uvězněné v jedné velikosti displeje.

Třetí připomínka je samozřejmě zaměřená na cenu, i když se dala poměrně předpokládat. iPad Pro má šanci postupně nahradit malé MacBooky, čemuž odpovídá cena v základní verzi bez příslušenství - 24 000 Kč s DPH. Zatímco software iOS 9 už ukazuje, že může být v některých úlohách produktivní podobně jako starý dobrý OS X, produkt jako takový nenabízí podobně široké možnosti rozšíření a využití.

Klepněte pro větší obrázek

Bude zajímavé sledovat, zda si iPad Pro najde větší počet uživatelů. Stylus Apple Pencil je určitě skvělým řešením pro ty, co chtějí kreslit a dělat si poznámky, je přesný a nádherný, ale v běžném použití není tolik důležitý jako prst.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se vám iPad Pro líbí, ale nejste si jistí, jestli ho potřebujete, počkejte si raději na druhou generaci. A snad se pomalu i dočkáme toho, že se další generace iPadu Pro stanou univerzálnějším počítačem i pro běžnou desktopovou práci s velkým monitorem.

Oficiální video

Diskuze (77) Další článek: Který je hezčí: Windows 10, nebo OS X 10.11 El Capitan?

Témata článku: Hardware, Apple, iPad, Tablety, iPad Air, Apple iPad, iPhone 6 Plus, Skvělá klávesnice, Příslušenství pro mobilní telefony, Dodatečné příslušenství, Chytrý reproduktor, Apple iPad Pro, Výkonné zařízení, Nový čip, Facetime, Oficiální video, Nové příslušenství, iPad Pro, Zadní kamera, Tužka, Dodatečná data, Dotyk, Prohlížení internetu, LED TV, Model ipad, Apple macbook air 11 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize