Apple inovoval všechny své čtyři systémy, desktopový OS X navíc přejmenoval [WWDC 2016]

  • dnes začíná tradiční vývojářská konference Applu WWDC
  • sledujte živě úvodní keynote od 19:00
  • očekávají se výhradně softwarové novinky

Příznivci show zvaných „keynote Applu“ si dnes opět přišli na své. Začíná tradiční vývojářská konference Applu WWDC a jako každý rok ji odstartovala úvodní přednáška s představením novinek. Nemějte ale přehnaná očekávání, jedná se o vývojářskou konferenci a půjde tedy převážně o softwarové inovace.

Úvodní přednášku s představením všeho nového bylo možné sledovat dnes od 19:00 živě skrze oficiální stream, anebo si můžete níže pročíst nejzajímavější informace v češtině.

21:05: Tim Cook poděkoval všem vývojářům za jejich tvrdou práci. Konec přenosu.

Klepněte pro větší obrázek

20:50: Tim Cook promluvil o programovacím open source jazyku Swift od Applu. Nová dětská aplikace Swift playgrounds je určená pro snadné učení programování na iPadu. K dispozici bude na podzim a zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

20:30 iOS 10

Deset hlavních inovací mobilního systému:

1: Nový design kontrolního i notifikačního centra. Velká podpora 3D Touch u widgetů i aplikací.

2: Siri se otevírá vývojářům, ze začátku podpora aplikací jako Slack, Uber, Didi, hledání fotografií, Runkeeper, Payments, Alipay, VoIP volání, Skype a dalších.

Klepněte pro větší obrázek

3: Quicktype – deep learning pro inteligentní psaní uvnitř zpráv ve stylu Google Allo

4: Fotky – deep learning i pro rozpoznávání fotografií, využívá se pouze lokální zpracování pomocí čipu v telefonu. Umělá inteligence automaticky ukazuje různé zážitky v kolekcích. Nechybí ani automatická tvorbu filmečků sestříhaných z fotografií a videí s možností dodatečné jednoduché úpravy.

5: Mapy – nový design s jednodušším ovládáním a proaktivním přístupem a předpovídáním. Dynamický pohled se přiblíží při zpomalení a naopak, mapy ukazují dopravu a automaticky doporučí v reálném čase jinou trasu dostatečně včas. Mapy se otevírají vývojářům. Přímo v rámci Apple map lze objednat Uber, hotel, restauraci a podobně.

6: Hudba – Apple má 15 milionů předplatitelů. Apple Music má přepracovaný design. Automaticky vytvářené mixy přímo pro každého uživatele zvlášť i speciálně pro každý den. Apple se snažil lépe zapracovat vlastní sociální síť Connect.

Klepněte pro větší obrázek

7: News – podpora už více než 2 000 publikací a 60 milionů uživatelů měsíčně. News přichází s novým designem. Součástí je i automatické vybírání zajímavých článků pro vás, včetně možnosti předplatného a sledování.

Klepněte pro větší obrázek

8: HomeKit – největší tvůrci různých chytrých zařízení pro dům podporují HomeKit. Apple představil novou aplikaci Home (iPhone, iPad, Watch). Propojení se Siri umožňuje ovládat celou domácnost i přes různé profily. Hlavním přístupovým bodem je Apple TV.

Klepněte pro větší obrázek

9: Volání – integrovaná podpora API pro zjištění neznámého telefonního čísla jako ochrana proti spamu. Lepší profil u kontaktů s automatický přepis záznamů.

10: Zprávy – nejpoužívanější aplikace na iPhonu. Nově automatický náhled webových stránek, videí, sdílení obrazu z kamery. Emoji jsou nyní 3x větší a „emojify“ samotný text kdy se ukáže, jaká slova lze proměnit na emoji. Podpora různých forem objevování jednotlivých zpráv a bublin (veselé, smutné a podobně), možnost psaní prstem. Otevírají se vývojářům, což umožní obrovské množství použití pro zábavu i práci.

Klepněte pro větší obrázek

Apple všude používá end-to-end šifrování a lokální AI. DIfferential privacy bere Apple jako pokročilou technologii budoucnosti pro ochranu osobních dat.

Veřejná betaverze bude v červenci, finální verze na podzim pro iPhone a iPad zdarma.

20:00 macOS – už žádné OS X, došlo k přejmenování. Nová verze bude mít přízvisko Sierra. Zaměření na vylepšení na Continuity, iCloud, Apple Pay, Siri a další.

Klepněte pro větší obrázek

Nová verze macOS bude mít optimalizované úložiště, staré soubory se budou moci v plné kvalitě přesouvat na iCloud, lokálně budou v nižší kvalitě, nebo se budou automaticky mazat. Lze takto získat z 20 GB volného místa až 150 GB.

Apple Pay bude fungovat i na webu s použitím touch ID na iPhonu nebo Watch. PIP – podpora obrazu v obraze pro video. Automatické rozpoznání a odemykání systému, když se přiblížíte s vlastním iPhonem nebo chytrými hodinkami Watch.

Klepněte pro větší obrázek

Siri je k dispozici na macOS a oproti verzi pro iOS umí mnohem pokročilejší dotazy i k souborovému systému. Přímo z výsledků vyhledávání na webu lze přetáhnout obrázek například do tvořené prezentace. Vyjmout/Kopírovat a vložit funguje mezi iPadem a macOS.

Klepněte pro větší obrázek

Veřejná betaverze bude v červenci, finální verze na podzim.

Klepněte pro větší obrázek19:40 tvOS – na Apple TV už je 1 300 kanálů a 6 000 aplikací. K dispozici je nová verze ovladače pro iPhone, filmy lze vyhledávat pomocí Siri i podle tématu a prohledává více než 650 000 filmů a seriálů. Prohledávání funguje i na Youtube. Přihlašování do různých síťových aplikací už je možné pouze pomocí jednoho přihlašovacího jména a hesla. Při stažení aplikace na iPhone se dostupná aplikace stáhne automaticky i na Apple TV.

Klepněte pro větší obrázek

Uvedení na trh bude na podzim.

19:20 watchOS – watchOS 3 umožní výrazně rychlejší spouštění aplikací, přibližně sedmkrát rychleji. Nově je možné přepínat mezi spuštěnými aplikacemi pomocí postranního tlačítka a k dispozici je i kontrolní centrum. Na přijaté zprávy lze odpovídat jednoduše pomocí ručního psaní jednotlivých písmen přímo na displeji rychle za sebou.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí delšího stlačení si lze rychle přivolat pomoc (SOS), který ve zprávě dokáže rovnou poslat i vaše Medical ID. Podle země kde se budete nacházet, zavolá/napíše zprávu na správné číslo.

Sdílení aktivity – výsledky můžete porovnat se svými přáteli a soupeřit tak o lepší „fyzičku“ v dané kategorii a podobně. Skrze tuto aplikace lze i jednoduše komunikovat.

Klepněte pro větší obrázek

Algoritmy byly optimalizované i pro vozíčkáře, přičemž počítají i s různými pohyby a sporty na vozíčku. Místo upozornění na to, že už by se měli postavit, budou upozorněni, že už by se měli hýbat.

Klepněte pro větší obrázek

Nová aplikace Breathe je určena pro relaxaci pomocí hlubokého dýchání pro snížení stresu. Lze se nechat pravidelně upozornit, že už je čas na relaxaci tímto způsobem. Pomocí jemných vibrací se můžete nechat i stimulovat v pravidelnosti při dýchání i s měřením tepu.

Klepněte pro větší obrázek

Nechybí spousta novinek pro vývojáře aplikací třetích stran, které jim umožní vytvářet pokročilejší aplikace.

Vše bude dostupné na podzim ve finální verzi.

19:05 Šéf Applu Tim Cook zahájil WWDC a podle předpokladů se zmínil o nedávném masakru v Orlandu.

Jedná se o 27. WWDC konferenci, Apple má 13 milionů registrovaných vývojářů z 74 zemí z celého světa. Nejmladšímu vývojáři na místě je devět let. Je to navíc dívka.

Klepněte pro větší obrázek

App Store začal s 500 aplikacemi, nyní jich jsou dva miliony, které byly stažené 130miliardkrát. Vyplaceno bylo přes 40 miliard dolarů. Dnes se bude mluvit o čtyřech platformách – Mac, iPhone, iPad, Watch, Apple TV.

Klepněte pro větší obrázek

19:00 Začátek přednášky.


Připomeňte si keynote na předchozích ročnících WWDC:

Diskuze (25) Další článek: Bitcoin opět prudce roste, za pár dní jeho hodnota stoupla na 700 dolarů

Témata článku: Apple, macOS, Tim Cook, Slack, WWDC, tvOS, Představení novinek, Apple TV, Nová mapa, Apple Watch 2, Automatické rozpoznání, Sierra, Kontrolní centrum, Stres, Velká podpora, Úvodní přednáška, Chytré hodinky pro iphone, Odemykání, OS X, Dětské chytré hodinky, Notifikační centrum, Deep, Nový iPhone, Runkeeper, Nejzajímavější informace


Určitě si přečtěte

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 54

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

** IPTV je dle mnohých budoucnost televize ** K největším českým poskytovatelům patří Kuki ** Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Jakub Čížek | 26

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů