Apple hrne novinky

V souvislosti se zahájením MacWorld Expo v New Yorku Steve Jobs představil obvyklou dávku novinek z dílny Apple. Nicméně zklamal ty, co čekali více nového hardwaru.
Hlavní roli v téměř dvouhodinové přednášce, kterou bylo možné sledovat přes Internet, hrála nová verze operačního systému Mac OS X 10.2 s kódovým označením Jaguar.

Na začátku se snažil Jobs odstanit pochyby o rychlosti nástupu Mac OS X. Současný počet uživatelů tohoto systému Apple odhaduje na 2,5 miliónu, přičemž 77 procent nových majitelů Maců, na kterých je OS X předinstalován, u něj zůstanou a nevrací se na předchozí verzi systému. Do konce roku chce Apple tento počet uživatelů zdvojnásobit na 5 miliónů.

Zhruba 80 procent času bylo věnováno Jaguaru a jeho možnostem. Tento operační systém přijde na trh 24. srpna za 129 dolarů, dříve, než se původně plánovalo.

Jaguar bude obsahovat lepší podporu pro technologie z Windows, jako třeba Active Directory, novinky budou i ve Finderu s nově integrovaným rychlým vyhledáváním a tzv. spring-loaded složkami (složek se postupně otevírání při přetahování souboru a jeho podržení nad nějakou složkou). Finder také běží multi-threadově, což znamená zrychlení při paralelních činnostech.

Dále byly představovány nové současáti Jaguaru a doplňkové programy dostupné zdarma.

QuickTime 6 s podporou MPEG-4 byl vypuštěn oficiálně již toto pondělí a webový přenos projevu sledovala v MPEG-4 dobrá polovina diváků. Za den a půl měl QuickTime 6 na kontě přes milión downloadů. Kromě MPEG-4 podporuje i zvukový formát AAC.

Jen slovem byla zmíněna technologie rozpoznávání psaného textu Inkwell pro psaný vstup do libovolné aplikace.

Představen byl nový standard Rendezvous sloužící k automatickému rozpoznávání zařízení po IP síti (obdoba Universal Plug-and-Play), předvedeno to bylo na sdílení playlistu a streamování přes IP, kdy se zapnutím jednoho počítače objevil jím nabízený seznam skladeb mezi playlisty druhého počítače a přehrávání bylo přes streaming z prvního stroje. Podporu slíbili i výrobci tiskáren Epson, HP a Lexmark, přičemž na prototypu HP bylo předvedeno automatické připojení a vytištění dokumentu.

Vylepšený e-mailový klient integrovaný do systému obsahuje filtr pro nevyžádanou poštu využívající adaptivní sémantickou analýzu pro rozpoznání charakteristik mailů, které nechcete přijímat.

V systému 10.2 je integrována podpora Bluetooth, lze synchronizovat mobilní telefon, nebo i posílat SMSky, vytáčet čísla či být informováni o přicházejícím hovoru na obrazovce počítače.

Přímo v systému je také instant messenger iChat, který je kompatibilní s AIM.

Současný balík internetových služeb iTools se od 30. září přejmenuje na .mac a stane se placenou službou s ročním poplatkem 99 dolarů. Zato uživatel dostane email, diskový prostor a prostor pro práci s digitálními fotografiemi.

Zadarmo bude nový iCal – kalendář zobrazující různé typy kalendářů (osobní, pracovní, sportovní, mých dětí a podobně), umí importovat a exportovat kalendáře přes web od jiných lidí či firem.

Představena byla nová verze hudebního programu iTunes 3 obsahující vlastní hodnocení skladeb a tvorbu automatických seznamů skladeb na základě pravidel, například mých 25 nejposlouchanějších skladeb z 60. let.

Představení iTunes doplnilo představení nových iPodů, hudebních přehrávačů se zabudovaným pevným diskem. Původní 5GB iPod klesl s cenou na 299 dolarů, 10GB model je nyní o 10 procent tenčí a původně otočné kolečko na ovladači je statické a citlivé na dotek, tedy něco na způsob touchpadu u notebooků se zachováním způsobu ovládání. U tohoto iPodu navíc budou porty chráněné krytkami, dostanete nově dálkové ovládání na kabelu a obal s klipem na opasek. Cena 10GB iPodu bude 399 dolarů. Představen byl i 20GB iPod se stejným vybavením jako 10GB verze za 499 dolarů.

V rámci nového softwarového vybavení iPodu se aktualizují statistiky poslouchanosti skladeb mezi iPodem a iTunes 3, navíc tu je i synchronizace přerušení přehrávání. Tam kde přestanete poslouchat na iPodu začnete poslouchat v iTunes 3. Mimo hudebního softu je na iPodu i kalendář.

Nově představeným produktem, který bude možné stáhnout zdarma, je iSync pro centrální synchronizaci všech k Macu připojených zařízení. Ipod přes FireWire, mobilní telefon s Bluetooth či něco jiného přes USB se může sesynchronizovat na jedno tlačítko myši.

Mimo iPodu byl v hardwaru představen pouze očekávaný iMac s 17palcovým displejem. Tento displej není ale tradiční, jedná se o širokoúhlý displej s rozlišením 1440×900. v rámci iMacu bude i aktualizována grafika z Geforce 2 MX na GeForce 4 MX (nový iMac viditelně dostane nový čipset nForce 2). Cena plně vybaveného 17palcového iMacu s DVD zapisovačkou přijde na 1999 dolarů a do prodeje se dostane za dva týdny.

Ačkoli to vše trvalo téměř dvě hodiny, čekalo se více. Čekaly se zvýhodněné ceny za PowerMacy G4, kterých jsou plné sklady, těšilo se na vylepšení mezi notebooky a snilo se o zcela nových produktech. Steve Jobs ale zaměřil vše striktně na software, konkrétně na nové komponenty systému Mac OS X 10.2 - Jaguar. Vzhledem k tomu, že je oficiální datum uvedení Jaguaru za více než měsíc, je možné, že některé hardwarové novinky budou spojeny až s jeho oficiálním uvedením.

Diskuze (14) Další článek: Intelu se nedaří a bude propouštět

Témata článku: Apple, Současný balík, Mobilní čipset, Připojený Mac, Automatický seznam, Zvukový projev, APP, Universal Plug and play, Chráněná složka, Současný prototyp, Webový přenos, Spring, Finder, Novi, Nový systém, Nabízený stroj, Otočné kolečko, Jaguar, Chráněné přehrávání, Statická fotografie, Novinky, Lexmark, Adaptivní synchronizace, QuickTime


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti