Apple hovoří o budoucnosti svých operačních systémů

„Desítka“ bude, obchodní model značně kopíruje Microsoft
Celosvětová developerská konference firmy Apple přinesla několik důležitých zpráv. Firma, která se ze zářivé pozice během posledních let zhroutila do silné krize, ale zřejmě se z ní začíná dnes opět dostávat, je nyní také v centru pozornosti: zejména poté, co její nové produkty (iMac, nové desktopy na PowerPC G3, QuickTime 4) jsou jeden za druhým slušně úspěšné.

Zřejmě nejdůležitějším sdělením bylo oznámení strategie v operačních systémech. Zde bylo u Apple asi nejméně jasno: firma kdysi koupila Jobsův systém od NeXTu (za 400 mil. dolarů, projekt „Rhapsody“), pak oznámila spoustu zpoždění, mezitím uvedla na trh evoluční pokračování své řady Mac OS 8 a 8.5 (obě nové verze úspěšně, s pochvalou od uživatelů i vývojářů). Radikální změna kurzu, která byla kdysi díky Rhapsody ohlášena, se ale skutečně nekoná: následovníkem bude operační systém Mac OS X (X = 10, nikoli „iks“), který bude vytvořen ve dvou verzích s téměř stejným názvem a zcela odlišným obsahem. Jedna verze bude „Consumer“, a bude se jednat opět o evolučního následovníka Mac OS 8.x, který s Rhapsody nesouvisí, druhá verze bude mít přídomek „Pro“, což bude více k serverům orientovaný systém, naopak postavený na mnoha technologiích převzatých z NeXT OS (tj. blízko „Rhapsody“). To je samozřejmě napodobení strategie Microsoftu, který také používá jedné nálepky „Windows“ hned pro operační systémy, které spolu nesdílejí kromě uživatelského rozhraní možná ani řádku kódu – Windows NT/2000, 95/98 a CE. Současně také platí, že vývojáři nebudou muset přeprogramovávat své aplikace pro nový operační systém, což bylo původně při ohlášení Rhapsody tvrzeno. Co na strategii Apple stále zůstává nejasné, jsou termíny – Mac OS X nebude na trhu letos, jak se dříve předpokládalo a ohlašovalo, ale „někdy počátkem roku 2000“, přičemž přesný termín stále určen není.

Kromě dalšího, zhruba půlročního odkladu se nejedná o novinky; důležitá ale byla o jiné verzi Mac OS, který zatím dostal kódové jméno Sonata. Nejedná se o verzi další, tj. „jedenáctou“, ale o meziverzi, která přijde na trh zřejmě ještě letos – její nové vlastnosti ale nepřinášejí nic úžasného, spíše jde o drobná vylepšení (podpora více uživatelských profilů, zabudovaná vyhledávací technologie pro Internet atd.).

Apple současně oznámila okamžitou dostupnost drobného update dnešního operačního systému, z 8.5 na 8.6; novinkami je (podle firmy Apple) vylepšené vyhledávání s názvem Sherlock, vylepšená stabilita a lepší šetření baterií u notebooků; update je zdarma k mání z webu firmy, mezi další novinky patří nová řada PowerBooků (o 20% tenčí, váha do tří kg, provoz deset hodin se dvěma bateriemi), dále zahájení dodávek knihovny OpenGL pro Macintosh a uzavření zajímavé smlouvy s Dragon Systems o přenesení jejich vynikajícího produktu Naturally Speaking též na platformu Apple. Další důležitou zprávou, která přišla o několik dní později ze známého „gamesáckého“ veletrhu E3, je návrat vývojářů: během posledního roku bylo oznámeno celkem 3100 nových či updatovaných aplikací pro počítače Apple, mnohem více než kdykoli předtím. Firma také oznámila, že nová verze multimediálního software QuickTime 4.0 docílila za první měsíc tří miliónů downloadů, což označuje za velký úspěch.

Živě komentuje: stále platí, co platilo v posledním půlroce. Firma Apple je dobře řízená, svižně produkuje nové produkty, které si získávají dobrá hodnocení, a slušně se prodávají. Akcie firmy, které byly nejníž na 13 dolarech, si nyní docela lebedí na 45 dolarech – tak vysoko byly naposledy v roce 1995, nicméně do rekordní výše z roku 1992 (70 dolarů za kus) mají daleko. Toto dobře platí i o celé firmě – hluboká krize je pryč, ale návrat na výsluní ještě nenastal; navíc ovšem celý počítačový trh šel za posledních sedm let nahoru o několik set procent (obrat firmy za posledních pět let klesl průměrně o 9% meziročně). Firma je sice zachráněna, k dobytí planety je ale daleko.

Diskuze (1) Další článek: Internetový provider tu není jen od připojování

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Apple, Přesná pozice, Rekordní výše, Apple současně, Rok šetření, Opera, APP, Apple software update, Celá planeta, Apple Mac, Pochvala, Poslední verze, Sherlock, Poslední update, Důležitá novinka, QuickTime, Dragon


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF