Apple: firma si stojí nejlépe za poslední čtyři roky

Apple Computer opouští duhové logo, ale místo toho může zářit spokojeností - důvěra ve firmu je obnovena.
Hned po Novém roce dostávají fanoušci Applů ještě jeden dáreček – v USA se střídavě na různých místech koná MacWorld Expo, největší applovský veletrh na světě, obvyklé odhalení nových produktů a příležitost k novému šíření evangelia.

Největší novinkou bylo představení nových iMaců, a největší novinkou těchto iMaců je podle Jobse to, že si je můžete koupit v pěti barvách pěti druhů ovoce. Alespoň tak pravil Steve Jobs („Myslíme si, že jedna z nejdůležitějších otázek je: jaká je vaše oblíbená barva? Lidé se chtějí při koupi počítače realizovat, ukázat své záliby“). Přiznejme ovšem novým iMacům několik technologických vylepšení, ovšem spíše daných běžným pokrokem (větší disk atd.). Starý iMac (modrý, průhledný) se prodává nadále, ale je nyní o 150 USD levnější, stojí těsně nad tisíc dolarů.

Firma Apple rovněž uvedla na trh řadu stolních počítačů PowerMac; zde se ovšem žádná senzace nekonala, tyto stroje byly víceméně známé už dříve, a ani ceny nejsou nic moc (od 1700-3000 USD, tj. 50 – 100 000 Kč). Novinka je v designu, nové desktopy jsou stejně průhledně modré jako iMac; zajímavé snad je, že čipy G3, kterými jsou osazeny, budou vyráběny „měděnou“ metodou.

Steve Jobs se také poprvé vyjádřil k počtu prodaných iMaců – v roce 1998 jich údajně bylo 800 000, předchozí odhady hovořily o polovičním čísle.

Pomineme-li konzumní zboží, přišla firma Apple se skutečně významnou novou technologií – uvedla serverový operační systém s názvem Mac OS X Server. Firma použila podobný trik jako Microsoft, když nazývá prakticky stejně dva naprosto odlišné operační systémy: zatímco Mac OS (desktopový) je starý dobrý a pouze evolučně vyvíjený operační systém, je Mac OS X Server vlastně dovyvinutý produkt Rhapsody, který firma koupila kdysi od Jobse s NeXTem. Apple postupně vyvine z Mac OS X Server operační systém s názvem Mac OS X, který bude určen pro stabilní chod stolních aplikací - opět určitá analogie s Windows NT Server a Workstation. Zajímavé také je, že tento serverový systém bude licencovat grafiku Open GL od SGI; už z toho je jasné, že míří na desktopy, neboť na serveru je rychlá grafika málo platná.

Živě komentuje: důvěra ve firmu Apple je na nejvyšším bodě za poslední čtyři roky, akcie jsou na čtyřnásobku minima z loňského ledna. Firma evidentně dělá dobré kroky a dělá je rychle; ale soupeř je přesilný. iMac je půvabný stroj, ale pécéčka s vyšší výkonností a hlavně rozšiřitelností jsou dnes podstatně levnější; desktopy už jsou vůbec cenově nekonkurenční a servery Apple si stěží najdou cestu mimo komunitu. A pořád jsou tu ceny – serverový software má stát tisíc dolarů, násobně více než daleko rozšířenější a standardnější Windows NT Server. Na druhé straně roste podpora vývojářů, kteří kdysi platformu Apple opouštěli; objevuje se stále více softwarových i hardwarových produktů pro Mac, a kupodivu neustává ani dobrá podpora Microsoftu, který současně oznámil produkt Internet Explorer 4.5 pro Mac. Zkrátka, Apple bojuje statečně a dobře – neztrácí, ale ani nezískává, ale každý chybný krok mu může těžce ublížit.

Váš názor Další článek: XML by měla být největší revolucí nejen v Internetu v roce 1999

Témata článku: Apple, Internet Explorer, Stará grafika, Loňská grafika, Dobrá barva, Podobný trik, Apple Mac, APP, Zajímavý krok, Nejdůležitější otázka, Největší fanoušek, Starý systém, Nejvyšší bod, Rychlá grafika, Sto


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů