Apple eMac: zaměřeno na vzdělávání

Před deseti lety Apple představil speciální počítač, který byl určen pro vzdělávání. Co nabízel a co ho nahradilo?

Když Apple v roce 1998 představil nový průhledný počítač iMac (G3), byla to velká revoluce nejen pro Apple. Zcela nový design s průhledným krytem, moderní výbava se snadnou možností připojení k internetu a díky poutku ho bylo možné jednoduše přesouvat dle potřeby.

Byl to zkrátka unikátní počítač v monitoru, ve své době ale samozřejmě ještě vybaven klasickým velkým CRT monitorem s úhlopříčkou 15 palců. Počítač měl velký úspěch a postaral se i o rozšíření portů USB. Steve Jobs byl vždy zaměřen i na vzdělávací segment (stačí se podívat na obrovskou nabídku obsahu v iTunes U), kde chtěl svými produkty zaujmout. A tak se zrodil eMac.

eMac: levnější a větší iMac

Zatímco označením iMac ukrývá „internet“, model eMac pak „Education“ (vzdělávání). Apple eMac byl zpočátku určen pro školy a jim podobné vzdělávací instituce, díky velkému úspěchu se ale začal velmi rychle po uvedení prodávat i koncovým zákazníkům.

Apple eMac byl uveden v dubnu roku 2002, tedy takřka čtyři roky po uvedení prvního iMacu. Lišil se tak nejen výkonem, ale i výbavou. Základem byl výkonnější procesor PowerPC G4 na frekvenci 700 MHz, v roce 2005 už dokonce na 1,42 GHz. Nutno podotknout, že Apple později opět rozdělil verze pro koncové zákazníky a vzdělávací instituce, které měly slabší konfiguraci.

Klepněte pro větší obrázek
Apple eMac (Zdroj: Apple)

Základem počítače o hmotnosti 22 kg, který už neměl ani původní poutko jako iMac G3, byl sedmnáctipalcový plochý CRT monitor s rozlišením 1 280 ´ 960.

Operační paměť 128 MB šla v „extrémním případě“ rozšířit až na 1 GB, v dalších letech Apple dodával v základu 256 MB a 512 MB DDR SDRAM paměti.

U eMacu se vystřídali oba hlavní výrobci grafických karet. V první verzi to byla grafická karta Nvidia GeForce 2 MX (32 MB vlastní paměti), později už však ATI Radeon 7500, 9200 a v roce 2005 pak ATI Radeon 9600 s 64 MB paměti.

Klepněte pro větší obrázek
Plochý sedmnáctipalcový monitor eMacu měl kolem sebe integrované reproduktory, mikrofon i mechaniku (Zdroj: Apple)

Pokud jde o pevný disk, v roce 2002 měl eMac 40GB model, později byl na výběr až s kapacitou 160 GB.

Výbava zahrnovala DVD čtečku (později vypalovačku) ukrytou pod displejem, tři porty USB 1.1 a od roku 2004 už USB 2.0, dva porty FireWire 400, nechyběly stereo reproduktory, integrovaný mikrofon, vstup a výstup zvuku a mini VGA port.

Apple eMac dle konfigurace podporoval několik verzí operačních systémů Mac OS X, od verze 9.2.2, přes verze Puma, Jaguar, Panther, Tiger až po Leopard (10.5). Podpora vyšších systémů už nebyla možná, protože Apple přešel na procesory Intel a ukončil podporu starých procesorů.

Levná historie

Zatímco nová generace počítačů – iMac G4, která se na trh dostala také v roce 2002, ale se zcela novým designem v podobě LCD monitoru na kloubu, který umožňoval polohování, eMac vycházel ze staré generace.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iMac G4 přinesl nový design a LCD na pohyblivém koubu (Zdroj: Apple)

Výkonnější procesor a větší obrazovka tak sice znamenaly vyšší cenu než u iMacu G3, který skončil v roce 2003, ale zároveň byl eMac levnější než iMac G4. Chvíli tak působil jak model pro střední segment, později se stal ale low-end zařízením s nízkou cenu i starým designem.

Konec v roce 2006

Apple ukončil prodej počítačů eMac v polovině roku 2006 a pro vzdělávací segment nabídl speciální levnější verzi iMacu s procesorem Intel Core Duo, který měl menší disk i levnější mechaniku, než běžně prodávané modely.

Podobný koncept si Apple zachoval do dnešní doby, kdy o generaci starší verzi svých zařízení nabízí s nižší cenou. Apple se nyní snaží do škol a podobných institucí dostat především své tablety iPad, pro které je obrovské množství aplikací pro interaktivní výuku a umožňují snadné propojení mezi žáky a učiteli.

Klepněte pro větší obrázek
Tablety iPad jako zabiják klasických počtačů iMac pro žáky (Zdroj: Apple)

Jejich výhodou oproti klasickým počítačům je pochopitelně také nízká cena, dlouhá výdrž, nízká hmotnost a mobilita. Apple ale i v současnsoti nabízí levnější verze iMaců pro školy. Více informací Apple poskytuje na svých stránkách určených pro vzdělávání.

Diskuze (9) Další článek: Jako náhrada za Google Reader poslouží i Raspberry Pi s Tiny Tiny RSS

Témata článku: Hardware, Historie, Počítače, Apple, Vzdělávání, Moderní výbava, Střední segment, Apple iPad Mini, Klasický design, APP, Starý design, První imac, Velká revoluce, Jaguar, Záměr, Škola paměti, Snadné propojení, Stará verze, Velký monitor, Tour, Starý procesor, Poutko, Vzdělávací segment, Průhledný kryt, Vzdělávací instituce, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu