Apple eMac: zaměřeno na vzdělávání

Před deseti lety Apple představil speciální počítač, který byl určen pro vzdělávání. Co nabízel a co ho nahradilo?

Když Apple v roce 1998 představil nový průhledný počítač iMac (G3), byla to velká revoluce nejen pro Apple. Zcela nový design s průhledným krytem, moderní výbava se snadnou možností připojení k internetu a díky poutku ho bylo možné jednoduše přesouvat dle potřeby.

Byl to zkrátka unikátní počítač v monitoru, ve své době ale samozřejmě ještě vybaven klasickým velkým CRT monitorem s úhlopříčkou 15 palců. Počítač měl velký úspěch a postaral se i o rozšíření portů USB. Steve Jobs byl vždy zaměřen i na vzdělávací segment (stačí se podívat na obrovskou nabídku obsahu v iTunes U), kde chtěl svými produkty zaujmout. A tak se zrodil eMac.

eMac: levnější a větší iMac

Zatímco označením iMac ukrývá „internet“, model eMac pak „Education“ (vzdělávání). Apple eMac byl zpočátku určen pro školy a jim podobné vzdělávací instituce, díky velkému úspěchu se ale začal velmi rychle po uvedení prodávat i koncovým zákazníkům.

Apple eMac byl uveden v dubnu roku 2002, tedy takřka čtyři roky po uvedení prvního iMacu. Lišil se tak nejen výkonem, ale i výbavou. Základem byl výkonnější procesor PowerPC G4 na frekvenci 700 MHz, v roce 2005 už dokonce na 1,42 GHz. Nutno podotknout, že Apple později opět rozdělil verze pro koncové zákazníky a vzdělávací instituce, které měly slabší konfiguraci.

Klepněte pro větší obrázek
Apple eMac (Zdroj: Apple)

Základem počítače o hmotnosti 22 kg, který už neměl ani původní poutko jako iMac G3, byl sedmnáctipalcový plochý CRT monitor s rozlišením 1 280 ´ 960.

Operační paměť 128 MB šla v „extrémním případě“ rozšířit až na 1 GB, v dalších letech Apple dodával v základu 256 MB a 512 MB DDR SDRAM paměti.

U eMacu se vystřídali oba hlavní výrobci grafických karet. V první verzi to byla grafická karta Nvidia GeForce 2 MX (32 MB vlastní paměti), později už však ATI Radeon 7500, 9200 a v roce 2005 pak ATI Radeon 9600 s 64 MB paměti.

Klepněte pro větší obrázek
Plochý sedmnáctipalcový monitor eMacu měl kolem sebe integrované reproduktory, mikrofon i mechaniku (Zdroj: Apple)

Pokud jde o pevný disk, v roce 2002 měl eMac 40GB model, později byl na výběr až s kapacitou 160 GB.

Výbava zahrnovala DVD čtečku (později vypalovačku) ukrytou pod displejem, tři porty USB 1.1 a od roku 2004 už USB 2.0, dva porty FireWire 400, nechyběly stereo reproduktory, integrovaný mikrofon, vstup a výstup zvuku a mini VGA port.

Apple eMac dle konfigurace podporoval několik verzí operačních systémů Mac OS X, od verze 9.2.2, přes verze Puma, Jaguar, Panther, Tiger až po Leopard (10.5). Podpora vyšších systémů už nebyla možná, protože Apple přešel na procesory Intel a ukončil podporu starých procesorů.

Levná historie

Zatímco nová generace počítačů – iMac G4, která se na trh dostala také v roce 2002, ale se zcela novým designem v podobě LCD monitoru na kloubu, který umožňoval polohování, eMac vycházel ze staré generace.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iMac G4 přinesl nový design a LCD na pohyblivém koubu (Zdroj: Apple)

Výkonnější procesor a větší obrazovka tak sice znamenaly vyšší cenu než u iMacu G3, který skončil v roce 2003, ale zároveň byl eMac levnější než iMac G4. Chvíli tak působil jak model pro střední segment, později se stal ale low-end zařízením s nízkou cenu i starým designem.

Konec v roce 2006

Apple ukončil prodej počítačů eMac v polovině roku 2006 a pro vzdělávací segment nabídl speciální levnější verzi iMacu s procesorem Intel Core Duo, který měl menší disk i levnější mechaniku, než běžně prodávané modely.

Podobný koncept si Apple zachoval do dnešní doby, kdy o generaci starší verzi svých zařízení nabízí s nižší cenou. Apple se nyní snaží do škol a podobných institucí dostat především své tablety iPad, pro které je obrovské množství aplikací pro interaktivní výuku a umožňují snadné propojení mezi žáky a učiteli.

Klepněte pro větší obrázek
Tablety iPad jako zabiják klasických počtačů iMac pro žáky (Zdroj: Apple)

Jejich výhodou oproti klasickým počítačům je pochopitelně také nízká cena, dlouhá výdrž, nízká hmotnost a mobilita. Apple ale i v současnsoti nabízí levnější verze iMaců pro školy. Více informací Apple poskytuje na svých stránkách určených pro vzdělávání.

Diskuze (9) Další článek: Jako náhrada za Google Reader poslouží i Raspberry Pi s Tiny Tiny RSS

Témata článku: Apple, Hardware, Historie, Počítače, Vzdělávání, Velký monitor, Starý design, Panther, Škola paměti, Vzdělávací segment, Apple iPad Mini, Velká revoluce, Snadné propojení, Starý počítač, Jaguar, APP, Starý procesor, Stará verze, Moderní výbava, Tour, Puma, Klasické USB, První imac, Vzdělávací instituce, Klasický design


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji