Notebooky | Apple | MacBook | iMac

Apple chystá přihlašování obličejem na MacBooky a iMacy. I počítače by měly dostat výřez obrazovky jako iPhone

Apple představil své přihlašování obličejem Face ID v iPhonech již v roce 2017, prozatím se ale rozšířilo pouze do iPadů. Nyní se objevil patent, ve kterém firma ukazuje implementaci technologie v rámci Macbooků a iMaců.

Přihlašování obličejem jako takové je poměrně staré – mezi první větší zářez, co se týče hardwaru pro běžné zákazníky, lze počítat Microsoft s jeho Windows Hello. To představil v roce 2015 společně s Windows 10 a funguje na vybraných zařízeních běžících na Windows. Převážně se jedná o řadu Surface od Microsoftu, k integrování je totiž třeba speciální RealSense kamera (ta je k dostání i samostatně, nejedná se ale o příliš levnou záležitost), která má infračervené snímání a snímá i hloubku obrazu. Díky tomu ji nelze ošálit pouhou fotografií či videem.

V roce 2017 přišel hlavní boom přihlašování obličejem na telefonech, kdy právě Apple přinesl své Face ID, poprvé u iPhonu X. To přitom využívá podobnou technologii, jako Microsoft. Od doby uvedení se přitom spekuluje, kdy Apple přinese tuto technologii i na počítače, kde dává největší smysl – oproti telefonu si k počítači většinou sedáme přímo, kdy je obličej jasně vidět a přihlašování tak funguje velmi dobře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nákresy v patentu ukazují implementaci v Macbooku i iMacu.

Podle podaného patentu se řešením Apple zabývá již několik let a pohrává si s myšlenkou integrace jak v Macboocích, jak i ve stolním iMacu. Poněkud zvláštní je, že v patentu počítá s typickým výřezem, který nalezneme na mobilních telefonech. Zatímco tam má jakž takž své opodstatnění s ohledem na nedostatek místa nad displejem pro umístění všeho potřebného hardwaru, u notebooků to ale často neplatí. Většina má dostatečně velké rámečky pro umístění kamer, byť s příchodem trendu téměř bezrámečkových displejů místa ubývá. Zato all-in-one počítače ale povětšinou zůstávají u starého řešení, včetně iMacu, a i v rámci Surface Studia, které je nemá nijak velké, se kamery vešly.

Jako vždy se ale jedná pouze o patent, který nijak neříká, zda se daná technologie dostane do produkčních modelů. Naznačuje ale, že Apple alespoň nad zavedením Face ID do notebooků uvažuje – a že už bylo na čase! Přihlašování obličejem je na notebooku neuvěřitelně návykové a pohodlné.

Takto Apple propaguje Face ID na telefonech:

Zdroj: Business Insider

Diskuze (21) Další článek: Intel vyvinul neuromorfní systém schopný emulovat 100 milionů neuronů. Umělý mozek je ale ještě hodně daleko

Témata článku: Hardware, Notebooky, Microsoft, Apple, Windows, Bezpečnost, iPhone, macOS, iPad, MacBook, iMac, Surface, Surface Pro, Surface Laptop, Přihlašování, Výřez, Patent, Obličej, IPhone X, Face ID, Počítač, Windows Hello, Business insider


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X