Apple | Procesory | Čipy

Apple chystá nový Mac mini, MacBook Pro a Mac Pro. Budou mít až 40jádrové čipy a 128jádrovou grafiku

Již dříve se objevily neoficiální informace o tom, že Apple chystá další vlastní čipy s opravdu velkým počtem jader jak v procesoru, tak v grafice. Letos bychom se měli dočkat další generace Apple M2, ale web Bloomberg zjistil i další zajímavé detaily.

Nové MacBooky Pro v 14palcové a 16palcové verzi s přepracovaným designem by měly dostat až 10jádrové procesory „Jade C-Chop“ obsahující 8 výkonných a dvojici úsporných jáder, přičemž integrovaný grafický čip rovněž od Applu bude mít 16 nebo 32 jader dle verze. Maximální kapacita operační paměti, která je součástí čipu, má být až 64 GB (současný čip M1 má 8 GB nebo 16 GB).

Pro Macy Pro má mít Apple nachystané naškálované varianty tohoto čipu s kódovým označením „Jade 2C-Die) s 20j procesorovými jádry (16 výkonných a 4 úsporná jádra) a také nejvýkonnější „Jade 4C-Die) s 40 procesorovými jádry (32 výkonných jader a 8 úsporných jader). Patřičné znásobená bude i výkonná grafická část, která nabídne 64 nebo 128 jader.

Apple_M1.jpg
Čip Apple M1 s integrovanou operační pamětí

S novou generací čipů by měl Apple vyřešit i konektorový problém s Thunderboltem 4 a dostat do zařízení více portů s propustností 40 Gb/s.

Pro srovnání je třeba připomenout, že stávající zařízení od Applu s čipem M1 mají osmijádrové procesory (4 výkonný a 4 úsporná jádra) s osmijádrovou grafikou v kombinaci s 8 GB nebo 16 GB operační paměti.

I přes to ale M1 nabízí neuvěřitelně vysoký výkon a odezvu v systému a aplikacích i oproti několikanásobně větším čipů s vyšším TDP. Jedním z důvodů je kromě hybridní konstrukce také práce s pamětí, která je v některých případech i desetkrát rychlejší než u běžných počítačů. Díky tomu i 8GB model dokáže být v kombinaci s použitým výkonným SSD vyrovnaným soupeřem i proti počítačům s mnohem větší kapacitou paměti.

Steam na MacBooku Air M1

Diskuze (57) Další článek: Otázka bohatství, bezpečí a morálky. Bohatí kupují superjachty, za stejné peníze by se dal naočkovat Nepál

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,