Apple | MacBook | iMac

Apple chystá MacBooky s 5nm procesory ARM na rok 2021. Budou mít až 12 jader

Už dlouho se spekuluje o tom, že Apple chystá přechod na vlastní procesory ARM i u MacBooků nebo Maců, protože už si vlastní čipy vyvíjí pro všechna ostatní zařízení – iPhony, iPady, Apple TV, Watch, AirPody nebo HomePody a další.

Web Bloomberg nyní přinesl informace o tom, že Apple s přechodem čeká až na rok 2021, kdy už použije 5nm technologie pro vlastní nové výkonné čipy ARM, které budou mít až 12 jader. Tento konkrétní nejvyšší model by měl obsahovat 8 výkonných jader a 4 úsporná jádra. Podobně rozdělení Apple používá i u jiných zařízení a vychází z principu big.LITTLE od ARMu.

Nejdříve lze očekávat použití hlavně v nižších a „levnějších“ MacBoocích, případně i základních iMacích. Pro výkonné modely jako je MacBook Pro, iMac Pro nebo Mac Pro by měl Apple i nadále používat standardní čipy od Intelu (případně AMD) na bázi instrukční sady x86.

Apple tímto krokem zvýší marži, získá větší kontrolu a také možnosti optimalizací. Musí ale vyřešit zpětnou kompatibilitu aplikací, například pomocí emulace. U moderních aplikací pro Mac by neměl být problém a u starších by to mělo být řešitelné právě výkonnými čipy, které si poradí i se ztrátou výkonu v rámci emulace.

Apple již v minulosti zažil velký přechod na jinou architekturu (PowerPC -> x86), takže v tomto směru má již zkušenosti.

Diskuze (38) Další článek: Za selhání motoru rakety Falcon 9 při vynášení satelitů Starlink mohl čisticí roztok

Témata článku: Technologie, Apple, ARM, AMD, Intel, Procesory, iPhone, Čipy, iPad, TSMC, MacBook, Apple TV, iMac, Procesor, HomePody, Watch, Mac, Čip, Web Bloomberg, Přechod, Jádro


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 53

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize