Apple | Grafické karty | Procesory

Apple chystá 32jádrové procesory a až 128jádrové grafické čipy

To co Apple představil s novým čipem M1, je takový počátek toho, co nás teprve čeká do budoucna. I když tento čip sklízí neuvěřitelné ohlasy na jeho výkon a hlavně efektivitu, dle informací Bloombergu se brzy dočkáme od Applu ještě výkonnějších čipů s instrukční sadou Arm.

Apple v průběhu následujících dvou letech přejde u všech produktů z procesorů Intel na vlastní, takže musí mít řešení i pro nejvýkonnější zařízení pro nejnáročnější uživatele. Čip Apple M1 s 4+4 procesorovými jádry a 7/8 jádry u grafického čipu se nachází v MacBooku Air, třináctipalcovém MacBooku Pro a Macu mini.

Dle zdrojů už má Apple v plánu pro nejbližší období čipy s 16 výkonnými jádry (16+?), přičemž pro konfiguraci bude nabízet 8jádrové i 12jádrové varianty. Pro nahrazení nejvýkonnějšího 28jádrové modelu Xeon od Intelu rovněž chystá vlastní 32jádrový procesor.

Vzhledem k tomu, že Apple u M1 používá hybridní konfiguraci čtyř výkonnějších a čtyř slabších procesorových jader, bude zajímavé sledovat, jak tomu bude u těchto výkonnějších čipů a zda rovněž půjde o hybridní konfiguraci.

V případě vlastního grafického čipu se rovněž dočkáme velmi výkonných modelů a protože grafické čipy lze velmi snadno škálovat, má Apple v plánu představit až 128jádrové varianty, přičemž nebudou chybět modely s 16, 32 nebo 64 jádry. Současný čip Apple M1 má grafický čip se sedmi, respektive osmi jádry.

Období přechodu je poměrně jasné, takže lze vypuštění nových čipů očekávat v letech 2021 a 2022 s tím, že příští rok bude mít Apple přístup k optimalizované verzi 5nm výroby a v roce 2022 pak TSMC bude nabízet 4nm, případně 3nm výrobu. Jen díky tomu bude možné výrazně navyšovat výkon a zvyšovat efektivitu, ale k tomu se ještě přidá inovace samotné architektury, kterou Apple tlačí rychleji než AMD nebo Intel.

Týden Živě: Apple přechází na ARM

Diskuze (54) Další článek: PiFinger: první modul pro Raspberry Pi s podporou snímání otisků prstů

Témata článku: Technologie, Apple, AMD, Intel, Grafické karty, Procesory, Čipy, MacBook, TSMC, ARM, iMac, Výroba, Mac Pro, Xeon, Nový čip, Bloomberg, MacBook Air, Nejvýkonnější zařízení, Grafický čip, Mac Mini, Konfigurace, Procesor, Jádro, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy