Internet | Apple | Safari

Apple chce přeskočit weby vydavatelů. Zprávy bude rovnou otevírat v aplikaci News

Apple chce přeskočit weby vydavatelů. Zprávy bude rovnou otevírat v aplikaci News

Platforma News se Applu zatím nerozjíždí tak rychle, jak by si přál, což pochopitelně vadí i některým vydavatelům, kteří s ním uzavřeli smlouvu o poskytování obsahu v této aplikaci zahrnující odběr časopisů, novin, ale i článků, které jsou třeba na webu placené.

Tony Halle si ale při testování nety iOS 14 a macOS Big Sur všiml velmi zajímavé věci – oba systémy totiž mají v základním nastavením zapnutou volbu „Open Web Links in News“, tedy jakmile je článek z webu rozpoznaný a je dostupný v aplikaci Apple News, otevře se přímo v ní a nikoli v prohlížeči Safari.

Klepněte pro větší obrázek

Chování prezentuje i na krátkém videu, kdy z odkazu při vyhledávání na Googlu vede odkaz s článkem přímo do aplikace Apple News.  Má to jasnou nevýhodu – vydavatelé přijdou o návštěvnost z odkazů na webu, protože je Apple v rámci vlastního operačního systému, respektive prohlížeče zcela přeskočí.

Dle informací ale toto obcházení funguje jen u vydavatelů, kteří mají s Applem smlouvu a již mají obsah dostupný v rámci News+. Ať už to ale nakonec bude jakkoli vyřešené ve finální verzi, je jasné, že vydavatelé vyměňují svobodu zobrazování informací na vlastním webu za uzavřenou platformu Applu, což se jim může do budoucna vymstít a hlavně prodražit.

Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet, protože se jistě najdou i pozitiva. Vydavatelům se například sníží zátěž na servery, což znamená i případné nižší náklady. Článek se totiž rychle načítá z datacenter Applu, které jsou dostupné po celém světě. Pozitivní je to i pro uživatele, kteří si předplácí Apple News+ a nemusí řešit paywally na webech, pokud je článek už dostupný v Apple News.

Diskuze (13) Další článek: Vědci ESA: Lávové tunely na Marsu i Měsíci jsou dost velké na to, abychom v nich mohli budovat základny

Témata článku: Software, Google, Byznys, Internet, Apple, Web, macOS, iOS, Safari, APL, Aplikace, Apple News, Článek, News +, Bude, Prohlížeč, News, Vydavatel, Odkaz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5