Apple chce být stoprocentně zelený. Následují ho i další technologické firmy?

  • Apple klade na ekologii čím dál větší důraz a to nejen v médiích
  • Technologické společnosti patří k největším spotřebitelům energie
  • Důraz na obnovitelné zdroje je nutný

Apple v minulosti nepatřil k firmám, které by hrály na ekologickou strunu. Vysloužil si za to kritiku ze strany vládních organizací i Greenpeace. V letech 2006-2007 sklidil negativní reakce především kvůli toxickým materiálům, které používal ve svých počítačích i prvním iPhonu. Změny však nastaly kolem roku 2010 a především po nástupu Tima Cooka do čela společnosti. Ten začal stále častěji mluvit o zodpovědnosti za životní prostředí, která se k dominantní pozici Applu váže.

Za jeden z výsledků můžeme považovat pondělní prezentaci, na níž dostala ekologie značnou porci času. Za Apple hovořila Lisa Jacksonová, viceprezidentka pro životní prostředí, která přišla do Applu v roce 2013 z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Tedy z agentury, která byla jedním z největších kritiků Applu v minulých letech. A kam se tedy Apple od roku 2010 posunul?

Stoprocentně zelený

Apple se v roce 2012 zavázal, že bude pro napájení kompletní infrastruktury továren, kanceláří i Apple Storů používat pouze energii z obnovitelných zdrojů. Aktuálně se mu daří zelenou energií zásobovat 93 % infrastruktury, přičemž ve Spojených státech, Číně, ale i v Česku nebo dalších dvaceti zemích světa je to sto procent.

Vsází především na solární energii, takže v Číně vybudoval obří solární farmu, která má výkon 40 megawattů, čímž převyšuje spotřebu v čínských kancelářích i obchodech Applu. Aktuálně začíná společnost budovat další solární elektrárny na třech místech v Číně, které by měly po dokončení produkovat 200 MW.

Klepněte pro větší obrázek
Solární farma v Číně, kterou postavil Apple minulý rok, následovat však budou mnohem větší

Tím se dostáváme k nejpalčivějšímu tématu dodavatelů Applu, mezi nimiž dominuje především gigantický Foxconn produkující především iPhony. I když totiž bude běžet kompletní infrastruktura Applu na zelenou energii, výroba samotných zařízení svoji spotřebou několikanásobně překoná spotřebu celé společnosti. O to se má postarat obří projekt, který v roce 2018 odstartuje Apple společně s Foxconnem v provincii Che-nan. Cílem má být solární produkce čtyř set megawattů energie – víc než vyžaduje kompletní výroba telefonů iPhone v továrnách Foxconnu. Jen pro srovnání – celkový výkon fotovoltaických elektráren v Česku je asi 2 126 MW.

Zelený Intel i Microsoft

Technologické společnosti patří bez debat k největším spotřebitelům elektrické energie. Proto je bezpodmínečně nutný zodpovědný přístup, který sníží dopady na životní prostředí, za nimiž stojí neekologická výroba energie. Agentura pro ochranu životního prostředí z toho důvodu uvádí seznam společností s největší spotřebou zelené energie ve Spojených státech a také podíl jejího využití.

Není velkým překvapením, že se v první desítce nachází hned pět technologických společností, kterým vévodí Intel s roční spotřebou 3 107 megawatthodin. Ta pochází kompletně z fotovoltaických a větrných elektráren. Fungování čistě na zelenou energii dále deklaruje Microsoft a Apple. Jak si vedou další technologické společnosti ve Spojených státech, si můžete prohlédnout na následujícím grafu.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl energie z obnovitelných zdrojů u jednotlivých technologických firem v USA (zdroj: EPA)

Google především pro napájení datových center využívá asi 34 % energie z obnovitelných zdrojů s tím, že by do roka 2025 chtěl toto číslo ztrojnásobit. Gigant z Mountain View se však na zelenou energii zaměřuje především z širšího hlediska – každoročně investuje desítky milionů dolarů do elektráren soukromých firem – z největší části solárních a větrných a doposud do tohoto odvětví vložil téměř 2,5 miliardy dolarů. Výkon jím financovaných elektráren dosahuje 2,9 GW, který se stará o napájení stovek tisíc domácností.

Klepněte pro větší obrázek
Ivanpah Solar Electric - solární elektrárna, do níž investoval Google 168 milionů dolarů (zdroj: Ibtimes.com)

U Amazonu tvoří největší část spotřeby datová centra – čtvrtina z nich je přitom napájena z obnovitelných zdrojů energie. Do konce roku 2016 by to mělo být celých 40 %. Podobný rozvoj plánuje i Facebook, který uvádí, že chce mít do konce roku 2018 polovinu veškeré spotřebované energie ze zelených zdrojů.

Další z technologických gigantů – Microsoft, těží především z hotových projektů, které postupně skoupil. V roce 2013 to byla farma větrných elektráren s celkovým výkonem 110 MW, a o rok později větrné elektrárny s výkonem 175 MW, které napájí datové centrum v Chicagu společně se 70 tisíci domácností.

Recyklujte nejen iPhony

Další část pondělní prezentace patřila recyklaci použitých zařízení, jejichž počet bude vzhledem k miliardě aktivních zařízení Applu rovněž obrovský. Není proto divu, že se z ekologického i ekonomického důvodu Apple pouští do projektů jako je aktuální Renew. V rámci něj je možné do Apple Storu přinést použité zařízení (iPhony, Macy, ale i třeba PC) a obdržet za něj odměnu v podobě kreditu na Apple Store – v některých případech to mohou být i tisíce dolarů. Za ty může být zakoupeno nové zboží – ať už Applu nebo partnerských značek v rámci Apple Storů.

Funkční stroje mohou skončit jako tzv. refurbished, které jsou i v rámci oficiálních obchodů prodávány jako repasované. A pokud se bude jednat o nefunkční zařízení, bude recyklováno tak, aby mohla být co největší část materiálů znovu použitá třeba k výrobě nové elekroniky nebo solárních panelů.

A v této souvislosti si Apple připravil zajímavé video, na němž ukazuje robota s označením LIAM. Ten se postará o superrychlou demontáž iPhonů 6S a oddělení zpracovatelných částí. LIAM má 29 robotických paží a za hodinu dokáže zpracovat 350 telefonů

Aktuálně provozuje Apple první jednotku v Kalifornii, postupně by se však taková zařízení měla dostat například i do Francie a především  pro další zařízení než je nejnovější iPhone.

Nevděčná ekologie

V roce 2014 se investoři postavili proti šéfovi Applu, který oznámil další investice v oblasti ekologie, a žádali po vedení společnosti jejich snížení. Na výtky akcionářů odpověděl Tim Cook jednoznačně: „Pokud ode mě očekáváte pouze rozhodnutí zvyšující vaše zisky, zbavte se akcií Applu.“ Ty potom mimochodem opravdu o několik procent klesly.

Z tohoto a podobných kroků je patrné, že osobnosti ve vedení obřích technologických společností nejsou pouhými byznysmeny a plně si uvědomují zodpovědnost za stav životního prostředí, které svými aktivitami reálně mění. Projekty Applu, Googlu, Microsoftu, ale třeba i Cisca nejsou pouhými mediálními pózami, které by ostatně příliš nefungovaly – ekologie zdaleka nepatří k mainstreamovým tématům.

Klepněte pro větší obrázek
Apple si minulý rok pořídil 36 000 akrů lesa. Z rychle rostoucích stromů bude vyrábět balení pro produkty

Pod hlavičkou nejznámějších společností tedy nevznikají jen zmíněné solární či větrné farmy, ale třeba i hektary lesa rychle rostoucích dřevin k výrobě papíru pro balení produktů nebo vodní mikroelektrárny. Technologické firmy, které patří k nejprogresivnějším, by těmito projekty měly jednoznačně vytyčit cestu, kterou se bude ubírat průmysl nejen v tomto odvětví a nejen v naší západní civilizaci.

Jakkoliv jsou totiž tyto aktivity chvályhodnými, za továrnu světa se nepovažují ani Spojené státy, ani Evropa, ale rozvojový svět na východě. Právě tam by tedy měla směřovat další vlna ekologických aktivit. Apple s nimi již začal.

Diskuze (43) Další článek: Výrobce chytrých hodinek Pebble je opatrný, propustí čtvrtinu zaměstnanců

Témata článku: Byznys, Apple, Ekologie, Tim Cook, Zelený zdroj, Hotový projekt, Apple Store, Apple iPhone, Refurbished, Greenpeace, Technologická firma, Zeleň, Google Photos, Větrná elektrárna, Sto, Rozvojový svět, APP, Lisa, Největší spojení, Apple.com, Nové zboží, Zelený, Solární elektrárna, Kompletní infrastruktura, Recycling, Iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači