Apple chce být stoprocentně zelený. Následují ho i další technologické firmy?

 • Apple klade na ekologii čím dál větší důraz a to nejen v médiích
 • Technologické společnosti patří k největším spotřebitelům energie
 • Důraz na obnovitelné zdroje je nutný

Apple v minulosti nepatřil k firmám, které by hrály na ekologickou strunu. Vysloužil si za to kritiku ze strany vládních organizací i Greenpeace. V letech 2006-2007 sklidil negativní reakce především kvůli toxickým materiálům, které používal ve svých počítačích i prvním iPhonu. Změny však nastaly kolem roku 2010 a především po nástupu Tima Cooka do čela společnosti. Ten začal stále častěji mluvit o zodpovědnosti za životní prostředí, která se k dominantní pozici Applu váže.

Za jeden z výsledků můžeme považovat pondělní prezentaci, na níž dostala ekologie značnou porci času. Za Apple hovořila Lisa Jacksonová, viceprezidentka pro životní prostředí, která přišla do Applu v roce 2013 z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Tedy z agentury, která byla jedním z největších kritiků Applu v minulých letech. A kam se tedy Apple od roku 2010 posunul?

Stoprocentně zelený

Apple se v roce 2012 zavázal, že bude pro napájení kompletní infrastruktury továren, kanceláří i Apple Storů používat pouze energii z obnovitelných zdrojů. Aktuálně se mu daří zelenou energií zásobovat 93 % infrastruktury, přičemž ve Spojených státech, Číně, ale i v Česku nebo dalších dvaceti zemích světa je to sto procent.

Vsází především na solární energii, takže v Číně vybudoval obří solární farmu, která má výkon 40 megawattů, čímž převyšuje spotřebu v čínských kancelářích i obchodech Applu. Aktuálně začíná společnost budovat další solární elektrárny na třech místech v Číně, které by měly po dokončení produkovat 200 MW.

Klepněte pro větší obrázek
Solární farma v Číně, kterou postavil Apple minulý rok, následovat však budou mnohem větší

Tím se dostáváme k nejpalčivějšímu tématu dodavatelů Applu, mezi nimiž dominuje především gigantický Foxconn produkující především iPhony. I když totiž bude běžet kompletní infrastruktura Applu na zelenou energii, výroba samotných zařízení svoji spotřebou několikanásobně překoná spotřebu celé společnosti. O to se má postarat obří projekt, který v roce 2018 odstartuje Apple společně s Foxconnem v provincii Che-nan. Cílem má být solární produkce čtyř set megawattů energie – víc než vyžaduje kompletní výroba telefonů iPhone v továrnách Foxconnu. Jen pro srovnání – celkový výkon fotovoltaických elektráren v Česku je asi 2 126 MW.

Zelený Intel i Microsoft

Technologické společnosti patří bez debat k největším spotřebitelům elektrické energie. Proto je bezpodmínečně nutný zodpovědný přístup, který sníží dopady na životní prostředí, za nimiž stojí neekologická výroba energie. Agentura pro ochranu životního prostředí z toho důvodu uvádí seznam společností s největší spotřebou zelené energie ve Spojených státech a také podíl jejího využití.

Není velkým překvapením, že se v první desítce nachází hned pět technologických společností, kterým vévodí Intel s roční spotřebou 3 107 megawatthodin. Ta pochází kompletně z fotovoltaických a větrných elektráren. Fungování čistě na zelenou energii dále deklaruje Microsoft a Apple. Jak si vedou další technologické společnosti ve Spojených státech, si můžete prohlédnout na následujícím grafu.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl energie z obnovitelných zdrojů u jednotlivých technologických firem v USA (zdroj: EPA)

Google především pro napájení datových center využívá asi 34 % energie z obnovitelných zdrojů s tím, že by do roka 2025 chtěl toto číslo ztrojnásobit. Gigant z Mountain View se však na zelenou energii zaměřuje především z širšího hlediska – každoročně investuje desítky milionů dolarů do elektráren soukromých firem – z největší části solárních a větrných a doposud do tohoto odvětví vložil téměř 2,5 miliardy dolarů. Výkon jím financovaných elektráren dosahuje 2,9 GW, který se stará o napájení stovek tisíc domácností.

Klepněte pro větší obrázek
Ivanpah Solar Electric - solární elektrárna, do níž investoval Google 168 milionů dolarů (zdroj: Ibtimes.com)

U Amazonu tvoří největší část spotřeby datová centra – čtvrtina z nich je přitom napájena z obnovitelných zdrojů energie. Do konce roku 2016 by to mělo být celých 40 %. Podobný rozvoj plánuje i Facebook, který uvádí, že chce mít do konce roku 2018 polovinu veškeré spotřebované energie ze zelených zdrojů.

Další z technologických gigantů – Microsoft, těží především z hotových projektů, které postupně skoupil. V roce 2013 to byla farma větrných elektráren s celkovým výkonem 110 MW, a o rok později větrné elektrárny s výkonem 175 MW, které napájí datové centrum v Chicagu společně se 70 tisíci domácností.

Recyklujte nejen iPhony

Další část pondělní prezentace patřila recyklaci použitých zařízení, jejichž počet bude vzhledem k miliardě aktivních zařízení Applu rovněž obrovský. Není proto divu, že se z ekologického i ekonomického důvodu Apple pouští do projektů jako je aktuální Renew. V rámci něj je možné do Apple Storu přinést použité zařízení (iPhony, Macy, ale i třeba PC) a obdržet za něj odměnu v podobě kreditu na Apple Store – v některých případech to mohou být i tisíce dolarů. Za ty může být zakoupeno nové zboží – ať už Applu nebo partnerských značek v rámci Apple Storů.

Funkční stroje mohou skončit jako tzv. refurbished, které jsou i v rámci oficiálních obchodů prodávány jako repasované. A pokud se bude jednat o nefunkční zařízení, bude recyklováno tak, aby mohla být co největší část materiálů znovu použitá třeba k výrobě nové elekroniky nebo solárních panelů.

A v této souvislosti si Apple připravil zajímavé video, na němž ukazuje robota s označením LIAM. Ten se postará o superrychlou demontáž iPhonů 6S a oddělení zpracovatelných částí. LIAM má 29 robotických paží a za hodinu dokáže zpracovat 350 telefonů

Aktuálně provozuje Apple první jednotku v Kalifornii, postupně by se však taková zařízení měla dostat například i do Francie a především  pro další zařízení než je nejnovější iPhone.

Nevděčná ekologie

V roce 2014 se investoři postavili proti šéfovi Applu, který oznámil další investice v oblasti ekologie, a žádali po vedení společnosti jejich snížení. Na výtky akcionářů odpověděl Tim Cook jednoznačně: „Pokud ode mě očekáváte pouze rozhodnutí zvyšující vaše zisky, zbavte se akcií Applu.“ Ty potom mimochodem opravdu o několik procent klesly.

Z tohoto a podobných kroků je patrné, že osobnosti ve vedení obřích technologických společností nejsou pouhými byznysmeny a plně si uvědomují zodpovědnost za stav životního prostředí, které svými aktivitami reálně mění. Projekty Applu, Googlu, Microsoftu, ale třeba i Cisca nejsou pouhými mediálními pózami, které by ostatně příliš nefungovaly – ekologie zdaleka nepatří k mainstreamovým tématům.

Klepněte pro větší obrázek
Apple si minulý rok pořídil 36 000 akrů lesa. Z rychle rostoucích stromů bude vyrábět balení pro produkty

Pod hlavičkou nejznámějších společností tedy nevznikají jen zmíněné solární či větrné farmy, ale třeba i hektary lesa rychle rostoucích dřevin k výrobě papíru pro balení produktů nebo vodní mikroelektrárny. Technologické firmy, které patří k nejprogresivnějším, by těmito projekty měly jednoznačně vytyčit cestu, kterou se bude ubírat průmysl nejen v tomto odvětví a nejen v naší západní civilizaci.

Jakkoliv jsou totiž tyto aktivity chvályhodnými, za továrnu světa se nepovažují ani Spojené státy, ani Evropa, ale rozvojový svět na východě. Právě tam by tedy měla směřovat další vlna ekologických aktivit. Apple s nimi již začal.

Témata článku: Byznys, Apple, Tim Cook, Ekologie, Apple Iphone, Farm, Apple Store, Apple.com, Solar, Obnovitelné zdroje, Obnovitelné zdroje energie, Zdroje energie, Obnovitelný zdroj, Obří zařízení, Recycling

44 komentářů

Nejnovější komentáře

 • dpcstb 27. 3. 2016 14:49:26
  a decke otroctvo v jeho fabrikach mu nevadi?
 • Jozef Kostelanský 25. 3. 2016 15:55:57
  Zaujímavý je prístup diskutérov. Ekológia je na houno, je drahá a nič...
 • XR02 25. 3. 2016 12:00:46
  Strategie Applu dává smysl. Kdo dnes ještě věří ekologické propagandě,...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 27

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky