Apple | macOS | App Store

Apple Catalyst slaví první velký úspěch. Gameloft s ním úspěšně portoval hru Asphalt 9 z iOS na macOS

Oblíbenou závodní hru Asphalt 9: Legends od studia Gameloft si nově mohou zahrát i uživatelé macOS. Přítomnost hry v macOS AppStore však pro Apple znamená mnohem více. Jde totiž o jeden z prvních velkých titulů, který byl na počítačovou platformu úspěšně portován z iOS v rámci projektu Catalyst.

Když Apple červnu 2019 zpřístupnil Catalyst vývojářům, slíbil uživatelům, že se s příchodem macOS 10.15 Catalina mohou těšit na oblíbené tituly z iOS v čele právě s oblíbenou hrou Asphalt 9. Díky poskytnutým nástrojům má být port takových aplikací snadný, a to díky sdílenému základu aplikace. Zjednodušeně řečeno stačí aplikaci jen doladit a přizpůsobit pro macOS ovládaného myší a klávesnicí. Apple dokonce mluvil o vizi, kdy bude moci jeden vývojářský tým vytvářet naráz jednu aplikaci pro iOS (respektive iPadOS) a macOS zároveň.

Jak se ale ukazuje, port iOS aplikace na Mac není tak jednoduchý. Hra měla původně vyjít již na podzim s příchodem macOS 10.15 Catalina. Místo toho ale byl titul z webu Applu propagující Catalyst z neznámých důvodů vyškrtnut a vydání bylo odloženo na neurčito. Místo něj se uživatelé dočkali jen hrstky jednoduchých aplikací s nepříliš dobře portovaným uživatelským rozhraním.

Pomalu se ale blýská na lepší časy. Nejdříve se díky Catalyst na macOS vrátila aplikace Twiter a nyní se na Mac AppStore nečekaně objevil právě i očekávaný Asphalt 9. Aplikace je totožná jako na iPadu, což ukazuje i možnost pouštět ji v malém okně s případnou možností roztěžení na celou obrazovku, navíc se nijak neseká a přizpůsobení na klávesnici a myš funguje na jedničku. Profil ve hře je navíc možné díky Sign-In with Apple propojit s účtem na iPadu/iPhonu, ač právě tato funkce je podle některých uživatelů nejvíce problémová.

Uvidíme, jak si portovaná hra povede u uživatelů a zda její případný úspěch na Macu motivuje další vývojáře k portu dalších titulů. Na druhou stranu značné zpoždění Asphalt 9 může ukazovat, že port nemusí být ani zdaleka tak snadný, jak Apple sliboval.

Diskuze (6) Další článek: Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Témata článku: Software, Apple, iPhone, iOS, macOS, Hry, Klávesnice, iPad, App Store, Mac AppStore, Porto, Uživatelé, Mac, Twitter, Gameloft, Port, Catalina, #PORTO, Velký úspěch, Aplikace, IOS Aplikace, Catalyst, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru