Apple | Thunderbolt | USB-C

Apple bude podporovat Thundebolt i u Maců s vlastními čipy Arm

Apple bude podporovat Thundebolt i u Maců s vlastními čipy Arm

Rozhraní Thunderbolt bylo vyvinuté díky spolupráci Intelu a Applu a první generace byla představená už v roce 2011. Nyní už se na trh chystá dokonce Thunderbolt 4, který bude podporovat i USB4 a další novinky. Maximální rychlost ale zůstane stejná jako u Thunderboltu 3 – 40 Gb/s.

Vzhledem k tomu, že řadiče zajišťuje Intel, objevily se spekulace o tom, že možná Apple postupně ukončí podporu pro Thunderbolt kvůli tomu, že přechází na vlastní čipy Arm.

Apple ale oficiálně oznámil, že vzhledem ke společnému vývoji tohoto rozhraní, které je už dokonce možné používat i bez licenčních poplatků, bude pokračovat v jeho podpoře a rozvoji i u budoucích Maců s vlastními čipy Arm („Apple Silicon“).

Klepněte pro větší obrázek

Současný vývojářský kit Mac mini s čipem Apple A12Z má sice USB-C, ale bez podpory Thunderboltu. Jde tak spíše jen o prioritu a implementaci řešení lze očekávat až ve finálních zařízeních, kterých se dočkáme na podzim.

Nová generace Thunderboltu 4 přinese podporu připojení až dvou displejů s rozlišením 4K nebo jednoho s rozlišením 8K v rámci jednoho čipu. Datový přenos přes PCI Express bude možný s rychlostí až 32 Gb/s a dokovací adaptéry budou moci mít až 4 porty. Samozřejmostí je oprava spousty technologických i bezpečnostních chyb.

Diskuze (19) Další článek: Dokážete vyhloubit tunel rychleji než šnek? Boring Company vyhlásila zábavnou soutěž

Témata článku: Technologie, Apple, Hardware, Intel, MacBook, ARM, iMac, Thunderbolt, USB-C, Bude, Rozhraní, PCI Express, Mac, Čip, Podpora, Rozlišení, Apple SiliconJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vodafone láká na kombinaci služeb, neomezená mobilní data můžete mít za 500 Kč
Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyVodafone
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft