Apple | Wi-Fi

Apple bude chránit před sledováním. Pro každou Wi-Fi síť vygeneruje jinou MAC adresu

Zdroj: Honor
Apple bude chránit před sledováním. Pro každou Wi-Fi síť vygeneruje jinou MAC adresu | Zdroj: Honor

Jednou z méně viditelných novinek nadcházejících verzí operačních systémů od Applu budou „soukromé Wi-Fi adresy“. Cupertinská společnost chce zabránit, aby se zařízení napříč sítěmi dala sledovat, proto jim pro každou síť poskytne jinou MAC (Media Access Control) adresu.

Pokud zařízení používá ve všech sítích stále stejnou MAC adresu, může provozovatel sítě nebo jakýkoli pozorovatel snadno spojit tuto adresu s aktivitou zařízení v síti a s polohou v průběhu času. To umožňuje určitý druh sledování nebo profilování uživatelů a platí to pro všechna zařízení ve všech Wi-Fi sítích,“ uvádí Apple v nápovědě.

Nová ochrana bude dostupná v iOS 14, iPadOS 14 a watchOS 7, prozatím ale nikoliv v macOS Big Sur. Na druhou stranu, v mobilních systémech dosud nebylo možné MAC adresu vůbec měnit, protože uživatelé nemají root přístup. Na Macích je ruční změna možná.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení privátní adresy v iOS 14 a iPadOS 14

Podle všeho to vypadá, že Apple nechá náhodné generování adres standardně aktivní, uživatelé ale budou moci funkci zpětně vypnout v nastavení jednotlivých sítí. Význam to bude mít tam, kde je připojení podmíněno MAC filtrem nebo kde se unikátní adresy využívají pro zajištění rodičovské kontroly. Po instalaci iOS 14 apod. by se totiž muselo síťové nastavení adaptovat na nově vygenerované adresy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení privátní adresy ve watchOS 7

Apple navíc dle historie úprav nápovědy funkci během betatestování změnil. Původně totiž chtěl MAC adresy periodicky měnit na všech sítích, takže s každým připojením by iPhony, iPady a Watch získaly nový identifikátor. To by síťovým administrátorům skutečně zamotalo hlavu. Nově budou MAC adresy unikátní jen pro jednotlivé sítě, ale průběžně se už měnit nebudou. Při příštím připojení ke stejné Wi-Fi adresa zůstane.

Konkurenční systémy již „MAC Randomization“ také používají. Google jej ve výchozím nastavení nasadil v Androidu 10, ve Windows 10 je tato funkce dostupná již od vydání (avšak standardně je vypnutá).

via Jiří Brejcha

Diskuze (39) Další článek: Jak vybuchla nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Témata článku: Apple, iPhone, iOS, Wi-Fi, iPad, Sledování, Watch, Nastavení, Mac, Wi-fi síť, Adresa, Připojení, Media Access Control, Zařízení


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně