Apple | Wi-Fi

Apple bude chránit před sledováním. Pro každou Wi-Fi síť vygeneruje jinou MAC adresu

Zdroj: Honor
Apple bude chránit před sledováním. Pro každou Wi-Fi síť vygeneruje jinou MAC adresu | Zdroj: Honor

Jednou z méně viditelných novinek nadcházejících verzí operačních systémů od Applu budou „soukromé Wi-Fi adresy“. Cupertinská společnost chce zabránit, aby se zařízení napříč sítěmi dala sledovat, proto jim pro každou síť poskytne jinou MAC (Media Access Control) adresu.

Pokud zařízení používá ve všech sítích stále stejnou MAC adresu, může provozovatel sítě nebo jakýkoli pozorovatel snadno spojit tuto adresu s aktivitou zařízení v síti a s polohou v průběhu času. To umožňuje určitý druh sledování nebo profilování uživatelů a platí to pro všechna zařízení ve všech Wi-Fi sítích,“ uvádí Apple v nápovědě.

Nová ochrana bude dostupná v iOS 14, iPadOS 14 a watchOS 7, prozatím ale nikoliv v macOS Big Sur. Na druhou stranu, v mobilních systémech dosud nebylo možné MAC adresu vůbec měnit, protože uživatelé nemají root přístup. Na Macích je ruční změna možná.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení privátní adresy v iOS 14 a iPadOS 14

Podle všeho to vypadá, že Apple nechá náhodné generování adres standardně aktivní, uživatelé ale budou moci funkci zpětně vypnout v nastavení jednotlivých sítí. Význam to bude mít tam, kde je připojení podmíněno MAC filtrem nebo kde se unikátní adresy využívají pro zajištění rodičovské kontroly. Po instalaci iOS 14 apod. by se totiž muselo síťové nastavení adaptovat na nově vygenerované adresy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení privátní adresy ve watchOS 7

Apple navíc dle historie úprav nápovědy funkci během betatestování změnil. Původně totiž chtěl MAC adresy periodicky měnit na všech sítích, takže s každým připojením by iPhony, iPady a Watch získaly nový identifikátor. To by síťovým administrátorům skutečně zamotalo hlavu. Nově budou MAC adresy unikátní jen pro jednotlivé sítě, ale průběžně se už měnit nebudou. Při příštím připojení ke stejné Wi-Fi adresa zůstane.

Konkurenční systémy již „MAC Randomization“ také používají. Google jej ve výchozím nastavení nasadil v Androidu 10, ve Windows 10 je tato funkce dostupná již od vydání (avšak standardně je vypnutá).

via Jiří Brejcha

Diskuze (39) Další článek: WHO varuje před ohniskem eboly v Kongu. Během pěti týdnů vzrostl počet nakažených na stovku

Témata článku: Apple, iOS, iPhone, Wi-Fi, iPad, Sledování, Nastavení, Mac, Bude, Zařízení, Wi-fi síť, Adresa, Watch, Připojení, SLE, Průběh času, Media Access ControlOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

** Z 10nm výroby se rázem stal „Intel 7“, ze 7nm bude „Intel 5“ ** Reaguje na konkurenci s méně konzervativním značením procesů ** Jak budou vypadat čipy budoucnosti?

Lukáš Václavík
ArchitekturaTranzistoryIntel
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft