Apple | iPhone | Soudy

Apple bez vědomí zákazníků zpomaloval starší iPhony, teď zaplatí až půl miliardy dolarů

Apple předběžně souhlasí se zaplacením mimosoudního vyrovnání ve výši až 500 milionů dolarů (téměř 11,5 miliardy korun) v rámci soudního sporu, týkajícího se zpomalování starších telefonů iPhone. Firma byla viněna z toho, že tak činila bez vědomí zákazníků, když uvedla na trh nové modely, aby přiměla majitele k výměně telefonu nebo baterie, uvádí agentura Reuters.

Návrh na předběžné opatření byl zveřejněn v pátek večer a musí být ještě schválen soudcem Davidem Davilou. Apple má zaplatit spotřebitelům kolem 25 dolarů za každý telefon, přičemž částka se může zvýšit nebo snížit v závislosti na počtu vznesených požadavků. Minimální celková vyplacená suma má přitom činit 310 milionů dolarů (cca 7 miliard korun).

Zpomalení iPhonů

Soudní proces se táhne od roku 2017, kdy Apple přiznal, že úmyslně zpomalil starší iPhony se stárnoucí baterií, aby zabránil jejich samovolnému vypínání. Samo o sobě to byl patrně dobře míněný krok – největší problém byl v tom, že firma o něm nijak neinformovala své zákazníky. Apple se poté omluvil a snížil cenu náhradní baterie ze 79 na 29 dolarů, čehož využilo přibližně 11 milionů majitelů iPhonů, kteří si nechali akumulátor vyměnit.

Apple odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání, nicméně rozhodl se celý případ urovnat, aby se vyhnul potížím a nákladům na další soudní spory. Spotřebitelé tvrdili, že se po instalaci oficiální softwarové aktualizace zhoršil výkon jejich telefonů. Jsou přesvědčeni, že byli uvedeni v omyl, když uvěřili, že zařízení jsou na konci své životnosti a vyžadují výměnu nebo novou baterii.

Apple připisoval problémy především změnám teploty, náročnému používání a dalším faktorům. Na svou obranu uvedl, že jeho inženýři rychle a úspěšně pracovali na vyřešení situace. Analytici někdy označují zpomalení iPhonů jako „throttling“ – vkládání prázdných cyklů během činnosti procesoru, jehož cílem je snížení jeho teploty nebo spotřeby.

Je vyrovnání spravedlivé?

Finanční vypořádání se týká amerických majitelů iPhonů 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus nebo SE, s operačním systémem iOS 10.2.1 nebo novějším. Vztahuje se také na americké majitele iPhonů 7 a 7 Plus, které před 21. prosincem 2017 fungovaly s iOS 11.2 nebo novějším.

Obhájci spotřebitelů označili vypořádání za „spravedlivé, rozumné a přiměřené“. Platbu ve výši 25 dolarů za telefon vnímají jako odpovídající s tím, že za maximum považují částku 46 dolarů za kus. Na své si samozřejmě přijdou i právníci, kteří požadují zaplacení poplatků ve výši až 93 milionů dolarů a dalších 1,5 milionů dolarů na náklady.

Na dotazy několika zahraničních médií, týkající se mimosoudního urovnání sporu, Apple odpověděl: „Naším cílem vždy bylo vytvářet bezpečné produkty, které naši klienti oceňují, a důležitou součástí toho je zajistit, aby iPhone vydržel co nejdéle.“

Diskuze (29) Další článek: Další velká IT akce padla: Kvůli koronaviru nebude tradiční Google I/O 2020

Témata článku: Akumulátory, Apple, iPhone, iOS, USA, Baterie, Soudy, Vědomí, Vyrovnání, Spotřebitel, LAW, Dolar, Milión dolarů, Reuters, Telefon, Americký majitel, Zak, Zákazníci


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu