Apple | Počítače | iMac

Apple aktualizoval iMac a iMac Pro. Mají nové procesory, SSD a další hardwarová vylepšení

  • Apple aktualizoval řady počítačů iMac a iMac Pro
  • Hlavní novinkou jsou procesory Intel Core 10. generace Core
  • Apple posunul maximální kapacity pamětí a úložiště

Apple tentokrát načekal na podzimní představení novinek a „potají“ aktualizoval 27" iMac a iMac Pro s novými hardwarovými komponenty, které zvyšují výkon, ale i možnosti těchto počítačů v monitoru.

Spousta vylepšení u 27palcového iMacu

Pokud jde o zlepšení výkonu 27palcového iMacu s 5K displejem, jde o upgrade z pohledu procesoru i grafické karty. Nová generace už používá procesory Intel Core 10. generace, které jsou k dispozici až v 10jádrovém provedení se základní frekvencí 3,6 GHz a turbem až do 5 GHz. Apple tvrdí, že je výkon oproti minulé generaci vyšší až o 65 %, což dává smysl – devátá generace měla maximálně 8 jader.

Až o 55 % je výkonnější i nová generace grafických karet řady AMD Radeon Pro 5000, přičemž v nabídce je i varianta AMD Radeon Pro 5700 XT s 16 GB paměti GDDR6.

Apple zvýšil i maximum pro operační paměť DDR4, které je místo dřívějších 64 GB už 128 GB, tedy pokud si připlatíte. Základní konfigurace je stále pouze s 8 GB paměti. Opravdu výrazně se ale zvětšily možnosti příplatku u SSD. Zatímco dříve bylo možné zvolit maximálně 2 TB, nyní už je ve volbách až 8 TB. Základní konfigurace má 256GB SSD.

Změny nastaly i u 5K displeje, u kterého je možná volba skla s nanotexturou, která poskytuje nižší odrazivost světla. Displej zároveň podporuje technologii True-Tone pro vyrovnání bílé dle okolního světla pro realistické zobrazování.

Nad displejem se nachází webkamera FaceTime, který má zvýšené rozlišení Full HD. Apple dlouho využíval kamery pouze s rozlišením 720p.

Čip Apple T2 se stará jak o zabezpečení a šifrování SSD a kontrolu při bootování, tak optimalizaci zvuku. S tím souvisí také integrace kvalitnějších „studiových“ mikrofonů, které Apple začal poprvé dodávat s novým 16palcovým MacBookem Pro.

Nejlevnější varianta 27palcového iMacu s 6jádrovým procesorem vyjde na 55 tisíc korun, maximální varianta v maximální výbavě stojí 265 tisíc korun.

iMac Pro má v základu 10jádro

V případě iMacu Pro došlo jen k minimálně změně. Základní konfigurace má totiž nyní 10jádrový procesor Intel Xeon W se základní frekvencí 3 GHz a turbem až do 4,5 GHz, který byl dříve za příplatek. Cena za tento nejnižší model je 140 tisíc korun. Za příplatek je stále možné mít 14jádrový a 18jádrový procesor.

Zajímavostí je, že Apple u iMacu Pro nenabízí některá vylepšení, která jsou nově u zmíněné 27palcového iMacu. Jedná se například o nanotexturový povrch displeje nebo třeba 8 TB úložiště. Proč tomu tak je, není jasné, ale nejspíše se aktualizace dočkáme později.

Diskuze (56) Další článek: Dusičnan amonný: Co byste měli vědět o chemické sloučenině, která vybuchla v Bejrútu?

Témata článku: Hardware, Apple, Počítače, Intel, AMD, Grafické karty, Procesory, Čipy, SSD, iMac, MacBook, Počítač, Volby, Vylepšení, Procesor, Core, Grafická karta, Xeon W, Full HD, Facetime

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5