Koronavirus | Android | iPhone | Mobilní telefon

Apple a Google společně vyvinou globální chytrou karanténu. Bude součástí jak iOS, tak Androidu

Apple a Google společně vyvinou globální chytrou karanténu. Bude součástí jak iOS, tak Androidu

Vývojáři v Česku i ve zbytku světa narychlo vyvíjejí nejrůznější formy chytré karantény. Nyní se přidávají také klíčové firmy Apple a Google a mohly by jim to velmi usnadnit. Obě společnosti totiž uzavřely partnerství a společně vyvíjejí technologii chytré karantény, která poběží jak na Androidu, tak na iPhonu.

Základem bude Bluetooth Low Energy a vysílání drobných a v čase se měnících identifikátorů, které budou moci zachytit ostatní telefony v nejbližším okolí. Díky tomu, že se bude identifikátor v čase měnit, nehrozí sledování polohy majitele telefonu.

Pokud pak u majitele jednoho z telefonů propukne během 14 dnů COVID-19, použije aplikaci vlastní národní autority (aplikace ministerstva zdravotnictví, hygienické stanice atp.) a odešle na server historii svých vlastních identifikátorů, které jeho telefon v posledních 14 dnech odesílal do okolí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Princip technologie chytré karantény na základě BLE od Googlu a Applu. Bude ji nativně podporovat iPhone i telefony s Androidem.

Telefony ostatních, kteří zatím netuší, že byli v kontaktu s rizikovou osobou, si budou průběžně stahovat z centrální databáze identifikátory všech, kteří byli pozitivně testovaní a nacházeli se v daném regionu. 

Pokud se mezi staženými identifikátory objeví některý z těch, které mobil další osoby zachytil během posledních dvou týdnů, aplikace národní autority, která jako jediná bude mít k technologii přístup, doporučí, jak se má osoba chovat, jestli má případně kontaktovat lékaře atp.

První podoba v květnu, kompletní ekosystém později

Google a Apple nabídnou podporu na úrovní operačního systému, zajistí bezpečnost, anonymitu dat a samotné aplikační rozhraní pro vývojáře zmíněných autorizovaných zdravotnických aplikací. Jelikož jde o čas, první jednodušší verze technologie bude k dispozici na obou platformách už v květnu, v horizontu měsíců se pak očekává kompletní podpora na úrovni OS.

Spolupráce obou (konkurujících si) firem a jejich inženýrů by měla také zajistit, aby se v citlivé technologii neobjevily zranitelnosti nebo potenciální zadní vrátka do systému pro státní agentury, hackery aj.

Zároveň je třeba zajistit, aby se jednalo o volitelnou funkci, kterou je možná vypnout, stejně jako dnes můžete vypnout datové přenosy, GPS, Bluetooth, vytáhnout z mobilu SIM/deaktivovat eSIM apod. 

Samotní tvůrci klíčových mobilních platforem jsou dnes jediní, kdo dokáže proměnit chytrou karanténu ve vestavěnou technologii přímo v operačním systému:

Nová funkce telefonu bude vyžadovat aktualizaci jeho OS, což nebude problém na Apple iOS, ovšem jinak tomu bude v pestrobarevném ekosystému fragmentovaného Androidu – zejména v jeho starších verzích, které jsou bohužel stále hojně rozšířené. Aby to tedy celé fungovalo v co nejširším měřítku, Google bude potřebovat podporu koncových výrobců telefonů.

I z tohoto ohledu se jedná o systém, který bude plně funkční dost možná až u příštích lokálních epidemií a globálních pandemií. V každém případě, zrodí se technologie chytré karantény integrovaná přímo do telefonu podobným způsobem, jako dnes každý mobil umí posílat SMS.

Diskuze (35) Další článek: Facebook přichází s tichým režimem – umožní vám odpočinout si od otravných notifikací

Témata článku: Technologie, Koronavirus, Google, Apple, COVID-19, Android, iOS, Mobilní aplikace, iPhone, Mobility, Mobilní telefon, Karanténa, SMS, Identifikátor, Aplikace, Apple iOS, Bluetooth Low Energy, Česká republika, Telefon


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize