Windows 11 | Windows Insider | Microsoft Store

Aplikace z Androidu běží ve Windows 11 verze 21H2. Co dalšího prozradil začátek testování?

foto: Microsoft
Aplikace z Androidu běží ve Windows 11 verze 21H2. Co dalšího prozradil začátek testování? | foto: Microsoft

Když Microsoft v červnu představil Windows 11, lákal na možnost provozovat v novém operačním systému aplikace určené pro Android. Instalovat bychom je měli buď z běžného distribučního souboru, nebo z Amazon Appstoru, který bude k dispozici v Microsoft Storu. Firma neurčitě hovořila o uvedení v pozdější fázi roku. Že plán nevyjde, přiznala koncem srpna.

Jako první si aplikace z Androidu vyzkouší ti, kteří se přihlásili do programu Windows Insider. Testování bylo konečně zahájeno, jenže ne pro všechny. Zatím se omezuje na kanál Beta a především pouze na USA. Aspoň jsme si ujasnili pár věcí. Ačkoli se Microsoft opírá o technologii Intel Bridge, aplikace z Androidu lze kromě Intelu provozovat na kompatibilních strojích s procesory od AMD nebo Qualcommu.

Potvrdilo se, že počítač musí disponovat aspoň 8 GB operační paměti. Neobejdete se ani bez SSD. (Jedenáctky vyžadují aspoň 4 GB paměti a jakékoli 64GB úložiště.) Je ovšem možné, že časem dojde k úpravě těchto specifikací v závislosti na tom, jak Microsoft vyhodnotí výkon na široké škále zařízení zapojených do programu Insider. Prozatím také platí, že aplikaci z Appstoru nestáhnete, pokud se nepřihlásíte k účtu Amazon.

Klepněte pro větší obrázekWindows 11 nabídne aplikace z Androidu – prostřednictvím Amazon Appstoru

Jako nativní aplikace

S aplikacemi z Androidu se pracuje stejně jako s běžnými programy pro Windows. Okna připnete podle některé z forem ke straně obrazovky, zástupce umístíte např. do nabídky Start a k ovládání kromě doteku využijete rovněž myš s klávesnicí. Aplikace rovněž podporují systémovou schránku nebo notifikace. Jednoduše řečeno, provoz by měl být bezproblémový.

Microsoft dokonce myslí na hendikepované a spolupracuje s Amazonem na tom, aby asistivní technologie ve Windows byly v co největší míře kompatibilní s aplikacemi z Androidu. První testovací vlna přináší k vyzkoušení pouze 50 vybraných kousků. Jedná se mj. o pár her, nástrojů na čtení nebo k výuce.

Klepněte pro větší obrázekMicrosoft se snaží, abyste v praxi rozdíl mezi nativními programy a aplikacemi z Androidu nepoznali

Možná nejzajímavější informaci jsem si nechal na závěr. Testování probíhá na verzi 21H2, která byla nabídnuta široké veřejnosti začátkem října. Zdá se tedy, že Microsoft nebude muset čekat na příští podzim na další hlavní vydání Windows 11 a aplikace z Androidu všem uživatelkám a uživatelům nabídne, až nastane správný čas.

Windows Subsystem for Android se totiž stáhne rovnou z Microsoft Storu. Záleží na tom, jestli bude vše odladěné dříve, než vyjde Windows 11 verze 22H2. (A zda Microsoftu takové rozhodnutí bude připadat strategické.) Může se i stát, že pro hladké používání bude nutné ještě upravit jádro Windows. To už se ale přeléváme do roviny spekulací. Nechme se překvapit.

Zdroje: Windows Experience Blog | Windows Insider Blog (1 | 2) | Feature-specific requirements for Windows 11

Diskuze (9) Další článek: Bitcoin na rekordní ceně. K novému ATH jej vyhnalo klíčové rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry

Témata článku: Windows, Microsoft, AMD, Intel, Android, USA, Amazon, Windows 11, Windows Insider, Qualcomm, Microsoft Store, SSD, Amazon AppStore, Windows Subsystem, Aplikace, Win + N, Windows Experience Blog, TES, Intel Bridge, Verze, Testování, Windows Insider Blog, Pevné disky SSD na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály