Rozšířená realita | HoloLens

Aplikace na HoloLens pomáhá zedníkům stavět komplexní cihlové zdi

Postavit klasickou rovnou zeď z cihel není nic moc náročného. Pokud však chce člověk ze stejného materiálu vytvořit komplexní zahnuté tvary, už to představuje složitý úkol vyžadující velkou míru plánování a koordinace. Je to časově náročné a drahé. Rozšířená realita ale může s tímto problémem pomoci.

Respektive může s tím pomoci aplikace Fologram pro HoloLens navržená přímo pro zedníky, kteří podobné komplexní cihlové zdi chtějí stavět. Je to přitom jednouché - Fologram pracuje s 3D modely navrženými v programu Rhino, které překládá do instrukcí, jak cihly pokládat.

Zatím poněkud drahé řešení

Stačí, aby si zedníci brýle nasadili a aplikace všechny potřebné instrukce ukáže. Mají před sebou doslova zobrazené obrazce, na které je třeba cihly pokládat, aby vznikla zamýšlená stavba. Senzory a kamery v HoloLens navíc celou dobu zaznamenávají úhly, v jakých byly cihly pokládány a podle toho upravují další řadu.

Pokusy zdokonalit stavební procesy pomocí technologií probíhají již dlouho, firmy ale často míří spíše směrem robotů. Fologram se ovšem domnívá, že stroje se nedokážou adaptovat na problémy, které se obvykle na stavbách vyskytnou. „Dokonce i nejdokonalejší algoritmy pro počítačové vidění nedokážou nahradit intuici a schopnosti zkušeného zedníka,“ vysvětluje firma. HoloLens vnímá jako něco, co jen zedníkům pomáhá, ne je zcela nahrazuje.

Na nějakou překotnou revoluci v zednictví to ale nevypadá. Microsoft svůj „náhlavní počítač“ HoloLens s projekcí rozšířené reality totiž prodává za 5000 dolarů, v přepočtu tedy cca 112 tisíc korun bez daně.

Diskuze (12) Další článek: Spát za volantem Tesly není dobrý nápad, přesto to s autopilotem někteří zkouší

Témata článku: Microsoft, Rozšířená realita, Brýle, HoloLens, Dolar, Cihla, Zeď, Komp, Zedník, Instrukce, Studies, Koordinace, Cihlová zeď, Aplikace


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu