Koronavirus | Čína | Mobilní aplikace

Aplikace Číňanům řekne, jestli mohli chytit koronavirus: Nápomocná vychytávka s děsivým pozadím

Foto: Pixabay.com
Aplikace Číňanům řekne, jestli mohli chytit koronavirus: Nápomocná vychytávka s děsivým pozadím | Foto: Pixabay.com

S více než 73 tisíci nakaženými a 1800 oběťmi představuje koronavirus Covid-19 stále větší hrozbu. Lidé, převážně na pevninské Číně, dělají vše proto, aby se možné chorobě vyvarovali. V zemi z toho důvodu vznikla aplikace, která má pomoci běžným občanům určit, zda přišli do kontaktu s někým zasaženým. Dokáže to pomocí monstrózního monitorovacího systému, který v Číně existuje. 

Princip aplikace, o které informovala televize BBC, je v jádru velmi jednoduchý. Jmenuje Close Contact (Blízký kontakt) a pro její použití je třeba absolvovat tři kroky - nahrát QR kód přes službu typu WeChat nebo Alipay, registrovat své telefonního číslo a vyplnit jméno a číslo občanského průkazu. Aplikace vám poté oznámí, zda jste se v poslední době ocitli v blízkosti někoho, kdo je nakažený nebo měl podezření na nákazu. Pokud ano, doporučí domácí karanténu.

Lidé mohou na jednom telefonu zkontrolovat až tři osoby, respektive registrovat tři občanské průkazy. U každého se dozví, zda jejich spolupracovníci, rodina, spolužáci nebo zdravotníci nejsou nakaženi. Aplikace se rovněž podívá na stav lidí, s kterými jste sdíleli cestu letadlem nebo vlakem, ale větší okruh nezasáhne. 

I když podobná aplikace může být skutečně nápomocná, především pro informovaní se o zdravotním stavu lidí v dopravních prostředcích, ukazuje, jak daleko Čína v monitorování svých občanů došla. Bez ohromného množství dat by podobná technologie nebyla možná. To přiznává i tisková agentura Xinhua - podle ní za aplikací stojí několik čínských vládních agentur ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a dopravy. Všechny státní instituce si data navzájem nasdílely. 

Tedy když si jako Číňan například koupíte jízdenku na vlak, je vztažena k vaší konkrétní osobě a občanskému průkazu neboli ID. Provozovatel tohoto vlaku ví, kdo všechno si jízdenky koupil. A když zná tato ID, odtud je malý krok k tomu podívat se, jestli nejsou jejich majitelé v databázi zdravotních úřadů vedeni jako nakažení, a tyto lidi pak mezi sebou spojit. Stejné je to u firem nebo třeba škol. 

Za normálních okolností by k těmto datům měly přístup jen úřady nebo policie. Close Contact to však umožňuje všem. Server Technologyreview spekuluje, že aplikace využívá i všudypřítomné systémy pro rozpoznávání obličejů, což by jí dávalo ještě větší moc. 

Z evropského hlediska, kde jsme zvyklí na GDPR, jde o narušení osobních práv ohromného rozsahu. Ale Čína je značně odlišný kraj, kterému jde aktuálně doslova o životy lidí. Do verdiktu o etičnosti aplikace se tak raději pouštět nebudeme. 

Diskuze (16) Další článek: Austrálie chce pomoct NASA s budováním základny u Měsíce. Otevřela nové robotické centrum

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Čína, Mobilní aplikace, Policie, Soukromí, Občanský průkaz, Číňan, Pozadí, Průkaz, Aplikace, BBC, Vychytávka, COVID, Alipay


Určitě si přečtěte

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor