Aplikace Androidu běží na Windows 8, diky Bluestacks

Emulovaný Android BlueStacks působí na nedotykovém počítači s Windows jako podivný experiment, tablet s Windows 8 ale dokáže rozšířit a nabídnout rychlé a funkční aplikace.

V říjnu před dvěma lety jsme poprvé psali o programu BlueStacks, což je vlastně emulátor aplikací z Androidu pro OS X a Windows. Když se vám na velkém monitoru poprvé spustí třeba emulovaní Angry Birds, možná se podivíte nad tím, co dnes všechno programátoři dokážou, ale to bude nejspíše asi všechno. Ostatně, proč bychom měli používat na klasickém počítači s klávesnicí a myší programy, které jsou upravené výhradně pro dotyky?

Aplikace Androidu výrazně rozšíří tablet s Windows 8

Jenže loni v říjnu uvedl Microsoft Windows 8 a na trhu se začaly objevovat první tablety, přičemž tu už máme i kousky, u kterých člověk neomdlévá při pohledu na ceník.

BlueStacks.png
Složka se zástupci aplikací z Androidu – můžete je spouštět rovnou z Windows

Windows 8 má jeden pochopitelný problém. Je to mladá platforma, její Store tedy neobsahuje příliš mnoho prémiových her a aplikací. Jsou tam, ale Microsoft si bude muset projít tím, čím dříve i ostatní. Než se Store skutečně nafoukne kvalitou, může to trvat klidně další rok. Na obhajobu Windows 8 je třeba konstatovat, že stejnou cestičku si musel prošlapat i Android – dobře si vzpomínám, že první opravdu slušné programy se na něm začaly objevovat až v průběhu roku 2010, tedy déle než rok poté, co se na trhu objevil první telefon G1.

BlueStacks.png
Samotná plocha Androidu BlueStacks s galerií nainstalovaných programů

Na tabletu s Windows 8 tedy najednou BlueStack roste na ceně, protože obsahuje hromadu časem ověřených kvalitních aplikací, které na Windows Storu buď zcela chybí, nebo je autoři nacenili na relativně vysokou sumu. Krásným příkladem je třeba nejnovější Angry Birds Star Wars. Na Androidu je hra zdarma, na Windows Storu stojí 100 korun.

Video: Android na tabletu s Windows 8

Jak ale na tabletu BlueStacks funguje? Nebude to trhané, pomalé a obecně nefunkční? Na to jsem se podíval v tomto videu.

BlueStacks je v nitru zcela běžný emulovaný Android 2.x. Pokud používáte SDK nástroje pro vývoj, spusťte si v příkazové řádce Windows adb devices a samozřejmě ho najdete a můžete s ním operovat i přes tento program. Vše je ale umně schované a každá nainstalovaná aplikace vytvoří svého zástupce ve složce na ploše. Program tedy budí zdání, že je opravdu napsaný pro Windows. Ve skutečnosti se ale po poklepání na ikonu jen aktivuje Android a v jeho okně spustí zvolená aplikace.

Mapy.cz BlueStacks.png Mapy.cz BlueStacks.png
Emulovaná aplikace může běžet v okně, nebo celoobrazovkovém režimu

BlueStacks nakonec obsahuje i androidí desktop, jen vypadá trošku jinak, než na který jste zvyklí z telefonu, Můžete odtud spravovat aplikace, instalovat je z několika zdrojů a to včetně Google Play.

BlueStacks Google maps.png BlueStacks.png
Bez problémů a rychlé běží Google Maps i mnohé aplikace, které pracují s kamerou

BlueStack se navenek podepisuje jako Samsung Galaxy Note, po připojení Play Storu do něj tedy můžete instalovat aplikace přímo z webu Googlu výběrem adekvátního zaregistrovaného zařízení. V tu chvíli nemusíte mít ani aktivní okno BlueStacku, poněvadž jádro Androidu běží skrytě na pozadí jako služba, kterou můžete ovládat přes zástupce v oznamovací oblasti Windows. Jakmile se tedy aplikace vzdáleně nainstaluje, vyskočí v pravém dolním rohu monitoru bublina, že je k dispozici nová aplikace a opět se vytvoří zástupce ve složce.

BlueStacks notifikace.png BlueStacks Play Store.png
Pokud má aplikace nějaké notifikace, postará se o ně bublina v oznamovací oblasti Windows 

BlueStack je stále ve fázi testování, podporuje celoobrazovkové rozhraní a poradí si s většinou aplikací. Problém budou dělat jen opravdu náročné programy psané pro konkrétní procesorové instrukce. Nespustíte tedy třeba Google Earth a nejnáročnější hry poběží jak na deset let starém počítači. Bez problému naopak fungují třeba nativní Google Maps, které jsou jinak na Windows 8 k dispozici pouze přes prohlížeč a další podobné programy.

Diskuze (64) Další článek: PixelTone: takto budeme ovládat Photoshop a další za pár let [video]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,