APC SurgeArrest E10-FR: do sítě vždy s ochranou

Vhodnou ochranou proti rušivým vlivům v elektrické síti může být například přepěťová ochrana od firmy APC SurgeArrest E10-FR, která poskytuje ochranu proti napěťovým rázům o síle až 315 joulů a potlačení EMI/RFI šumu v rozsahu od 100 kHz do 10 MHz maximálně 10 dB.
Tento článek vyšel v časopise Computer 9/01 dne 17. května 2001

Richard Sláma: Nebudeme-li se na věc dívat ze striktně ekologického hlediska, můžeme elektrickou energii, která právě opouští elektrárnu, označit za čistou. To znamená, že je prostá jakéhokoliv šumu, přepětí, rázů a jiných rušivých faktorů, které mohou ohrozit bezproblémovou činnost napájeného zařízení.

Jinak je tomu však s napětím, které k uživateli doputuje prostřednictvím rozvodné elektrické sítě. Právě v průběhu cesty rozvodnou sítí působí na přenášené napětí množství vlivů, které je mohou poměrně značně ovlivnit.

Čím se chránit

Vhodnou ochranou proti těmto rušivým vlivům může být například přepěťová ochrana od firmy APC SurgeArrest E10-FR, která poskytuje ochranu proti napěťovým rázům o síle až 315 joulů a potlačení EMI/RFI šumu v rozsahu od 100 kHz do 10 MHz maximálně 10 dB. Zařízení se skládá z hlavního panelu, který nabízí pět odrušených zásuvek, a přívodního kabelu, jímž se zařízení připojuje do elektrické sítě. Na horní straně hlavního panelu naleznete kromě zmíněných zásuvek ještě dva LED indikátory a hlavní vypínač, který můžete používat pro centrální vypnutí všech zásuvek. Pravá kontrolka svítí v případě, že je zařízení zapojeno do elektrické sítě, je zapnuto a do všech svých zásuvek dodává kontrolované napětí. Pokud přepěťová ochrana utrpí vysoký napěťový ráz, například po přímém úderu blesku, tato kontrolka zhasne, přístroj se odpojí a připojená zařízení jsou tak chráněna proti dalším případným nárazům.

Klepněte pro větší obrázek

Jestliže ochranu SurgeArrest E10-FR přetížíte připojením velkého počtu zařízení, vypne se pojistka, kterou naleznete na spodní straně zařízení, a zásuvky nebudou pod napětím. V takovém případě musíte některé ze zařízení odpojit, zapnout pojistku tak, že ji zatlačíte zpátky do původní polohy, a můžete SurgeArrest E10-FR znovu používat.

Ochrana proti dětem

Zasouvat kovové předměty do otvorů v elektrické zásuvce může napadnout snad jen malé dítě, a přesto (nebo spíš právě proto) jsou zásuvky SurgeArrest E10-FR proti tomuto nebezpečí chráněny mechanickou závěrkou otvorů v zásuvkách. Z tohoto důvodu budete pro připojení zástrčky potřebovat trochu větší sílu, ale za tu jistotu to stojí. Další užitečnou možností SurgeArrest E10-FR je možnost připevnění pomocí otvorů v zadní straně zařízení na zeď nebo na desku stolu, kde k ní budete mít vždy dobrý přístup.

Plusy a minusy

+ centrální vypínač
+ indikátor nesprávného zapojení
chybí český návod
přepěťová ochrana APC SurgeArrest E10-FR
Zdroj: Damello Czech, Hradec Králové
Telefon: (049) 55 13 808
Cena: 933 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Parametry: 5 zásuvek, odezva na změnu napětí 5ns, rozměry (v × š × h) 5,9 × 31,1 × 12,6 cm

Váš názor Další článek: Příští verze FireWire by měla být na optice rychlostí 3,2 Gb/s

Témata článku: Případný náraz, Elektrická síť, Rušivý vliv, Přepěťová ochrana, Hlavní panel, Čistá energie, APC, Přepěťové ochrany, Dobrý přístup, Joule, Zásuvka


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky