Apache zaostal v září za Microsoftem… nebo vlastně vůbec ne?

Lži, velké lži a statistika: co nám vyjde, když rozpitváme poslední průzkumy o používání webových serverů?
Krátký komentář k ostře sledovaným průzkumům organizace NetCraft, která je jakýmsi prestižním válečným reportérem ze souboje Apache-Microsoft. Měsíc září přinesl po řadě měsíců podstatnou změnu - Microsoft si připsal více nových webů než Apache, a jeho tržní podíl vzrostl za měsíc o dlouho nevídaného půl procenta (v minulém měsíci dokonce klesl). Statistika za září je následující:

Producent Počet serverů % trhu změna v % trhu
Apache 1756917 52.31 0.46
Microsoft 768368 22.88 0.56
Netscape 250088 7.45 -0.38

další mají podstatně méně a jsou zanedbatelní.

Podle tržního procenta se mohou příznivci Internet Information Serveru od Microsoftu veselit - firma po řadě měsíců prohlubování ztráty za Apache ji začíná zacelovat. Jenomže, čísla často lžou; podívejme se jinou tabulku:

Producent nových serverů
Apache 120243
Microsoft 63825
Netscape 2979

Apache Group si tedy připsala skoro dvojnásobný počet nových serverů než Microsoft, a její odstup v absolutním počtu instalací od pronásledovatelů se tedy zase zvýšil, a to ne zrovna o málo. Znamená to, že bude-li chtít Microsoft začít opravdu dotahovat, bude muset si na své konto začít připisovat větší počet nových serverů než Apache. Vada počtů první tabulky (která je převzatá od NetCraftu a kterou všichni s oblibou a bez dalšího zkoumání citují) je v tom, tržní procento je velice klamavé - firma, která je v čele, musí získat daleko více zákazníků než ta, která je na chvostu, aby byla byť jen na nule.

Přesto však je změna oproti srpnu v relativní prospěch Microsoftu citelná a na první pohled těžko odůvodnitelná: co způsobilo tyto změny, když nedošlo k vydání žádné podstatně nové verze software, která obvykle pohne trhem?

NetCraft totiž zkoumá v každém měsíci trošku jiné domény, tj. jiné trhy. Můžete namítnout, že jsou tím výsledky okamžitě neplatné, nicméně se jedná jen o statistickou chybu - NetCraft zkoumá vždy velké domény (com, uk) a pak pár menších, např. v jiných státech - za srpen jsme tam prošátráni i my, za září už ne. Podívejme se tedy, jak vypadá vývoj mezi červencem, srpnem a zářím v nejvýznamnější a nejvíce určující světové doméně, .com:

Producent za červenec za srpen za září rozdíl červenec-srpen rozdíl srpen-září
Apache 870220 965607 1013120 95387 47513
Microsoft 384506 415765 441576 31259 25811
Procento Apache/MS - - - 305,15% 184,08%

Skutečně vidíme, že i při zkoumání jediné (stejné) domény nastala mezi měsíci srpnem a září významná změna, hovořící v alespoň určitý a relativní úspěch Microsoftu. Samozřejmě se ale ihned nabízí otázka, zda jsou tato čísla věrohodná - což je možné, aby celkový počet nově implementovaných web serverů činil v jedné doméně za jeden měsíc 127000 a za druhý polovinu? NetCraft to dobře vysvětluje na této adrese: "vyvozovat z našich tabulek, kolik bylo prodaných licencí Netscape (nebo jiného serveru), je špatný nápad. Za prvé, je možné z jediné softwarové serverové licence provozovat větší množství webových serverů, a za druhé, mnoho serverů uvnitř organizací slouží vlastním firemním účelům a nemohou být tímto průzkumem zjištěny".

Váš názor Další článek: 44rychlostní CD-ROM - opravdu tolik potřebujete?

Témata článku: Microsoft, Apache, Jediný rozdíl, Producent, Tržní procento, Září


Určitě si přečtěte

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání