Apache dolů, IIS nahoru – oba skoro o pět procent za měsíc

Netcraft zveřejnil březnové výsledky svého neustálého průzkumu podílu webových serverů. Výrazný skok v poměrech serverů ale ukazuje i na stinné stránky tohoto průzkumu.
Netcraft monitoruje poměry jednotlivých webových serverů již sedm let. Od konce roku 1997 se jejich pořadí v podstatě nezměnilo, jen se upravují procentuální poměry na celkovém koláči. Apache nadále drží první příčku s výrazným náskokem před IIS od Microsoftu.

V březnu nicméně došlo ke značnému zakolísání, když Apache klesl o 4,67 % na 53,8 % a IIS Microsoftu vzrostl o 4,89 % na 34 %. Tato výrazná změna ale sama o sobě nevyjadřuje nějaký výraznější přechod z Apache na IIS, v podstatě za ní stojí přechod na řešení Microsoftu u dvou firem – register.com a Network Solutions. Tyto dvě firmy totiž registrují domény a současně je parkují. Spravují tedy spoustu zatím neaktivních domén, na kterých není žádná prezentace, jen oznámení, že tato doména je již registrována. Vzhledem k velkému počtu takto zaparkovaných domén se pochopitelně musela promítnout změna i v poměrech u serverových systémů.

Network Solution přesunulo své systémy na Windows řešení právě minulý měsíc. Bohužel se to neobešlo bez problémů. Network Solution toto parkování outsourcovalo na firmu Interland a krátce po přechodu byla spousta těchto domén hacknuta. Šlo jistě jen o zaparkované domény, přesto to příliš neprospělo image.

Register.com je dle tvrzení Netcraftu v polovině migrace. Na Windows je totiž zatím jen základní vstupní rozhraní, obsah stránek je nadále poskytován z Linuxu.

Netcraft nicméně ve svém průzkumu zohledňuje i aktivní a neaktivní servery, a tak je k dispozici i statistika očištěná od neaktivních serverů. Zde je poměr Apache : Microsoft výraznější – 64,4 % : 26,8 %. Nelze si ale nevšimnout, že počet aktivních serverů nadále klesá. Nejvíce ubylo Apachi, kterému klesl i celkový podíl o 0,8 procenta. Microsoftu také ubyly aktivní servery, tento pokles ale nebyl tak výrazný, proto celkový podíl na aktivních serverech vzrostl o 0,7 procent.

Kompletní průzkum spolu s grafy najdete na Netcraftu. I přes své zakolísání v minulém měsíci je však Apache nadále králem serverových systémů. Microsoft sice náskok neustále snižuje, při extrapolaci současných trendů však Apache zřejmě bude na prvním místě ještě aspoň další dva roky.

Diskuze (16) Další článek: Intel Pentium 4 2,4 GHz na trhu

Témata článku: Microsoft, Windows, Měsíc, APAC, Minulý měsíc, Network Solutions, Výrazná změna, IIS, Dol, SKO, Apache, Procentuální poměr


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní