Apacer USB storage aneb Skoncujte se ZIPy

V době rozvoje PC computingu byli někteří uživatelé a správci firemní výpočetní techniky mučívání zvlášť krutým způsobem - to tehdy, když byli nuceni k přenosu nebo archivování dat pomocí ZIP mechaniky připojitelné k paralelnímu portu počítače. Dnešní technologie však dřívější rafinované útrapy proměnila na dětskou hru - například změnila dřívější zákeřné tempo zápisu 64MB dat z 19 min na 2min, přičemž samotné zařízení dnes váží 17g a můžete je klidně použít jako přívěšek ke klíčům.
Apacer USB storage aneb Skoncujte se ZIPy

V době rozvoje PC computingu byli někteří uživatelé a správci firemní výpočetní techniky mučívání zvlášť krutým způsobem - to tehdy, když byli nuceni k přenosu nebo archivování dat pomocí ZIP mechaniky (od společnosti Iomega) připojitelné k paralelnímu portu počítače (ještě nyní se občas budím hrůzou).

 • Celá souprava paralelní ZIP mechaniky byla "překabelována" (vlastní mechanika se připojovala tuhým kabelem mezi port LPT a tiskárnu), obrovský zdroj zvedal hmotnost celého zařízení téměř na 2kg.
 • Instalace - zvláště pod Windows NT - byla zkouškou konfiguračního umu. Ten jste museli předvést v okamžiku, kdy se vám "posunul" disk D nahoru (a pochopitelně i všechny oddíly nad ním) a na jeho místo se umístila čerstvě nainstalovaná ZIP-ka.
 • Přenos dat mezi paralelní verzi ZIP mechaniky a diskem počítače byl opravdu ššššííííleně poooommalý. Kopírování např. 80MB dat trvalo i více než 25min.

Podtrženo sečteno - původní přenosné mechaniky ZIP se spíše hodily k občasnému a nouzovému přenosu dat, nežli k solidní práci (bohužel ani poslední přenosné ZIP-ky využívající USB se dodnes nezbavily externího napájecího zdroje - a tím i diskutované "závislosti na zásuvce").

Co však máte dělat když chcete:

 • přenášet mezi pracovišti více dat, než se vejde na obyčejnou disketu,
 • pohodlně přenášet i objemnější rozdělanou práci mezi práci a domovem,
 • mít svá data vždy s sebou - pokud možno v kapse u kalhot nebo v saku,
 • mít možnost chránit senzitivní data tak, že je prostě (a postaru) uzamknete - například do trezoru,
 • používat záznamové zařízení jež je odolné před magnetickými i elektrickými poli (a které bez ztráty dat přežije rentgen i skenování na letišti),
 • mít výměnnou záznamovou jednotku, kterou můžete za chodu libovolně odpojovat i připojovat,
 • požadujete, aby uložená data byla přístupná na většině PC bez speciálních hardwarových úprav a složité instalace,
 • či požadujete odolnost proti mechanickým rázům.

Poznámka: Shodou náhod jsme i my v redakci hledali zařízení, jež by umožnilo jednoduchý přenos dat "nad 1.4MB" (např. screenshotů obrazovek ve formátu BMP) z testovacích strojů (ty se stále přeinstalovávají a proto nebývají připojené k síti) do našeho redakčního "oběhu". Vše se vyřešilo v době, kdy jsme objevili možnosti zařízení, jež bychom mohli shrnout do skupiny "USB storage".

USB storage

Ideálními kandidáty na "přenosný osobní disk" jsou zařízení připojitelná pomocí sběrnice USB. Ta se po počátečním pomalém rozjezdu již jistě propracovala mezi standardní rozhraní PC (konektory USB jsou samozřejmostí nejen u stolních počítačů, ale i u notebooků, kde navíc vytlačují ostatní rozhraní), navíc sběrnice USB dovoluje detekci, připojení i odpojení zařízení "za chodu" atd.

Skutečně pevné disky... nerotují!

Musím se přiznat, že "nerotující - tedy skutečně pevné disky :-)" (solid state disk) založené na bázi paměti flash nejsou žádným výkřikem poslední módy - ve skutečnosti byla tato zařízení ve světe PC adaptována a vznikla rozšířením použití přenosných pamětí původně vyvíjených pro přehrávače mp3 či digitální fotoaparáty.

Paměti typu flash jsou elektronickými obvody, které nepotřebují k udržení informace žádný zdroj napětí (využívají tunelového jevu v polovodičích) - nehrozí tedy, že se flash paměť vymaže jen proto, že někde došla baterie. Zapsaná informace je v této paměti udržitelná 10 i více let, spotřeba obvodů flash "při práci" (tedy při čtení či zápisu) je nepatrná (zvláště ve srovnání s rotujícími disky), informaci ve flash paměti je možno smazat i více než 1 000 000 x. Pokud byste měli pochybnosti týkající se "trvanlivosti" uložených informací, stačí si uvědomit, že BIOSy základních desek i většiny grafických karet a také například firmware mechanik CD, DVD či CD-R bývá uložená právě v pamětech typu Flash EPROM.

Témata článku: Windows, USB, Random, Rotující disk, Flash disk, Připojení tiskárny k pc, USB Flash, Elektronický obvod, Uložená data, Swap, Trezory, Připojovací konektor, Drive, Úprava PC zdroje, Přenosné zařízení, Compact, Obrovský zdroj, Výkon, Palička, Trik, Přívěsek, Zip, Ovladač, Sto, Handy


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky