AOpen ESV188i – externí combo pro bohaté

Zlevňování komponent se bohužel obloukem vyhnulo externím vypalovačkám určeným k notebookům. Nicméně i přesto je nový model značky AOpen pro cestující uživatele zajímavý, protože kromě 16× zápisu zvládá i přehrávání DVD. Jak toto malé, skladné a přes FireWire se připojující „combo“ obstálo v testech se dočtete v článku.
Kapitoly článku

AOpen ESV188i je externí přenosná vypalovací mechanika umožňující kromě vytváření cédéček ještě přehrávat DVD. Nejedná se o klasickou externí mechaniku, ale o modul, který můžete buď používat místo primární optické mechaniky (pokud ji lze z notebooku vyjmout) nebo ve spojení s plastovým dockem ji připojit přes rozhraní FireWire (IEEE 1394a). Druhá možnost však trochu ztrácí smysl, jelikož za cenu o více než polovinu nižší můžete pořídit externí vypalovačky jiných značek (Benq, LiTeon) připojitelné buď přes USB 2.0 nebo již zmíněný FireWire.

Co dostanete v balení
V krabici kromě mechaniky dostanete jedno CD-R médium AOpen (700 MB, 32×), jedno přepisovatelné médium (4-10×), napájecí adaptér, manuál (čeština chybí), redukce k napájecímu adaptéru  pro různé světové regiony a cédéčko s vypalovacím programem Nero Burning Rom respektive InCD.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel se mi někam "zatoulalo" CD-RW, a tak doufám, že jeho nepřítomnost na obrázku omluvíte...

Jak můžete na štítku vidět, nejedná se o mechaniku AOpen, ale o Sony CRX-810E. Z dílen AOpen tak nejspíše pochází pouze umělohmotný dock na modul, přes který, v případě že nemůžete v notebooku vyměňovat optické mechaniky, vypalovačka komunikuje.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Přední panel disponuje tlačítkem pro otevírání dvířek, LED indikační diodu a otvorem pro nouzové otevírání dvířek.

Klepněte pro větší obrázek

Jak vidíte, jedná se o klasický modul určený do notebooku

Technické specifikace udávané výrobcem

• Rozhraní: IEEE 1394a Standard
• Vyrovnávací paměť: 2MB
• Přenosové rychlosti:
                CD-R (24×)
                CD-RW (10×)
                CD-ROM (24×)
                DVD-ROM (8×)           
• Možnost umístění: Horizontálně
• Vkládání médií: Tray
• Podporované formáty: CD-DA, CD-ROM, CD-Extra, CD-ROM XA, Photo CD, CD-I, CD-TEXT, Video-CD. • Napájení: DC5V ± 5%
• Logical Recording Format: UDF 
• Hmotnost: 415 g
• Rozměry: 175 × 141 × 22 mm

Technické parametry uváděné výrobcem nejsou nikterak obsáhlé, budeme se muset spolehnout na report vypalovacích programů (viz dále).

Nero Info Tool

Klepněte pro větší obrázek

Jak můžete z obrázku vidět, Nero Info Tool ukazuje 8MB velký buffer, přičemž vyrovnávací paměť je pouze 2 MB. Všimněte si ale, že podle programu neumí vypalovačka číst média DVD-R, DVD-RW, DVD+R a DVD+RW. Bohužel to je pravda, jelikož ani jedno ze dvou médií (DVD-R respektive DVD+RW) mechanika nenačetla! AOpen ESV188i dále podporuje VideoCD, CD-Text a disponuje ochranou proti podtečení dat Power-Burn. Chybí však podpora paketového zápisu Mount Rainier, což je rozhodně škoda. Jak si můžete všimnout, mechanika není region-free (nastaven Region 2, zbývají čtyři možnosti změny).

Co je to Power-Burn
Technologie chránící proti podtečení vyrovnávací paměti, kterou vyvinula společnost Sony. Pracuje na stejném principu jako Burn PROOF, ale umí navíc optimálně nastavit úroveň a rychlost vypalovaní podle vloženého média. Pokud tedy Power-Burn uzná, že nejvhodnější rychlost zápisu je 8×, pálí touto rychlostí bez ohledu na to, že maximální rychlost zápisu mechaniky je 16× (obdoba technologie JustSpeed).

Nero Burning Rom

Klepněte pro větší obrázek

Nero správně poznalo technologii Power-Burn, ale opět špatně vypsalo velikost vyrovnávací paměti. Všimněte si, že vypalovačka podporuje DAO RAW 96, což je 2352 bytů RAW dat + 96 bytů P-W v subkanálech. Jedná se o jednu z nejlepších metod zápisu, protože umožňuje zapsat subkanálové informace jako jsou digitální podpis, CD Text atp.

Feurio!

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Mechaniku jsme otestovali v programu Feurio verze 1.66, ale bohužel nebyla rozpoznána. Informace jsou tedy neúplné a zkreslené (položka Recorder Properties). Nicméně je zajímavé, že i Feurio ukazuje 8MB velkou vyrovnávací paměť. Výrobce (manuál, webové stránky) ale tvrdí, že AOpen ESV188i má pouze 2 MB buffer. Co ale zamrzí je fakt, že AOpen ESV188i neumí overburning - další testování tuto skutečnost potvrdilo. Absencí overburningu přicházíme o možnost vypalovat na 90 nebo 99minutová média.

Testy kompatibility

Nero Burning Rom 5.5.9.9 – OK
Nero Burning Rom 5.5.9.17 – OK
Easy CD Creator Platium 5.3.1.154 – OK
Clone CD 4.2.0.2 – OK
CDRWIN 3.9a – OK
Feurio 1.66 – mechanika nerozpoznána

Kapitoly článku

Témata článku: Video, Mount Rainier, Viditelný rozdíl, Čtení, Klasický modul, Vysoká cena, Ricoh, Dock, Stejné médium, Vysoká částka, Slow, Vyrovnávací paměť, Nemalá cena, Mount, Advanced, CD, Autobus, Combo, Quality, Velký buffer, Nero, Vzhled, Nemalá částka, Speed


Určitě si přečtěte

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 74

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

** Na českých kolejích se smí jezdit maximálně 160 km/h ** Jinde ve světě se jezdí dvojnásobnou rychlostí ** Podívejte se, jaké vlaky v běžném provozu jsou nejrychlejší na světě

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů