AOL Explorer: efektivně pojatý prohlížeč

Internetových prohlížečů, které využívají zobrazovací jádro Internet Exploreru je mnoho. Jedním z těch povedených je AOL Browser, který se nedávno objevil v nové verzi. Nejenom, že nabízí pěkné uživatelské prostředí, k dispozici je celá řada zajímavých funkcí, které vám pomohou zefektivnit vaši práci s internetem.

Plusy / minusy
+ widgety, panely, záložky
+ bezpečnostní doplňky
+ nástroje pro rychlou práci
– není česká lokalizace
– nepřebírá automaticky seznam blokovaných oken
– neumí mouse gestures

Skutečnost, že AOL Explorer využívá jádro Internet Exploreru, může někoho potěšit, jiného naopak zasmušit. Tak či tak, prohlížečů, které využívají obecná zobrazovací jádra, jsou mraky (viz prohlížeče postavené nad Geckem). AOL Explorer na první pohled lehce připomíná připravovaný Internet Explorer 7, avšak oproti němu nabízí mnohem více funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

AOL Explorer s jednou otevřenou stránkou

Záložky

Po uvolnění první finální verze prohlížeče Firefox došlo k nebývalé oblibě tzv. záložkového rozhraní. Věc šla tak daleko, že se tuto vlastnost rozhodl do svého prohlížeče zařadit i samotný Microsoft. Záložky najdete i v AOL Exploreru. Decentní lišta zobrazuje seznam otevřených stránek v tzv. záložkách. V pohodě zde funguje otevírání nových stránek v nových záložkách, využít můžete klepnutí prostředním tlačítkem myši (kolečkem) na odkazy.

Klepněte pro větší obrázek

Záložkové rozhraní s náhledem

Kontextová nabídka jednotlivých záložek umožňuje otevřít novou záložku s domovskou stránkou. Pomocí funkce v této nabídce můžete znovu načíst obsah aktuální záložky, totéž je možné i pro všechny aktuálně otevřené záložky. Podobně jsou k dispozici dvě funkce pro zavírání záložek. Aktuální záložku můžete také jednoduše otevřít v novém okně aplikace. Poslední funkce v nabídce umožňuje uložení záložek do složek v počítači, například mezi oblíbené položky nebo do startovací složky.

Klepněte pro větší obrázek

Kontextová nabídka pro práci se záložkami

Jakmile umístíte ukazatel myši nad některou ze záložek, zobrazí se malý náhled aktuálně načtené stránky. Tato funkce pracuje poměrně rychle, neměl jsem pocit, že by mě nějak zdržovala. Kromě toho si můžete zobrazit malé náhledy na všechny aktuálně otevřené záložky najednou. V takovém případě dojde k překrytí aktuální stránky šedým „závojem“, na kterém budou ve stínovaných rámečcích zobrazeny malé náhledy.

Klepněte pro větší obrázek

Pěkně zpracovaný náhled na otevřené stránky

Zobrazením náhledů to ale nekončí. Ze zobrazeného seznamu máte možnost vybrané záložky pozavírat klepnutím na malý červený křížek. Poklepáním nebo stiskem tlačítka se zelenou šipkou se přepnete do aktuální záložky. Pokud však náhled jenom označíte, objeví se na spodu okna programu historie naposledy navštívených stránek, pro které jste použili konkrétní záložku. Historie je zobrazena opět v podobě malých náhledů na stránky. Umístěním kurzoru nad náhled v historii zobrazíte i název konkrétní stránky.

Klepněte pro větší obrázek

Historie prohlížení v obrazech

Panely, widgety a RSS

Dalším, na první pohled zřejmým rozšířením jsou panely. Jde o tlačítka zobrazená na bočních stranách okna prohlížeče. Po jejich stisku se zobrazí boční panel vedle aktuálně zobrazené stránky. Podobná věc je i v Internet Exploreru. AOL Explorer však nenabízí tuto funkci pouze pro práci s oblíbenými položkami, vyhledávání nebo historii. Najdete zde tzv. kanály (odkazy na služby portálu AOL), zpravodajství, finanční informace (kurzy měn, akcie), vyhledávač v elektronických obchodech na AOL a přístup k dalším službám, které s portálem AOL souvisí. Pro většinu českých uživatelů asi nezajímavé.

Klepněte pro větší obrázek

Správce panelů v AOL Exploreru

Co však využije většina z nás, je vestavěná čtečka RSS zpráv. Na ukázku je přidáno několik zdrojů, abyste si mohli vyzkoušet, jak to celé funguje, další zdroje samozřejmě můžete přidávat podle libosti. Zdroje zpráv lze přidat pomocí jednoduchého administračního rozhraní ručním vyplněním adresy. Mnohem rychlejší je však klepnutí na symbol RSS v políčku s adresou aktuální stránky. Zdroj je pak do seznamu přidán automaticky.

Klepněte pro větší obrázek

Panel se čtečkou RSS, symbol RSS v řádku s adresou

Také u položek v seznamu RSS zpráv najdete možnost náhledů. Přijde mi velice zajímavá. Jednoduše umístím ukazatel myši nad položku v seznamu zpráv a v plovoucím okně ihned uvidím obsah. Pokud mě krátký textík zaujme, můžu si klepnutím zobrazit příslušnou webovou stránku.

Novinkou je umístění panelů mimo okno prohlížeče. Získáváte tak například samostatnou RSS čtečku nebo specializovaný nástroj k vyhledávání na internetu. Tyto panely můžete přetáhnout kamkoli na plochu. Zůstávají zobrazeny i po zavření okna prohlížeče. Lze tedy říci, že slouží jako jednoduché widgety. Zdá se, že jde o nový trend v prohlížečích, něco podobného plánuje i Opera ve verzi 9.

Klepněte pro větší obrázek

Samostatná čtečka RSS zpráv

RSS jako spořič obrazovky

Komu se čtečka RSS zpráv v podání AOL Exploreru zalíbila, bude možná ještě více nadšen speciálním spořičem obrazovky. Stiskem jednoho tlačítka v programu totiž nainstalujete spořič, který během doby, kdy je zobrazen, postupně ukazuje všechny zprávy ze všech zdrojů. Na decentním animovaném pozadí se postupně střídají titulky zdrojů a seznam jednotlivých zpráv. Zajímavým efektem je pak zobrazení náhledu na webovou stránku, která se týká aktuální zprávy. Uznávám, že nikdo nebude sledovat spořič obrazovky proto, aby si přečetl informace z RSS zdroje, ale na druhou stranu jde o opravdu zajímavý doplněk.

Klepněte pro větší obrázek

Spořič obrazovky jako čtečka RSS

Vyhledávání

AOL Explorer nabízí políčko umožňující rychlé vyhledání zadaného výrazu pomocí zvolené online služby. Jde o podobnou funkci, jakou nabízí Firefox nebo Opera. V případě AOL Exploreru je však podle mého názoru zatím nedokonale využita. Standardně se nabízí prohledávání webu pomocí AOL Search, AOL News a AOL Video. Jak se tedy dalo čekat, jde o služby výrobce programu. Další vyhledávače si však můžete jednoduše přidat. K 28. dubnu 2006 byly k dispozici bohužel jen Truveo, Gracenote, Merriam-Webster a Wikipedia. Na příslušné webové stránce je slíbena brzká podpora dalších vyhledávacích strojů, takže doufám, že to nebude trvat dlouho.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti přidání dalších vyhledávacích mechanismů

Prohledávání pomocí AOL Search využívá enginu Google, soudě podle zobrazených informací. Zajímavou možností je ukládání odkazů, které jste v nalezených výsledcích navštívili. Tuto historii si můžete třídit, k dispozici je i odkaz pro opětovné vyhledání stejného výrazu. Vybrané výsledky vyhledávání lze i „vystřihnout“ po klepnutí na ikonku s nůžkami. Později si můžete všechny vystřižené odkazy v klidu projít.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávač AOL Search a jeho doplňky

Zajímavé vyhledávání však probíhá i v rámci aktuálně zobrazené stránky. Zapomeňte na nudný a neschopný dialog z Internet Exploreru. Po stisku Ctrl+F se v AOL Exploreru zobrazí nad aktuální stránkou vyhledávací pole s možností zadávat hledané výrazy a tyto na aktuální stránce i vysvítit. Bez problémů je tak najdete i v záplavě textu.

Klepněte pro větší obrázek

Prohledávání aktuální stránky

Doplňující nástroje

Již jsem zmínil možnost instalace zajímavého spořiče obrazovky s RSS zdroji. Dalším doplňkem, který je však znám i z Internet Exploreru ve Windows XP SP2, je blokování vyskakovacích oken. AOL Explorer si udržuje vlastní databázi povolených webů, nicméně jejich seznam můžete stiskem jednoho tlačítka naimportovat z Internet Exploreru. Kromě vyskakovacích oken lze blokovat i tzv. Rich Media. Při zablokování nějakého obsahu může být přehráno zvukové upozornění.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení blokovače vyskakovacích oken

Další zajímavé nástroje jsou ukryty v položce Power Browsing. Najdete zde funkci zjišťující majitele zobrazené webové stránky. Prostě budete přesměrováni na výpis s informacemi o doméně. Na požádání lze všechny odkazy na stránce zobrazit ve formě kompletní odkazované adresy. Jednoduše lze barevně odlišit odkazy směřující v rámci stejného webu a odkazy směřující na jiné stránky.

Klepněte pro větší obrázek

Barevné rozlišení odkazů

Zobrazenou stránku lze libovolně zvětšovat a zmenšovat, včetně veškerých obrázků a dokonce i flashových animací. Máte-li problém se čtením nevýrazných webů, lze odstranit obrázky z pozadí nebo nastavit vysoký kontrast pro písmo a pozadí. Prohlížeč dovede zobrazit seznam všech odkazů na stránce, zrcadlově ji obrátit, zobrazit ji v „rozmazané“ podobě, anebo vzhůru nohama. Pomocí JavaScriptu můžete přidávat další funkce. Otevírá se tedy poměrně zajímavá možnost tvorby vlastních rozšíření, podobně jako u jiných prohlížečů. Vytvořit si můžete i svůj vlastní panel s HTML obsahem a nabídnout jej ostatním uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek

Není ta stránka mírně rozmazaná?

Nastavení a změna vzhledu

AOL Explorer přebírá celou řadu věcí automaticky z Internet Exploreru. Najdete tak zde své oblíbené položky i výchozí webovou stránku. Odkazy, které jste umístili do startovací složky, lze při spuštění prohlížeče otevřít v nových záložkách. Nastavení umožňuje detailně změnit práci se záložkami. Můžete se rozhodnout, zda odkazy směřující do nových oken v nich budou otevírány nebo zda se použije nová záložka. Můžete upravit načítání obsahu nové záložky, dotaz při uzavírání prohlížeče a další drobnosti. V nastavení programu najdete dále možnost úpravy zobrazených a dostupných panelů (jako je RSS, pošta, zprávy atd.).

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení práce se záložkami

Přestože výchozí vzhled programu je celkem pěkný, můžete si jej podle potřeby upravit. Výrobce vložil do prohlížeče celkem šestnáct barevných témat. Pomocí posuvníků si navíc můžete upravit jejich jas a barevnost. Zvolené téma může být ihned automaticky použito, abyste se mohli rozhodnout, zda vám vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení barevného vzhledu

Bezpečnost především

Součástí prohlížeče AOL Explorer je také sada bezpečnostních pomůcek. S jejich pomocí můžete blokovat vybrané programy. Tato ochrana se spouští až s vaším souhlasem, nemusíte se tedy bát, že by si program dělal, co jej napadne.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení blokovaných programů

AOL Explorer myslí i na vaši bezpečnost a soukromí. Na požádání dovede odstranit veškeré stopy a záznamy o vaší práci na internetu. Můžete se ale rozhodnout ke smazání jen některých položek. V takovém případě si zobrazíte dialog, kde si vše potřebné zatrhnete myší.

Klepněte pro větší obrázek

Ochrana soukromí

Tento internetový prohlížeč je čistým řešením pro každého, komu vyhovuje Internet Explorer, ale zároveň by chtěl něco víc. Není přeplácaný jako například Maxthon, ale obsahuje přitom spoustu užitečných drobností. Je také poměrně svižný. Nevýhodou pro českého uživatele může být skutečnost, že program komunikuje v angličtině. Program je zatím ve stádiu beta, takže lze očekávat ještě případné drobné změny. Během práce s ním jsem však nezaznamenal žádné problémy.

AOL Explorer 1.5001.6.1
Internetový prohlížeč
stáhnout GigaMania.cz
výrobce America Online Inc.
web beta.aol.com
cena zdarma
požadavky Windows 98/2000/XP

Diskuze (52) Další článek: Microsoft: O verzi Windows bez Media Playeru není prakticky žádný zájem

Témata článku: AOL, Prohlížeče, Internet, Zvolené téma, Podobná věc, Podobná možnost, Otevřené okno, Zvukové upozornění, Odkaz směřující, Boční strana, Webster, Prohlížeč, Widget, Automatický seznam, Zajímavý obsah, Brzké rozšíření, Otevřený nástroj, Kontextová nabídka, Vybrané okno, Podobný nástroj, Vestavěná čtečka, Maxthon, Zajímavá možnost, Nová záložka, Nový zdroj


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky