AOL chce koupit Netscape – konec jedné legendy?

Včera společnost America Online potvrdila, že vyjednává s firmou Netscape o úplném odkoupení všech akcií.
America Online, největší poskytovatel připojení k Internetu s 14 milióny uživatelů, včera potvrdil svůj úmysl, že hodlá odkoupit společnost Netscape a vede v tomto směru jednání. Toto spojení by znamenalo dramatickou změnu v oblasti Internetu, vznikla by jediná společnost s gigantickým záběrem aktivit, které by výrazně mohly ohrozit i Microsoft. Ten by musel zcela přehodnotit postup ve válce prohlížečů a budovat postup proti novým konkurentům.

Podle zatím známých dohod by měl každý akcionář Netscapu za jednu akci Netscape získat 0,45 akcie AOL. Akcie AOL začaly ihned spekulativně růst, když se obchodovaly těsně pod 90 dolary. Celá transakce by tak měla hodnotu mezi 3,8 a 4 miliardami dolarů a řadila se tak k největším akcím tohoto typu v historii.America Online by převzala portálový server NetCenter, který se řadí k čtyřem nejnavštěvovanějším serverům světa s dvaceti milióny návštěvníků měsíčně a také programový balík Communicator. Součástí dohody je i to, že serverové produkty Netscapu přejdou pod firmu SUN, s tím, že AOL pořídí stroje SUNu.

Jednání probíhají už nejméně dva týdny a AOL i Netscape svorně prohlašují, že nic není definitivní a není jisté, že se dohoda uskuteční.

Živě komentuje: V souvislosti s právě probíhajícím soudním sporem proti Microsoftu je poměrně jasný cíl tohoto jednání. Všichni tři zainteresovaní stojí na straně obžaloby a hledají způsob, jak čelit Microsoftu. Podle dohody mezi AOL a Microsoftem je Internet Explorer přednastaveným prohlížečem pro všechny klienty AOL, nicméně program AOL se dá nakonfigurovat i pro Netscape Navigator. Microsoft odměnou za to přidává klienta AOL k systému Windows. Pokud ovšem AOL koupí Netscape lze očekávat rychlý konec této dohody.

Microsoft svým útokem na všech frontách proti Netscapu tak možná vybudoval soupeře, který pro něj již bude obtížnějším oříškem. Spojením AOL s Netscape a úzkou spoluprací s firmou SUN by vznikla síla srovnatelná s Microsoftem. Silná serverová platforma po stránce hardware i software, k tomu mimořádně oblíbený prohlížeč a spousta přidaných služeb. V této souvislosti je třeba také zmínit odkoupení firmy Mirabilis a jejího ICQ pro online komunikaci rovněž společností AOL. Zatímco někteří tomu říkali velké sousto, nejspíš to byl jen malý předkrm.

Netscape vytvořil popularitu Internetu, stál za jeho rozvojem a jeho jméno vstoupilo do dějin. Totální útok Microsoftu jej postupně nutil přehodnocovat své obchodní strategie, Microsoft jej úspěšně vytlačoval nejen z prohlížečů ale i ze serverových aplikací. Sáhl proto k velmi radikálnímu kroku. Jedno je jisté, i v případě, že jednání nebudou nakonec plně dotažena do konce, bude pouze otázkou času, kdy podobná aliance vznikne. Jak AOL tak Netscape svou vůli k jednání projevily. Kdo si myslel, že Netscape jako rodinné stříbro Internetu bude statečně bojovat proti Microsoftu pod svým jménem, bude možná zklamán.

Váš názor Další článek: Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, AOL, Rodinné stříbro, Legenda, Dohoda, America Online, Konec, Netscape, Největší spojení, Jed, Legend

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost