AOC LM500: Bez 2 za 17

Když vám nabídnu k přečtení recenzi patnáctipalcového monitoru, který umí zobrazit 1 024 × 768 bodů při obnovovací frekvenci 75 Hz, řeknete si: „Nic moc.“ A když dodám, že se jedná o panel LCD?
Michal Politzer: Když vám nabídnu k přečtení recenzi patnáctipalcového monitoru, který umí zobrazit 1 024 × 768 bodů při obnovovací frekvenci 75 Hz, řeknete si: „Nic moc.“ A když dodám, že se jedná o panel LCD? „Fajn, ale dnes přece frčí sedmnáctky.“

Jistě a právě proto jsou patnáctipalcové displeje rovněž v kurzu – v jejich případě se totiž jedná skutečně o viditelných 15", kterých klasické monitory CRT dosahují až se sedmnáctipalcovou katodovou trubicí.

Pouze na stůl
Panel AOC LM500 je přichycen k mohutnému podstavci, díky němuž vám sice i přes minimální váhu panelu nespadne ze stolu, ale bohužel jej neumístíte ani na zeď, ani neotočíte o devadesát stupňů. To ale běžné monitory taky ne.

Ovládání je řešeno podobně jako u CRT bratříčků AOC: jedním otočným kolečkem, které lze i stisknout. V obrazovkové nabídce OSD jsou předvoleny i standardní teploty barev, ale jinak nic zvláštního – proč taky, geometrie je díky technologii přesná a vedle ovládacího kolečka naleznete tlačítko Auto, které po kratším podržení nastaví vše za vás – zejména správnou synchronizaci analogového signálu (zde je potřeba AOC pochválit, jiné 15" panely mívají se synchronizací nestandardních rozlišení problémy).

Místy tmavne
Viditelnost obrazu je v obou směrech velmi dobrá, ale zejména ve vertikálním směru se mění jas – tedy při pohledu shora je obraz velmi světlý, zatímco při podhledu ztmavne. I při běžné práci se však na různé části díváte pod různým úhlem – panel pak má v horní části jiný jas, než ve spodní. Panel bych tedy nedoporučil do grafického studia, kde si na věrnost barevného podání potrpí.

Určitě by však byl vhodný do každé kanceláře. Stabilní a kontrastní obraz je velmi důležitý pro vaše oči – s LM500 si je určitě nezkazíte. Velmi nízká odezva umožňuje sledování videa i hraní her.

Vynikající servis
Při nákupu zboží byste se také měli rozhodovat podle toho, jakou záruku se zbožím získáte. Distributor a dovozce monitorů AOC, firma LEVI International, řeší reklamace prostřednictvím firmy Service Partner. Ta provozuje v ČR osm servisních míst. V prvním roce záruky pak stačí telefonicky kontaktovat některé z těchto míst a technik odstraní závadu přímo na místě nebo reklamaci vyřídí do tří dnů. Po další dva roky je nutné monitor zaslat do servisu a reklamace bude vyřízena do čtrnácti dnů.

Podtrženo sečteno, panel AOC představuje vynikající volbu pro náročnějšího zákazníka ať už do kanceláře, nebo domů. Cena se totiž blíží možnostem smrtelníka. A ten obraz!

15" panel LCD AOC LM500 LEVI
Zapůjčil: Levi International, Brno
Tel.: (05) 4842 3911
Cena: 32 779 Kč bez DPH, 39 990 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: 15" TFT barevný displej, rozlišení 1 024 x 768 / 75Hz, max. obnovovací frekv. 100 Hz, rozměry displeje 304 × 228, velikost bodu 0,3 mm, viditelnost 100° horiz. / 80° vert., odezva 40 ms, spotřeba max. 37 W, hmotnost 4,5 kg, vstup analogový, ergonomie TCO 99, podstavec na stůl, ovladače plug-n-play pro Windows 95/8

cenová osa:

iiyama Pro Lite 38e, 15" 42 992 Kč
ADI Microscan 6L, 15" 38 524 Kč
AOC LM500 LEVI 32 779 Kč
Belinea 101530, 15" 31 139 Kč

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Norton InternetSecurity2000: Osobní strážce

Témata článku: Windows, AOC, Běžný den, Stabilní teplota, Vertikální video, Běžný monitor, Nízký jas


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5