Antivirus jako virus

Grisoft včera značně zkomplikoval život administrátorům sítí s Novellem, když chyba v čerstvé aktualizaci způsobila problémy s přihlašováním do sítě.
Aktualizaci antivirového programu AVG s číslem 360 mnozí administrátoři přirovnali k virovém útoku. Poté, co totiž začali uživatelé po příchodu do práce startovat počítače s Windows 9x, ze sítě se jim nainstalovala čerstvá aktualizace, která ale kvůli chybě zrušila provádění přihlašovacích skriptů. Nenamapovaly se tak síťové disky a nespustily se žádné kroky nastavené ve skriptech. Grisoft krátce po prvních informacích o problémech vydal opravný REG soubor pro úpravu registrů, ten bylo však nutné aplikovat jednotlivě na postižených počítačích. Zatímco prostě distribuce aktualizace byla plně automatická, problémy jí způsobené již vyžadovaly osobní nasazení administrátora kvůli nemožnosti využití přihlašovacího skriptu. U většího počtu počítačů jistě věc nemilá.

Samotná aktualizace byla vydána již v úterý večer, ale díky volné středě se problémy projevily až první pracovní den, tedy ve čtvrtek. První zmínky o problémech se v konferenci AVG objevily o půl osmé ráno, těsně po osmé již Grisoft problémy přiznal a zveřejnil potřebný REG soubor. V té chvíli ale již byly aktualizace distribuovány a uživatelé se začali přihlašovat a aktualizovat své antivirové klienty. Celé dopoledne se hlásily další případy problémů, objevovaly se i nové varianty. Nová aktualizace vytvářela problémy ve spojení s Outlookem 2000, hlášeny byly i problémy se spouštěním DOS aplikací.

Problémem aktualizace 360 totiž je, že není klasickou aktualizací pro nové viry. Grisoft s její pomocí totiž upravil i samotné aplikace a jejich nastavení. Ačkoli Grisoft vždy nové aktualizace testuje a problémy ladí, zde došlo k několika únikům.

Postupně se ukázalo, že chybu s přihlašováním vyřeší dočasné vypnutí rezidentního štítu a k síťovým diskům se dá dostat přes UNC identifikátory. Pro jednotlivé případy se našla dočasná řešení a postupně naštvání na Grisoft polevovalo. Grisoft od rána sliboval vydání opravené aktualizace, ta se objevila po třetí odpoledne.

Chyby se nevyhýbají žádným programům, a to ani těm antivirovým. Zřejmě nejvážnějším prohřeškem Grisoftu v případě vadné aktualizace 360 bylo sdružení definic nových virů spolu s úpravami aplikace. Automatická aktualizace aplikací a jejich nastavení nedává administrátorům dostatečnou možnost vše otestovat ve svých vlastních podmínkách a teprve na základě vlastních testů povolit distribuci opravy i jednotlivým uživatelům. Neoddělením těchto aktualizací si navíc administrátoři musí vybrat, zda chtějí mít aktuální virovou databázi a chybnou aplikaci, nebo starší databázi, kterou může něco proniknout, ale s funkční aplikací. Jednání Grisoftu po vydání chybné aktualizace a způsobu řešení vzniklých problémů nelze mnoho vytknout, je to však ale jen Grisoft, kdo si za tyto problémy může.

Diskuze (69) Další článek: Ceny pamětí strmě klesají

Témata článku: Windows, Antivirus, ANT +, Jak, Půl osmé, Nový únik, Štít, První případ, Automatická aktualizace, Nová aktualizace, Nová chyba, Nové přihlašování


Určitě si přečtěte

Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa