Grisoft včera značně zkomplikoval život administrátorům sítí s Novellem, když chyba v čerstvé aktualizaci způsobila problémy s přihlašováním do sítě.
Aktualizaci antivirového programu AVG s číslem 360 mnozí administrátoři přirovnali k virovém útoku. Poté, co totiž začali uživatelé po příchodu do práce startovat počítače s Windows 9x, ze sítě se jim nainstalovala čerstvá aktualizace, která ale kvůli chybě zrušila provádění přihlašovacích skriptů. Nenamapovaly se tak síťové disky a nespustily se žádné kroky nastavené ve skriptech. Grisoft krátce po prvních informacích o problémech vydal opravný REG soubor pro úpravu registrů, ten bylo však nutné aplikovat jednotlivě na postižených počítačích. Zatímco prostě distribuce aktualizace byla plně automatická, problémy jí způsobené již vyžadovaly osobní nasazení administrátora kvůli nemožnosti využití přihlašovacího skriptu. U většího počtu počítačů jistě věc nemilá.
Samotná aktualizace byla vydána již v úterý večer, ale díky volné středě se problémy projevily až první pracovní den, tedy ve čtvrtek. První zmínky o problémech se v konferenci AVG objevily o půl osmé ráno, těsně po osmé již Grisoft problémy přiznal a zveřejnil potřebný REG soubor. V té chvíli ale již byly aktualizace distribuovány a uživatelé se začali přihlašovat a aktualizovat své antivirové klienty. Celé dopoledne se hlásily další případy problémů, objevovaly se i nové varianty. Nová aktualizace vytvářela problémy ve spojení s Outlookem 2000, hlášeny byly i problémy se spouštěním DOS aplikací.
Problémem aktualizace 360 totiž je, že není klasickou aktualizací pro nové viry. Grisoft s její pomocí totiž upravil i samotné aplikace a jejich nastavení. Ačkoli Grisoft vždy nové aktualizace testuje a problémy ladí, zde došlo k několika únikům.
Postupně se ukázalo, že chybu s přihlašováním vyřeší dočasné vypnutí rezidentního štítu a k síťovým diskům se dá dostat přes UNC identifikátory. Pro jednotlivé případy se našla dočasná řešení a postupně naštvání na Grisoft polevovalo. Grisoft od rána sliboval vydání opravené aktualizace, ta se objevila po třetí odpoledne.
Chyby se nevyhýbají žádným programům, a to ani těm antivirovým. Zřejmě nejvážnějším prohřeškem Grisoftu v případě vadné aktualizace 360 bylo sdružení definic nových virů spolu s úpravami aplikace. Automatická aktualizace aplikací a jejich nastavení nedává administrátorům dostatečnou možnost vše otestovat ve svých vlastních podmínkách a teprve na základě vlastních testů povolit distribuci opravy i jednotlivým uživatelům. Neoddělením těchto aktualizací si navíc administrátoři musí vybrat, zda chtějí mít aktuální virovou databázi a chybnou aplikaci, nebo starší databázi, kterou může něco proniknout, ale s funkční aplikací. Jednání Grisoftu po vydání chybné aktualizace a způsobu řešení vzniklých problémů nelze mnoho vytknout, je to však ale jen Grisoft, kdo si za tyto problémy může.